Újra lesz népszavazás a cementműről Bükkösdön
"A bükkösdi képviselő-testület egy héttel ezelőtt döntött a referendum kiírásáról, miután ennek érdekében egy helyi civil szervezet, a Bükkösd Holnapjáért Egyesület több mint 350 támogató aláírást gyűjtött össze" - tette hozzá Mátis István.
A polgármester utalt rá: a község szavazásra jogosult lakóinak többsége két évvel ezelőtt két népszavazáson is elutasította a cementmű tervét annak ellenére, hogy a helyi testület úgy ítélte meg, Bükkösd számára minden olyan beruházás, jogszabályokat betartva működő gazdasági vállalkozás fontos, amely bevételt hoz és biztosítja a falu jövőbeni fejlődését.
Hozzátette, mivel a referendum eredménye kötelező érvényű a polgármesteri hivatalra nézve, az építtető Strabag Zrt. kénytelen volt más helyszínt keresni a beruházáshoz.
Zöldszervezetek bírósághoz fordultak a testület harmadik népszavazási kiírására vonatkozó döntésének megsemmisítéséért. Érvelésük szerint nincs szükség harmadik referendumra, mivel a falu lakói már kétszer elutasították a fejlesztést. Ráadásul a népszavazást nem a helyi lakosság, hanem "a beruházó Strabag Zrt. kezdeményezte az általa létrehozott és támogatott civil szervezeten keresztül". Emellett úgy ítélik meg, hogy a referendum ellentmond a helyi településrendezési tervnek és környezetvédelmi programnak.
Kővári József, a Strabag cementprojektjének vezetője az MTI-nek azt mondta: az aláírásgyűjtést nem a vállalat kezdeményezte, de kíváncsian várja az újabb népszavazás eredményét.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy mivel a cég már visszavonta a bükkösdi terveivel kapcsolatos engedélykérelmeket, kicsi rá az esély, hogy a cementmű mégis Bükkösdön épüljön meg.
Beszámolt arról, hogy a cég Bükkösd elutasítását követően Királyegyházát és Kővágószőlőst jelölte meg a beruházás lehetséges helyszíneiként. Királyegyházára már megkapták az egységes környezethasználati engedélyt, ugyanezt a kérelmet Kővágószőlős esetén is beadták.
A fejlesztés ott valósul meg, ahol a feltételek minden szempontból a legoptimálisabbak. A társaság egyelőre azonban várakozó állásponton van és nem folyamodik építési engedélyhez, előtte szeretné, ha a kormány meghirdetné autópálya programját, amely garantálná a szállításhoz szükséges M60-as gyorsforgalmi út megépítését - hangsúlyozta Kővári József.
A Strabag cementprojektjének vezetője szólt arról is, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium és a Környezetvédelmi Főfelügyelet másodfokon is engedélyezte a bükkösdi kőbányának a cementgyár-beruházással összefüggő kapacitásbővítését. Ez azt jelenti, hogy a kőbánya jelenlegi éves 100 ezer tonna termelése egymillió tonnára növekedhet.
Az előzetes tervek szerint az építkezés legkésőbb 2009-re befejeződne, 30 milliárd forintos költségét saját forrásból, valamint banki hitelből fedeznék. A gyár 91 embert foglalkoztatna, éves kapacitása 630.000-800.000 tonna cement lenne, ennek legalább a felét a cég saját beruházásaihoz használná fel.
(MTI)