Európaiakkal is végzett a szökőár
A halottak között keddi hivatalos tájékoztatás szerint egy holland, egy svéd és egy pakisztáni állampolgár is van. Azonosították továbbá egy 26 éves francia nő holttestét. Az indonéz egészségügy-minisztérium válságstábjának vezetője legutóbbi tájékoztatójában 295 sebesültről számolt be. Más tisztségviselők szerint legkevesebb 23 ezer ember menekült el otthonából, vagy mert az romba dőlt, vagy mert az emberek félnek egy újabb katasztrófától.
A mentőalakulatok egyre újabb holttesteket emelnek ki a romok alól, és a hatóságok attól tartanak, hogy az áldozatok száma növekedni fog.
Nagy valószínűséggel magyar állampolgárt nem érintett a természeti csapás. Mint Rabovszki András, a jakartai magyar nagykövetség ügyeletese elmondta: a hivatalos indonéz szervek nem tudnak magyar áldozatról, és a külképviseleten sem kért segítséget magyar állampolgár. A cunami helyszíne egyébként sem közkedvelt úti célja a magyar turistáknak - fűzte hozzá.
A 2-3 méteres szökőárt egy, a Richter-skála szerint 7,7 erősségű, tenger alatti földrengés idézte elő. Az elemi csapás elsősorban Nyugat-Jáva, Közép-Jáva és Yogyakarta tartományok tengerparti körzeteit érintette. Súlyos károkat szenvedtek a Jakartától délkeletre fekvő Pangandaran strandjai. Ott teljesen romba dőltek vagy súlyosan megrongálódtak szállodák. Állítólag a földrengést a lakosok nem érezték, és csak kevesen vették észre, hogy a tenger visszahúzódik, ami a cunami előjele.
A 2004. decemberi pusztító indiai-óceáni szökőár után, melynek 230 ezer halálos áldozata volt - többségük Indonéziában - Szumátra szigetén cunami-előrejelző rendszert létesítettek. Jáva szigetén, amelyre a hétfői szökőár lecsapott, csak a jövő évben tervezik felállítani ugyanezt. (MTI)