Közel-keleti konfliktus: Joschka Fischer borúlátó

Joschka Fischer volt német külügyminiszter egy lapinterjúban "tragédiának" minősítette a közel-keleti helyzetet, a közelmúlt szerinte csekély diplomáciai erőfeszítéseit.

"A Nyugat, az Egyesült Államok még sohasem hanyagolta el ennyire ezt a tűzveszélyes konfliktust, az úgynevezett közel-keleti kvartett, az USA, az Európai Unió, az ENSZ, Oroszország még sohasem tett ilyen keveset. Ez tragédia" - közölte Fischer a Die Zeit hetilapban megjelenő interjújában.

Fischer az interjúban nem tért ki arra, hogy az ő neve is felmerült közvetítőként. A német zöldek volt külügyminisztere a közelmúltban jelezte, hogy visszaadja parlamenti mandátumát, s ősztől az amerikai Princeton egyetemen oktat.

Martin Jaeger, a német külügyminisztérium szóvivője szerdán a Fischert közvetítőként emlegető hírekre azzal reagált, hogy "jelen pillanatban nem közvetítőkből van hiány, hanem közvetítések nyomán született eredményekből".

Fischer a Zeit-interjúban kifejtette, hogy amennyiben nem kerül sor "közös, energikus diplomáciai offenzívára", a Közel-Kelet tűzfészkeiből "gyorsan hatalmas, többé már nem uralható konfliktus keletkezhet a térségben."

Az Izraelben és a palesztinok körében egyaránt tekintélynek örvendő volt miniszter úgy vélekedett, hogy Dél-Libanonban nincs sok értelme egy újabb ENSZ-kéksisakos vállalkozásnak. "Csak egy erős mandátummal felruházott, robosztus képességekkel rendelkező egység érhetne el valami pozitívumot, talán" - közölte, arra célozva, hogy fegyverhasználatra feljogosított ENSZ-katonák lehetnének esetleg eredményesek.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.