Tanácstalan gyógyítók, kallódó rákbetegek
Zoltánt egy ideje tüdődaganattal kezelték, amikor kiderült, hogy agyi áttéte van. Sugárkezelés kellene, de a megyéjében erre nincs mód. Az orvos továbbküldi a szomszédos megyébe, ahol azt a választ kapja: nem oda tartozik, a kezelése pedig kész ráfizetés lenne a kórháznak.
Az elmúlt hetekben mind több helyről küldik el a betegeket, a teljesítmények korlátozásával és az új finanszírozás bevezetésével az előírtnál több páciens ugyanis már veszteséget hoz a kórházaknak.
Dr. Poller Imre, a miskolci megyei kórház osztályvezető onkológusa szerint egy-egy kisebb, rosszabbul fölszerelt helyen, ahol nemcsak a létszám, de a beavatkozások ára is nehezíti a gyógyítást, inkább teher egy-egy drága kezelésre szoruló beteg, ezért őket már föl sem veszik. Ez valamelyest érthető, hiszen egy nagyobb onkológiai központ a több rendelés miatt akár a felére is le tudja alkudni az árat, míg másutt milliós gyógyszerek árát kell kigazdálkodni. A vezető pedig mérlegelési helyzetbe kerül, hogy hat-nyolc másik beteg kezelésének a költségét válassza-e, vagy egyetlen, de sokmilliós terápiát.
- Ugrásszerűen emelkedik a betegszám, miközben a finanszírozási díj nem emelkedik. Azokból az intézményekből, amelyek szerződtek velünk, fogadjuk a betegeket, de azokat, akik nem hozzánk tartoznak, elküldjük - mondja Golub Iván, a fővárosi Uzsoki Kórház, az egyik nagy országos központ vezetője. Hozzáteszi: ma a gyógyszerköltségeknek még a felét sem finanszírozza az OEP.
- Vagy az esetszámot, vagy a beavatkozások költségességét kell csökkenteni ahhoz, hogy legalább nagyjából kijöjjenek a pénzből az onkológiai feladatokra kijelölt intézmények - állítja Radnai György, a Szent István Kórház főigazgatója, aki szerint súlyosbítja a helyzetet, hogy az utóbbi időben több, az eddiginél hatékonyabb, viszont drágább gyógyszer jelent meg. Ha ezeket alkalmazzák, az előírt keret hamarabb elfogy.
Székely Tamás, az OEP főigazgatója szerint a tényleges forgalom arányában, most alakítják át a kereteket, s csak átmeneti nehézségről van szó: a biztosító ugyanis mindig utólag, három hónapos késéssel fizet.