Euróbevezetés: nő a tolóerő
Azt mondta ugyanis: a kormány "a ciklus közepére, 2008-2009-re" állítja vissza a költségvetést az egyensúlyi pályára. Ez pedig annyit is jelenthet: a kormány szerint esetleg mégsem érjük el az euró-bevezetési feltételeket 2008-ra. Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a GDP 3 százalék alatti államháztartási hiánya talán még elérhető, az államadósság mértékének leszorítása a megkövetelt, a nemzeti össztermék 60 százalékát kitevő szint alá már kétségesebb. A kormányfő már korábban is beszélt arról, hogy az euró bevezetésének időpontja "nem feltétlenül" 2010 eleje lesz - ennek kapcsán többen inkább valószínűsítik a 2011-es új céldátumot, mint a 2010 közepére eső időpontot. (Amint arról beszámoltunk, a kormányfő és a jegybankelnök hétfői találkozója után Járai Zsigmond úgy fogalmazott: ideje lenne már feladni a 2010-es euróbevezetéshez való ragaszkodást, mert az kétségkívül tarthatatlan.
A miniszterelnök az ÁSZ-nál úgy fogalmazott, hogy feszes, de nem túlfeszített költségvetést készítenek jövőre, vagyis az állami hiány "nem csordul majd túl". Mindezzel egyben elismerte azt is: az ÁSZ túlfeszített költségvetésre vonatkozó kritikái sokszor bizonyultak megalapozottnak. Elismeréssel szólt arról ugyanakkor, hogy a szakmai viták mindig szakmaiak maradtak, és a számvevők mindvégig megőrizték politikai függetlenségüket.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke kiemelte: az ÁSZ véleményét a költségvetési gazdálkodással kapcsolatban eddig is mindig meghallgatták a politikusok. A helyzetet szerinte az javítaná, ha javaslataikat a meghallgatáson túl meg is fogadnák.
Gyurcsány segítséget kért a számvevőszéktől - várva javaslataikat - a hatékonyabb állam megteremtéséhez. Hangsúlyozta: a működés hatékonyságának előtérbe kell kerülnie, hiszen az nem tartható - amint azt az ÁSZ vizsgálatai mutatják -, hogy az ország egyik pontján ugyanazt a feladatot olcsóbban tudják ellátni, mint a másik részén. Ennek oka az is, hogy a közszférában ma (kimondva-kimondatlanul) az minősül vezetői erénynek, ha valaki többet tud költeni. Az az ügyes vezető, annak van nagyobb hatalma, aki nagyobb forrásokra tesz szert, több embere van, és nem az kap elismerést, aki a feladatot olcsóbban, hatékonyabban tudja megoldani. Ezen is mindenképpen változtatni kell - hangsúlyozta.