Vihar a pelenkában: az unió szorít és enged
- A nehézséget az jelentette, hogy az EU-biztosok több mint a fele a szabálysértési eljárás megindítását támogatta, míg a többiek ezt elismerve is úgy vélték, ennek kedvezőtlen visszhangja lenne, s támadásoknak tenné ki a bizottságot - nyilatkozta lapunknak Kovács László, a testület illetékes tagja, adóügyi biztos.
Értesüléseink szerint elsősorban két érintett ország biztosa, a cseh Vladimír Spidla, illetve a máltai Joe Borg, valamint Margot Wallström bizottsági alelnök hadakozott az ellen, hogy Brüsszel magára haragítson több százezer kismamát. Holott a statisztika szerint nincs Európában közvetlen összefüggés a pelenka fogyasztói ára és adótartalma között; a cseheknél például annak dacára drágább, mint a svédeknél, hogy jóval alacsonyabb az áfája.
Az öt ország most tájékoztatást kérő levelet kap Brüszszelből; erre két hónapon belül kell válaszolniuk. Időközben azonban a bizottság kezdeményezi az uniós áfairányelv olyan módosítását, hogy - szociális, családbarát megfontolásokból - a pelenkára is vonatkozhasson a kedvezményes kulcs. - Ismerve az európai bírósági eljárás hosszát, bizonyosra vehető, hogy a pénzügyminiszteri tanács előbb dönthet az uniós áfatörvény módosításáról, mint ahogy a szabálysértés a luxemburgi talárosok asztalára kerül. Így az eljárás okafogyottá válhat - nyilatkozta Kovács. Magyarország esetében történetesen - a tizenöt százalékos áfakulcs húszszázalékosra emelése miatt - időközben egyébként is okafogyottá vált az ügy, így az eljárás az első fázisban minden bizonnyal meg is reked.
Ezzel szemben viszont Brüsszel a második fázisba léptette a hazánkkal szembeni kötelezettségszegési eljárást a dohányreklámokat szabályozó törvény miatt, két hónapot adva az EU-szabályt sértő helyzet felszámolására. Mint megírtuk, a problémát az okozza: hazánk az uniós irányelvet azzal a megszorítással vette át, hogy a Forma-1 futamon kiskaput nyit a dohányreklámoknak.