Miért is akarunk gyereket vállalni?
A kislányos kinézetű harmincéves nő ingatlanbefektetésekkel foglalkozik. Kamaszfejjel, tizenhét évesen kezdte meg önálló életét. Az egyedüllét és a kenyérrevaló előteremtése hamar megkeményítette. Pár éve találkozott össze mostani férjével, akivel közös vállalkozásba fogtak. Nemsokára megfogant a kis Dani. Amikor elfolyt a magzatvíz, Zsuzsa autóba ült, és egyedül ment be a kórházba - a férje épp akkor nem tudott a segítségére sietni. Kétkedés nélkül elfogadta a kórházi körülményeket, de magabiztosságát mintha elfújták volna. - Elhittem, jó helyen vagyok, megbízható kezekben, eszembe sem jutott, hogy esetleg nem jók a műszerek, becsap a szívhangmérő gép - emlékszik vissza Zsuzsa. - Harminchat órás vajúdás után leállt a kisfiam szívhangja, azonnal toltak a műtőbe. Szerencsére Dani erős baba volt, kibírta az újraélesztést.
Zsuzsa elhatározta, nem vállal több gyereket, és azt is eldöntötte: Daninak rendeli alá az életét. Kisfiát "jó szülőként" rendszeresen vitte gyerekprogramokra, bár azokat valójában egyikük sem élvezte, azaz Dani kifejezetten unatkozott. Az egyik hétvégén véletlenül éppen Varázserdőbe "repültek".
- Ledöbbentem - meséli Zsuzsa -, és Danit is azonnal magával ragadta a játék. A programot szervező Szülők Háza vezetője, egy csupa mosoly fiatal nő elmagyarázta, hogy mitől más ez a foglalkozás. Az ő tanácsára kezdtem terápiára járni a Szülők Háza egyik pszichológusához, hogy megérthessem a problémáimat, és azt is, hogy mi vezetett a drámai szüléshez...
- Vegyétek elő a repülőszőnyeget, Varázserdőbe repülünk - hív nagy utazásra kisgyerekeket Takáts Rita drámapedagógus, a Szülők Háza gyermekfoglalkozásainak koordinátora. Miközben a gyerekek képzeletben megfogják a szőnyeget, eljátszszák, ahogy leterítik a földre és ráülnek, Bizet Az arles-i lány című darabjából csendülnek dallamok hárfán és fuvolán. A Varázserdőben mindenféle állatok élnek, a kicsik teljes beleéléssel imitálják, ahogy "döngő léptekkel közeledik az óriási medve", ahogy a "tónak a tükrén ringatózik a hattyúkirálynő".
- Azt gondolom, nem a társadalom, hanem a szülők feladata, hogy egészséges lelkű felnőttekké neveljék a gyerekeket. Bár a nevelés szóval problémáim vannak: a gyerekek nőnek maguktól, nekünk, szülőknek ebben kell segíteni őket. Viszont csak úgy tudunk nekik segíteni, ha tisztában vagyunk magunkkal, a saját értékeinkkel, életünkkel. Kell tudnunk, mik a céljaink ebben a világban: és egyáltalán, hogy mi végre akarunk gyermeket vállalni. Gyerekprogramjainkon keresztül ebben szeretnénk segíteni a hozzánk forduló családokat - foglalja össze a Szülők Háza misszióját Regős Judit, a program kitalálója, és vezetője.
Regős Judit szociálpolitikus, évekig dolgozott az 1-es számú női klinikán, ahol gondozóként nehéz élethelyzetben lévő nők terhességét kísérte egészen a babák megszületéséig, másoknak pedig szülésre felkészítő tanfolyamokat tartott. Úgy látta: szükség lenne olyan segítő hálózatra, ahol azon kívül, hogy a szülők válaszokat kapnak napi gondjaikra, megfogják a kezüket, ha elbizonytalanodnak, azaz segítenek nekik, például a családdá szerveződésben is.
Judit a saját szülésénél is átélte azt, amit addig csak a tankönyvekből, a klinikai munka tapasztalataiból ismert. Rádöbbent, hogy amiket tanult és tanított, az a való életben is működik: - Várandósságom idején például meditációra jártam, ettől valahogy különleges kapcsolatom alakult ki a kislányommal, Julcsával - meséli a történetét.
A gyerekágyas időszak a legtöbb nőnek - főleg az első babánál - rengeteg problémával jár, lelki és fizikai fájdalom kíséri. - Engem is szorongatott a félelem, hogy nem sikerül majd szoptatnom - vallja be Judit. Ezeket az aggodalmaimat is a terhesmeditációval tudtam feldolgozni, a szülésnél már biztos voltam benne, hogy semmi gond nem lesz. Felkészültem rá.
Judit szerint a babavárás időszakában sokan nem foglalkoznak azzal, hogy a családdá válás mekkora terheket ró az anyára, apára és a kettejük kapcsolatára egyaránt. Az emberek hajlamosak rózsaszín felhőbe burkolódzni: megszületik a kisbaba, és a papa, mama vidámak... A baba érkezése azonban az egyik legnagyobb kihívás a párkapcsolatban.
A Szülők Háza életre hívását segítette egy másik személyes élmény is. - Amikor Julcsa lányom kétéves lett, elkezdtünk gyerekprogramokra járni vele. A kínálat széles, azonban a legtöbb helyen ugyanaz történik: valaki előad valamit, mi, szülők és gyerekek meg nézzük - mondja Judit. És ekkor jutott eszébe a Szülők Háza elnevezés, ami első pillanatban annyira triviálisnak tűnt, hogy Judit meg volt győződve róla, biztosan létezik már. Kiderült azonban, hogy még nincs ilyen név. Így fonta össze a klinikai munka és a saját szülése tapasztalataiból megfogalmazódott segítőhálózat tervét egy igényes gyerekprogram létrehozásával. Takáts Ritával kitalálták a meséket, a képzeletbeli utazásokat: a Manó Muzsika és a Varázserdő-foglalkozások történeti kereteit. Pálhegyi Máté fuvolaművész segítségével ráleltek a zeneirodalom azon darabjaira, amelyek a legközelebb állnak a kisgyerekek lelkéhez. Szeretnék, ha a szülők a közös játékon keresztül kaphatnának sok újdonságot a világból.
A Szülők Háza 2005 szeptemberétől működik. A nagyközönség előtt az utóbbi hetekben a Gyerekszigeten debütáltak, meglehetősen nagy sikerrel, állandó helyük azonban egyelőre nincs. Pályáznak támogatásra egy központ kialakításához, addig pedig itt-ott tartják rendezvényeiket - a honlapjukon mindig feltüntetik az aktuális programjaik helyét.
Szemléletükben az egészség és a harmónia a test, a lélek és a szellem egységében jöhet létre. Ezért a szakértők is ezekről a területekről érkeztek: pszichológusok, táplálkozási szakértők, szülész-nőgyógyászok, gyermekorvosok, drámapedagógusok, masszőrök. Zsuzsa is a segítségükkel döbbent rá, hogy mi okozta azt az "elakadást", ami a komplikációkkal teli szüléséhez vezetett.
- Az önállóság, ami tizenhét évesen előnyt jelentett, a párkapcsolatomban rengeteg konfliktust okozott - magyarázza. - Rá kellett végre jönnöm: nem élhetek úgy, mint aki egyedül van a világban. Túljutottam a traumák feldolgozásán, és most alig várom, hogy megszülessen Dani testvére.