"A pokolba Budapesten keresztül vezet az út"
Az újság a hétfőn megjelent legújabb kiadásában fő laptémaként több írásban is foglalkozik a magyar pénzügyi válsággal, amelyet Csehország számára is figyelmeztetőnek tart. Az anyagot a címlapon A pokolba Budapesten keresztül vezet az út cím alatt harangozza be.
A vezető cseh gazdasági hetilap úgy véli, hogy a múlt héten elfogadott drasztikus kormányzati intézkedéseknek, illetve a további, már előkészített lépéseknek semmi közük sincs a valódi reformokhoz. "Az eddig elfogadott lépések nem jelentenek mást, csupán hisztérikus pénzelvonást a lakosságtól és a vállalkozóktól. A távlat hiányzik" - írja az Euro. Megjegyzi: a kormányprogram abszolút ellentétben van a győztes pártok választási programjaival, aminek a magyar demokrácia 16 éves történetében, s talán világviszonylatban sincs előzménye.
Az újság kritikusan ír Gyurcsány Ferencről is: amikor a milliárdos Gyurcsány két éve átvette a kormány irányítását, pénzügyi géniuszként emlegették. Megígérte a közpénzek stabilizálását, majd totális csődöt mondott. A lap ugyanakkor idézi Demján Sándor, a TriGránit befektető csoport vezetőjét is, aki nyilatkozatában azt állítja, hogy a csődért mindkét politikai oldal felelősséget visel.
A cseheknek nagyon oda kellene figyelniük arra, hogy mi történik most Magyarországon, mert Csehország ma nagyjából olyan helyzetben van, mint Magyarország 2002-ben - írja egy másik cikkében az Euro.
A reformokat, amelyeket Vladimír Spidla vagy Stanislav Gross kormánya is csak mímelt, a Jirí Paroubek kabinet mélyen eltemette, a választások előtti adakozásával pedig tízmilliárdokkal növelte az állami kiadásokat. A csehországi választást szerencsére nem az adakozó kedvű szociáldemokraták nyerték, s így talán nem kerül sor a közpénzek újabb elherdálására. Tekintettel az új kormány felállításáról folyó tanácskozásokra, azonban jobb óvatosnak lenni. A reformok kérdésében elsősorban politikai akaratra van szükség, de a jelenlegi helyzetben a változások keresztülvitelére nincs túl nagy esély. Ha a cseh szociáldemokrácia nem változtat álláspontján, rövidesen megtudhatjuk, milyen baja támadhat az embernek a valódi magyar gulyásból. S akkor a már valóban drasztikus reformokat Csehország sem kerülheti el - szögezi le az Euro.
A hetilap egy további írásában a forint helyzetét elemzi, s nem zárja ki, hogy a forint esetleges teljes csődje a cseh koronát, s az összes közép-európai pénznemet is veszélybe sodorhatja. Ennek közvetlen veszélyét azonban még nem érzi. Rámutat: a cseh jegybank, eltérően a magyartól, alacsony szinten tartja a kamatokat, s ezzel nem vonzza a spekulatív tőkét. Ráadásul a magyar jegybank politikája kaotikus is volt. Mindezek ellenére helyénvaló lenne, ha a magyarországi fejleményekre való tekintettel is, Csehország időben felkészülne az esetleges pénzügyi zavarokra - véli az Euro.
(MTI)