Telefonon konzultált a magyar és az izraeli külügyminiszter
A nagykövetség közleménye szerint Cipi Livni, izraeli helyettes miniszterelnök, külügyminiszter Göncz Kinga külügyminiszterrel folytatott beszélgetése során kifejtette, hogy a közel-keleti helyzet csak a Hezbollah lefegyverzésével rendeződhet.
Livni egyebek mellett hangsúlyozta, hogy a Hezbollah támadta meg Izraelt, és rabolta el katonáit tíz nappal ezelőtt, arra kényszerítve Izraelt, hogy hadművelettel válaszoljon. Az izraeli akció azonban nem a libanoni lakosok vagy a libanoni kormány ellen irányul.
A közlés szerint az izraeli diplomácia vezetője rámutatott arra is: Izrael arra kényszerült, hogy kemény katonai választ adjon, olyat, amelyre az elmúlt hat évben nem került sor, mert Izrael hitte és remélte, hogy Libanon egyedül is képes a helyzet kezelésére és megoldására. A külügyminiszter hangsúlyozta: Izrael nem akarja gyengíteni a libanoni kormányt. A Bejrút ellen intézett támadás oka az volt, hogy a Hezbollah főhadiszállása a főváros szívében működött.
Cipi Livni azt is elmondta, Izrael tökéletesen tudatában van annak, hogy a Hezbollahot lehetetlen lefegyverezni, illetve csak erőbevetéssel, ezért Izrael felszólítja a nemzetközi közösséget, hogy cselekedjen azon paraméterek szerint, amelyeket a G8-ak, illetve az EU írt elő, valamint segítsék a libanoni kormányt, hogy vesse be a hadseregét Dél-Libanonban. Livni utalt a tűzszünet esetleges lehetőségére, de rámutatott, hogy a tűzszünet csak akkor válna lehetségessé, ha megvalósítanák az ENSZ 1559. számú határozatát.
A közlemény szerint Göncz Kinga megköszönte a tájékoztatást. A magyar külügyminiszter a közelmúltban lezajlott EU külügyminiszteri találkozóról tájékoztatta kollegáját. A nagykövetség tájékoztatása szerint a magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, Magyarország is hisz abban, hogy a nemzetközi közösség is erősíteni és támogatni fogja a libanoni kormányt.
Cipi Livni tájékoztatta Göncz Kingát az ENSZ delegációjával és Solanával néhány nappal ezelőtt folytatott tanácskozásairól, valamint arról, hogy megtárgyalták a nemzetközi békefenntartó erők esetleges odahelyezésének lehetőségét is. A közlés szerint a külügyminiszter megköszönte Magyarország Izraellel kapcsolatos állásfoglalását, s izraeli látogatásra hívta meg Göncz Kingát.
(MTI)