Lehet félmilliárddal több?
A kecskeméti képviselők évekig keresték a megoldást a rossz állapotú városi sportcsarnok gondjainak megoldására. Először vállalkozói tőke bevonásában gondolkodtak, majd megpróbálták a beruházást saját ingatlanon, pályázatok útján, illetve saját tőke bevonásával véghez vinni. A város szélén megvalósítható terveket azonban a képviselők többsége nem fogadta el. Az idén végre döntöttek: nem újat építenek, hanem teljesen átépítik a régit. Az elképzelés - a vele járó többletköltségek miatt - egyre nagyobb politikai vihart kavar a városban. Pályázati forrást ugyanis sportcsarnok felújítására nem lehet igénybe venni, ezért a beruházás teljes összegét a városi költségvetés biztosította. Az alapterület jelentős megnövelésével járó építkezés költségeit félmilliárd forintra taksálta az önkormányzat. A kiviteli pályázat kiírásakor derült ki, hogy nincs cég, amely ennyiért elvállalná a munkát.
Az önkormányzat a közelmúltban további 300 millióval megtoldotta a beruházás költségvetését. A napokban azonban újabb többletigény jelentkezett. A sportcsarnok alapterületének és belmagasságának a növelése miatt a fűtésrendszert is bővíteni kell, amelynek összköltsége mintegy 380 millió forint. Igaz, ennek az összegnek most csak a felét, 140 millió forintot kell kifizetni, a többit szolgáltatási hozzájárulásként tizenöt év alatt. A döntést rendkívüli közgyűlésen hozta meg a napokban a testület, amelyről az ellenzéki Fidesz-frakció tiltakozásképpen kivonult, majd később közleményben reagáltak a történtekre. E szerint felelőssé teszik a városvezetést, hogy nem kereste a külső anyagi források lehetőségét, és a költségek megduplázódása miatt pedig megkérdőjelezik a szakmai előkészítő munka minőségét.
Szécsi Gábor polgármester alaptalan, politikai jellegű támadásnak tartja a sportcsarnok átépítéséről zajló vitát. Érdeklődésünkre elmondta: a 300 millió forintos pluszköltség a tervezést követően merült fel. Egyrészt azért, mert tűzrendészeti és biztonságtechnikai szempontból a szakhatóságok nem járultak hozzá az eredeti tervekhez, így több költséges módosítást kellett végrehajtaniuk. Másrészt közműkiváltások is növelték a kiadásokat. Hozzátette: a sportcsarnok és más intézmények fűtéskorszerűsítéséről már jóval korábban, az épület felújítási tervezése előtt döntött a testület, az egyébként nem csak beruházási, hanem üzemeltetési költségeket is tartalmaz.