Az összefogást az unió is díjazza

Az idősebb gazdák közül a korabeli téeszesítés emlékei miatt még sokan idegenkednek a szövetkezetektől, ugyanakkor a tapasztalatok láttán egyre többen belátják: összefogva többet érnek el.

A termelői csoportok immár az agrárium csaknem egészét lefedik: többek között a gabonatermesztők, az olajos növényekkel foglalkozók, a baromfi- és a sertéstenyésztők, a tejtermelők is hoztak létre termelői csoportokat, amelyek több területen hatékonyan tudják érvényesíteni a tagok érdekeit. A termelői csoportnak gazdálkodók és gazdálkodó szervezetek is tagjai lehetnek, ha legalább hároméves tagságot szerződésben vállalva az adott terméket teljes egészében a csoporton keresztül értékesítik. Egy gazdálkodó egy termékkel egyszerre csak egy termelői csoportnak lehet a tagja.

- Fejér megyében az elmúlt három évben öt ideiglenesen és hat véglegesen elismert termelői csoport jött létre - mondta Berényiné Tőrösi Éva, a megyei földművelésügyi hivatal főfelügyelője. A térségben a legnagyobb termelői csoport eredetileg csak a Sárbogárd környéki olajos növényeket termesztőket fogta össze, ám a ma már több mint kétszáz tagot számláló szervezethez a közép-dunántúli régió más részeiről sokan csatlakoztak.

- Az Európai Unió nem írja elő teljes pontossággal, hogy milyen szervezetben valósítható meg az együttműködés - hangsúlyozta a napokban lapunknak adott nyilatkozatában Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, majd hozzátette: az unió - átalakult formájukban - akár a hagyományos, téeszutód magyar szövetkezeteket is elfogadja. A lényeg a partnerség elve: az EU nem egyéneket, hanem a társadalmi szerveződéseket hajlandó támogatni. Gráf József véleménye szerint a szövetkezet a legjobb szerveződési forma: mindenki azonos tőkével száll be, mindenkinek azonos szavazati joga van, ezáltal egy demokratikus gazdasági szervezet jön létre, amely rendkívül hatékony tud lenni, ha megfelelően építik fel és jól menedzselik.

A szövetkezetté válást készíti elő a debreceni székhelyű Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. is, amely 2003-ban alakult termelői csoporttá, s ma 17 megyében 162 tagja van, 350 millió liter tejet termel évente, tavalyi árbevétele pedig meghaladta a 15 milliárd forintot - tudtuk meg Mélykúti Tibor ügyvezetőtől. A csoporttagság biztonságos fölvásárlási bázist és erős alkupozíciót ad a feldolgozókkal szemben. Az összefogásban részt vevő kistermelők például ugyanannyiért értékesíthetik a tejet, mint a nagyobb cégek - ezt a piacon önállóan megjelenők nem tudják elérni. A csoport tavaly megvásárolta a Parmalat székesfehérvári gyárát, így a 2006-ra tervezett árbevétele megközelíti a 30 milliárd forintot. Mélykúti Tibor szerint Magyarországon is a nyugat-európai mintát kellene követni, s a feldolgozóipart a termelők érdekeltségébe kellene vonni.

Egyetért a felvetéssel a Csongrád megyei Szatymaz határában egyedre szabott, számítógép által vezérelt automatikus etetési rendszerével az ország egyik legmodernebb sertéstelepét kiépítő, ott évente négyezer sertést hizlaló Sári György is, aki szerint a sertéssel foglalkozó termelői csoportok számára stratégiai előrelépés volna, ha önállóan működtethetnének egy vágóhidat. Bár a hús hűtése és raktározása is költségekkel jár, a termelők kevésbé lennének kiszolgáltatva az átvétel és a piac hullámzásának, ráadásul a nyereségből is több maradna náluk.

Sári György ugyanakkor azt is nagy eredménynek tartja, hogy a térségben több mint félszáz sertéstenyésztőt tömörítő Dél-magyarországi Sertés Beszerző és Értékesítő Szövetkezet révén a tagok az állataikat egyedül piacra vivő gazdákhoz képest kilónként akár három-öt forinttal magasabb árat alkudhatnak ki a feldolgozóktól, s a beszerzés terén is jelentős megtakarításokat érnek el. A takarmányt ugyan a tagok többsége saját maga szerzi be, a szójafehérje megvásárlásában összefognak: a tapasztalatok szerint olcsóbban juthatnak hozzá a takarmány-alapanyagokhoz azok a gazdák, akik a szövetkezeten keresztül vásárolják meg. Ráadásul a szövetkezet tanácsadói révén szakmai hátteret is biztosít az állattartóknak, ezzel segítve elő a minőségi termelést.

- Én nem születtem kanásznak, hanem azzá váltam: mielőtt agrárvállalkozásba fogtam, műszaki területen dolgoztam, sohasem kerültem kapcsolatba téeszekkel, ezért nem is volt előítéletem a szövetkezetekkel szemben sem. Az idősebbek közül még sokan idegenkednek az együttműködéstől, az önállóság részbeni feladásától. Ennek ellenére azért évről évre gyarapszik azoknak a tábora, akik belátják: csak közösen boldogulhatunk - mondta Sári György.

A nemzeti vidékfejlesztési terv keretében augusztus 1-jétől egy hónapon át nyílik lehetőség uniós forrásokat szerezni a termelői csoportok létrehozására és működtetésére. A támogatás a zöldség-gyümölcs és a dohányágazaton kívül minden növényi és állati termékágazatban működő termelői csoport számára elérhető. A cél az egyéni gazdálkodók együttműködésének elősegítése, a közös beruházások ösztönzése, hogy az összefogással egyrészt biztosabb piaci pozíció teremtődjék, másrészt javítani lehessen a piacra kerülő termékek minőségét. A támogatás maximális mértéke az évi legfeljebb egymillió euró termelési értékű termelői csoportok esetében az első két évben a forgalmazott termelési érték öt százaléka lehet, ez az arány az ötödik évre fokozatosan két százalékra csökken - az egymillió eurót meghaladó termelési értékre csökkentett mértékű dotáció vehető igénybe. Az elnyerhető összeg a pályázati ciklus kezdetekor akár 100 ezer euró is lehet, az ötödik évre legfeljebb 50 ezer euró nyerhető.

Nem disznólovaglás, hanem egy régi módszer alkalmazása: vemhességvizsgálat egy szatymazi telepen. Ha a sertés kiszalad a gazda alól, vemhes, ha nem rohan el, akkor még nem vemhes
Nem disznólovaglás, hanem egy régi módszer alkalmazása: vemhességvizsgálat egy szatymazi telepen. Ha a sertés kiszalad a gazda alól, vemhes, ha nem rohan el, akkor még nem vemhes
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.