Megkönnyebbülés itt, zavarodottság ott

A koalíció érezhető megkönnyebbüléssel fogadta Sólyom László döntését, az ellenzék inkább zavarodottsággal.

Örömének adott hangot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután kiderült, hogy Sólyom László nem emelt alkotmányossági kifogást a pénzügyi törvényekkel szemben. "Legjobb szándékunk és az ország érdekeire tekintettel javasoltuk ezeket a döntéseket, azt gondoljuk, hogy ezek kellenek az országnak" - közölte a miniszterelnök, aki reméli, hogy a jövőben is alkotmányosak lesznek mindazon jogszabályok, amelyeket elfogad az Országgyűlés. Gyurcsány leszögezte: a kormány nem tervez újabb egyensúlyjavító lépéseket. A miniszterelnök hozzátette: ha az Alkotmánybíróság bármilyen kifogást emelne a csomag kapcsán, akkor a kormánynak le kell majd vonnia a konzekvenciákat. "Noha a ciklus első négy-öt hete kényszerűen az egyensúlyteremtésről szólt, egyre inkább túl van ezen a kormány, és halad előre, a nagy rendszerek átalakítása felé" - mondta a kormányfő.

Az MSZP szerint felelősen döntött a köztársasági elnök; Lendvai Ildikó frakcióvezető szerint a döntés nemcsak a költségvetési egyensúly helyreállítását teszi lehetővé, hanem az ország fejlesztését is. Lendvai arról is beszélt: az MSZP tudja, hogy az államfő nem "mosolyogva" hozta meg a döntését, s "az MSZP sem örömében nyomta meg az igen gombot, de felelősségét tudva cselekedett". Egyúttal azt is elmondta, hogy a kormány a társadalmi vita után, szeptemberben parlamenti vitára bocsátja a II. nemzeti fejlesztési tervet. "Reméljük, hogy ez az aktus a köztársasági elnök igényeit is kielégíti" - tette hozzá.

Kuncze Gábor, a szabad demokraták elnöke azt mondta: megnyugvással és egyetértéssel fogadták az államfő döntését, és egyetértenek az államfő indoklásával is: a költségvetés helyzete miatt gyorsan kellett lépni.

A Fidesz tiszteletben tartja Sólyom László döntését, de a parlamenti szavazás során változatlanul nemmel voksolnak minden olyan kérdésre, ami adóemeléssel vagy a terhek növekedésével jár. Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra, hogy minden nagynevű nemzetközi hitelminősítő és gazdasági elemző intézet sikertelennek minősíti a kormány gazdaságpolitikáját. Lapunknak arra a kérdésére, számítottak-e rá, hogy Sólyom László aláírja a pénzügyi törvényeket, Szijjártó Péter közölte, nem gondolkodtak ezen.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szerint az a baj, hogy semmiféle hatástanulmány nem előzte meg a törvények elfogadását. Az MDF nem támogatja a hátralévő törvénymódosító javaslatok egyikét sem. Az ez évi költségvetési törvény módosításának vannak ugyan olyan elemei, amelyeket el tudnának fogadni, de a kormány "rossz technikát" választott, ezért egyetlen voksolással szavaznak a "salátatörvényről".(Cs. I.-N. B. Gy.)

Kovács: Prognosztizált kockázatok

A központi költségvetés kiadási és bevételi oldalán mindazok a kockázatok megmutatkoztak az idei év első öt hónapjában, amelyeket az Állami Számvevőszék már korábban jelzett - mondta tegnap Kovács Árpád, a szervezet elnöke, aki előzőleg ellátogatott a Kereszténydemokrata Néppárt parlamenti frakciójának tegnapi ülésére.

Kovács szerint az igazi kockázatot nem az jelenti, hogy éppen mennyi a költségvetési hiány, nem a megszorítások mikéntje, nem az euró bevezetésének időpontja, hanem az, hogy "képesek legyünk a jövőben egy átgondoltabb, szervezettebb állami vezetésnek a kialakítására, és képesek leszünk-e arra, hogy ezt a modern közigazgatási elképzelést hatékonyan bevezessük". Az ÁSZ elnöke úgy vélte, hogy a megszorító csomag adóbevételi része 180-200 milliárdos nagyságrendben "pozíciójavító lehet akkor, ha (...) változatlan adózási morált feltételezünk". Ez a tétel jelentős a költségvetés stabilizálása szempontjából. (MTI)

Semjén Zsolt és Kovács Árpád
Semjén Zsolt és Kovács Árpád
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.