Orbán: Az ország politikai hazugság áldozatává vált
A Tusnádfürdőn évente megrendezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői az idei rendezvény kezdetekor a szokásosnál kevesebb politikát ígértek. "Tusványosnak" elsősorban a magyar-román viszonyra és a magyar-magyar kapcsolatok lehetőségeire kellett volna összpontosítania, de nem így történt. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, aki az elmúlt hetekben szabadságát töltötte, szombat délelőtt "Egy másik Magyarország" címmel tartott előadást, körülbelül ezer hallgató előtt. A Fidesz elnöke beszédét a hazugság és a politika összefonódására építette föl. A baloldal választási győzelmét azzal magyarázta, hogy a szocialisták "hazugsággal és 300 milliárd forint szétosztásával" nyertek, s ezzel megfosztották a választókat a döntés szabadságától.
Orbán szerint 1990 után valamennyi politikus "túlzott ugyan" - hogy a média elvárásainak megfeleljen -, de a hazugság eszközéhez mindeddig senki nem nyúlt. A hazugság pedig aláássa az ország jövőjét, a demokratikus alapokat, és árt a gazdaságnak is. Leszögezte: az ország nyílt és szervezett politikai hazugság áldozatává vált. Ezért vissza kell térni a rendszerváltás alapszándékához, a politikai hazugság felszámolásának célkitűzéséhez, a hazugságot elutasító generációkat pedig újra és újra meg kell nyerni.
Orbán szerint pártja azért szenvedett vereséget, mert miközben a kormány sikeresen eltitkolta az ország súlyos gazdasági helyzetét, a Fidesz sem volt képes feltárni az igazságot.
Orbán elmarasztalta Gyurcsány Ferencet, aki felszámolta a rendszerváltás és a nemzetpolitika legfontosabb intézményeiként említett Határon Túli Magyarok Hivatalát és a Magyar Állandó Értekezletet. Kijelentette: ezek hiányában elképzelhetetlen hatékony nemzetpolitika. A Fidesz elnöke azt szorgalmazta, hogy a határon túli autonómiatörekvéseket a magyar külpolitika nyilvánosan vállalja fel. Úgy vélte, Budapestnek rá kell vennie a nemzetközi közösséget, hogy ne alkalmazzon kettős mércét, azaz ha a katalánoknak, baszkoknak, a finnországi svédeknek jár az autonómia, akkor az illesse meg az erdélyi magyarokat is.
A beszéd után felolvasták a "Jó reggelt, Magyarország" című kiáltványt, amelynek lényege ugyanaz, ami a pártelnök beszédének fő hangsúlya volt: a Fidesz szeptember 23-ára a Hősök terére várja mindazokat, akik tiltakozni szeretnének a "nyílt politikai hazugság" ellen. A kiáltvány aláírói: Gál Kinga, Orbán Viktor, Németh Zsolt, Varga Mihály, Navracsics Tibor, Schöpflin György, Szájer József és Gyürk András.
Érdekes, hogy a Fidesz ezúttal kilép a szokásos Kossuth téri helyszínről, és a Hősök terére hívja a tiltakozókat. Az aláírók szerint ennek oka az, hogy - idézzük - "a politikai hazugságokra épülő egypártrendszer 1989-ben az '56-os forradalom kivégzett áldozatainak búcsúztatásával a Hősök terén bukott meg, amikor Magyarország polgárai hitet tettek a nemzeti függetlenség, a szabadság és a demokrácia mellett. Ma, 50 évvel a forradalom után a szabadság híveinek ismét bátorításra van szükségük, hogy érezhessék, nincsenek egyedül, milliószám vannak sors- és eszmetársaik." Ezért tartják a demonstrációt "a szabadság születésének helyszínén".
Szijjártó Péter, a Fidesz kommunikációs vezetője tegnap közölte: a párt elnöksége ma dolgozza ki a részleteket: az aláírásgyűjtést és az egyéb akciókat.
"Nem hallottunk mást, mint egy politikai kommunikációs sablont" - nyilatkozta a történtekről a szocialista Mesterházy Attila. A szocialista párt parlamenti frakcióvezető-helyettese hozzátette: Orbán valójában semmilyen modernizációt nem akar, ő és pártja sokkal inkább a maradiságot képviseli. Ami a politikai hazugságot illeti: Mesterházy Attila közleményében ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy "furcsa Orbán Viktor szájából kritikaként hallgatni
Különmegbeszélés Markóval, Tőkéssel
Tusnádfürdőn Orbán Viktor külön-külön folytatott megbeszélést Markó Béla RMDSZ-elnökkel és Tőkés László püspökkel, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökével.
A megbeszéléseken megállapodtak abban, hogy a Fidesz megpróbálja az önálló Bolyai Egyetem és az erdélyi autonómia kérdését az őszi közös magyar-román kormányülés napirendjére tűzetni, s ezeket a kérdéseket - az európai szintű, egységes kisebbségi jogi normák megalkotásával együtt - Brüsszelben továbbra is szorgalmazni fogja.
Kitérni a csapdapolitika elől
"- Egy előadásában nemrég úgy fogalmazott: meglehet, hogy a választóik valami zavart látnak a tekintetükben. Miért lenne zavar az önök tekintetében, illetve, ha visszanéznek, mit látnak a választók szemében?
- Van egy erkölcsi dilemma: Miként mondható el az embereknek, hogy
- Vagyis?
- A kampányban három témáról beszéltem gyakran: a történelmi léptékű fejlesztésekről részletesen, a reformokról részlegesen, a kiigazításokról esetlegesen. Nem hazudtam, de nem bontottam ki az igazság minden részletét. Ez politikailag racionális volt, mert megteremtette egy igaz fordulat esélyét. És fordítva: a közerkölcs szerinti igazság politikai hazugság lett volna. Ha ugyanis a költségvetés ügyei kerülnek a kampány centrumába, akkor semmiről nem beszélhetünk, amit a ciklusban meg akarunk és meg is fogunk csinálni.