Ahmad nem nyomja meg a gombot

Néha abból is baj van, ha egy terrorista nem robbant. Az amerikai kritikusok egy része nem bocsátotta meg John Updike-nak, hogy az ő terroristája végül hagyja magát lebeszélni egy zsidó nevelőtanár által, így a Manhattanre vezető alagutat nem önti el a víz, megmenekülnek az ártatlanok. A modern amerikai próza élő klasszikusa úgy döntött, bízik az emberiségben, míg a bírálók szerették volna, ha a terrorista gonosz, és fenntartás nélkül gyűlölhető, mint azok, akik csaknem öt éve lerombolták a Világkereskedelmi Központ ikertornyait.

Updike neve és a sajnálatosan aktuális cím azonban a részben negatív recenziók ellenére is elég a piaci sikerhez: világhír ide, két Pulitzer-díj oda, a 74 éves író legutóbbi, 2004-ben megjelent, Falvak című regénye Amerikában összesen 34 ezer példányban kelt el, míg a Terroristából a kiadó eleve 60 ezret rendelt, és ez a szám hetek alatt 118 ezerre emelkedett. (Pedig a Falvak se unalmas témáról szólt, azt próbálta feldolgozni, miért fekszenek le a nők a férfiakkal. No de ez nem derült ki a címből.)

A Terrorista egy lepukkadt New Jersey-i kisvárosban élő, félig arab, félig ír amerikai kamaszról szól, aki saját lelkét védve az "amerikanizálódástól", fokozatosan sodródik a szélsőséges iszlám felé. A könyvben persze van szex is, mert Updike eddigi huszonegy regényében is volt, miért pont a huszonkettedikből maradna ki. De a testiség minden tizennyolc éves életében fontos szerepet játszik, Ahmad sem lehet kivétel. Nem csoda, ha gondolatai és cselekedetei legalábbis részben e körül forognak. Az izgalmasabb mégis az, hogyan válik egy értelmes, szorgalmas, öntudatos amerikai-arab fiatalember a harcias mollák (majdnem) engedelmes bábjává. Vajon az öngyilkos lázadáson kívül van-e más út is egy olyan gimnazista számára, aki szeretne a vallása és saját értékei szerint élni, s nem hajlandó átvenni a készen kínált műanyag konvenciókat?

Ahmad nem olyan, mint az újsághírekben szereplő terroristák, és ebben az értelemben az olvasó talán csalódik - nem azt kapja, amit várt. A fiú azonban nagyon is hús-vér, életszerű személyiség, amilyenből akár a képzeletbeli New Prospectben lévő Central High Schoolba is juthat. A sorsdöntő pillanatban azonban Ahmad visszariad a tömeges gyilkosságtól, rádöbben, hogy vallása, bármilyen szigorú is, nem az ölésre, hanem a szeretetre tanítja. Elfogadja, amit korosodó nevelőtanára mond, hogy Amerikában végül is mindenki megtalálhatja a helyét, a keresztény fehérek mellett vannak arab, zsidó, fekete, ázsiai és latinoamerikaiak is.

A legújabb hírek szerint a Hezbollah New Yorkban is terrortámadásra készül. Az ismeretlen robbantó hátha előbb bemegy egy könyvesboltba, ahol kezébe kerül Updike regénye. Bár ez csak fikció.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.