Civilek bírósághoz fordulnak a nyergesújfalui cementgyár ügyében
A Válaszúton Hagyományőrző és Környezetvédő Alapítvány, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület és a Dorogi Környezetvédelmi Egyesület nem ért egyet a döntéssel, mert szerintük a főfelügyelőség a fellebbezés elutasításának indoklásában számos alapvető kérdésre nem tért ki.
A fellebbezés egyik alapja volt, hogy ahol már jelenleg is határérték feletti a légszennyezés, ott új terhelő üzem nem létesíthető, ezt mind a hazai, mind az európai uniós jogszabályok deklarálják – figyelmeztetnek a szervezetek. Állításuk szerint erről a kérdésről a föfelügyelőség nem vett tudomást, mint ahogy arról sem, hogy nemzetközi egyezmény is kötelezi a hatóságot az önkormányzatok és a lakosság véleményének figyelembevételére. A civilek állítása szerint azonban a környezetvédelmi hatóságok figyelmen kívül hagyták a tiltakozásásokat, megsértve ezzel az Aarhusi Egyezményt.
A civilek közleménye érthetetlennek nevezi, hogy a főfelügyelőség állítása szerint a döntése ellen bírósági jogorvoslattal nem lehet élni, holott ezt az államigazgatási törvény lehetővé teszi. Ezért a civil szervezetek várhatóan bírósághoz fordulnak.
Hosszú éveken keresztül öt cementgyár működött az országban, a bélapátfalvait néhány évvel ezelőtt bezárták. Valamennyi gyár külföldi, - német (Beremend, Vác), illetve svájci (Lábatlan, Hejőcsaba) - tulajdonba került. Most két helyen, Bükkösdön és Nyergesújfalun újat akarnak építeni - a terveket lakossági tiltakozások kísérik.
A Holcim Magyarország Zrt. tavaly jelentette be, hogy Nyergesújfalu határában zöldmezős beruházásként új cementművet kíván építeni. A környező települések lakói azonnal tiltakozni kezdtek, tartva a szennyezőanyag-kibocsátás növekedésétől, a vízbázis sérülésétől.
A magát érintettnek tekintő hat település közül Esztergomban, Mogyorósbányán, Táton, Tokodon és Tokodaltárón az áprilisban tartott véleménynyilvánító népszavazáson a szavazók többsége elutasította a cementgyár építését. Nyergesújfalun viszont a május 14-i ügydöntő népszavazáson - amely eredménytelen volt, a jogosultak kevesebb mint fele voksolt - a szavazók többsége egyetértett a képviselő-testületnek a gyár megépítését lehetővé tevő döntésével.