A G8 tervei Oroszországot atomszemétlerakóvá tehetik, állítják zöldek
Az Ekozascsita (Ecodefense) nevű atomellenes szervezet tizenhárom tagját előállították egy szentpétervári demonstráción még a G8-csúcs előtt. A szervezet keddi közleménye szerint az orosz és az amerikai elnök közös nyilatkozata nemzetközi urándúsító központokról, a Nyolcak vezetőinek globális energiabiztonsági dokumentuma pedig az elhasznált fűtőanyaghoz való hozzáférés biztosításáról is említést tesz az atomipari fejlesztések nagyszabású tervei között.
Az Ekozascsita szerint az oroszországi urándúsítást olyan országok vennék igénybe, amelyeknek nem kell atombomba előállítását szolgáló technológia. Irán önállóan fog dúsítani, mások pedig nyugodtan elfogadhatják az orosz-amerikai ajánlatot, majd a feketepiacról beszerzett technológiák segítségével hozzáláthatnak nukleáris anyagok önálló gyártásához, Irán mintájára - állítják a könyezetvédők.
Az orosz zöldek elsősorban az Egyesült Államokat és Oroszországot vádolják a nukleáris technológiák terjesztésével politikai céljaik szolgálatában, rámutatva: nem tudnak egyetértésre jutni az ellenőrzésben (Iránnak például Oroszország nukleáris termékeket akar eladni, míg az Egyesült Államok ezt meg akarja akadályozni).
A Nyolcak nyilatkozatából az Ekozascsita azt az ironikus következtetést vonta le, hogy Németország és Olaszország, amelyek már lemondtak az atomenergiáról, most elhatározták: biztosítják, hogy mások hozzáférhessenek.
Az atomellenes szervezet rámutatott, hogy egy 2001-es orosz törvény lehetővé tette elhasznált nukleáris fűtőanyag importját, bár erre vonatkozó új üzleti szerződés még nem jött létre. Az orosz hatóságok most politikai színezetet akarnak kölcsönözni ennek a kezdeményezésüknek, hogy mégiscsak rávegyék a világot ennek a szolgáltatásnak az igénybe vételére.
A két szolgáltatás, jelesül a külföldi urán dúsítása és a külföldi erőművekben elhasznált fűtőanyag újrafeldolgozása megsokszorozná a nukleáris anyagok oroszországi forgalmát, s (a dúsítás és az újrafeldolgozás során keletkező) radioaktív hulladékokat halmozna fel orosz területen - aggódtak az orosz zöldek.
- Az orosz szolgáltatások jóvoltából a nyugati atomipar megkerülhetné a fő problémát, amely stagnálását az elmúlt 20-30 évben előidézte: jelesül azt a társadalmi kifogást, hogy a nukleáris hulladékok tárolására eddig nem sikerült biztonságos technológiát kidolgozni. A G8, s benne Oroszország és az Egyesült Államok által tervezett új nukleáris rezsim semmilyen problémát nem oldana meg, de Oroszországot a világ nukleáris szemétdombjává teheti - nyugtalankodott az Ekozascsita.
Szergej Kirijenko, az orosz atomenergia-ügynökség (Roszatom) vezetője cáfolta, hogy az amerikai-orosz tervek utat nyitnának külföldön elhasznált nukleáris hulladék oroszországi tárolásához.
Mindamellett az Ekozascsita szerint az orosz politikusok globális atomfűtőanyag monopóliumról álmodoznak, amiért főleg az egyszerű polgárok fizetnének meg egészségük és környezetük károsodásával. De számos más ország is szenvedhet tőle, hiszen a radioaktív szennyezés nem ismer határokat - tette hozzá a zöld szervezet.
(forrás: MTI)