Politikai kormányzás: a szakma a negyedik a sorban
Az új kormányzati struktúrában a korábbihoz képest alapjaiban változott meg a minisztériumok szakapparátusának irányítási mechanizmusa: míg korábban a "házat" egyértelműen a szakmaiságot képviselő közigazgatási államtitkár vezette, a második Gyurcsány-kormányban szinte minden szinten a politikusoké lett a főszerep. Ma ugyanis a tárcák csak egyetlen államtitkárral működnek. Ők többségében - a miniszterhez hasonlatosan - sokkal inkább politikusok, mintsem közigazgatási szakemberek.
A kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló korábbi - az irányítás szabályait tekintve 16 évig változatlan - törvény szerint "a minisztérium hivatali szervezetét a közigazgatási államtitkár vezeti", míg a politikai államtitkár legfontosabb feladata "a miniszter országgyűlési képviseletének elősegítése" volt. A ma hatályos, június elején elfogadott jogszabály viszont csak azt rögzíti, hogy az egyetlen államtitkár "a miniszter teljes jogkörű helyettese", miközben a törvény az apparátus irányításában nem biztosít neki kitüntetett szerepet.
Az új modell nyilván jobban megfelel a sokat emlegetett politikai kormányzás követelményeinek, hiszen elvileg egy kézbe kerül a vezetés, mert a tárcák első embere minden tekintetben a kormányfő bizalmát élvező miniszter lett. A gyakorlatban persze másként alakulnak a dolgok, és a korábbihoz hasonló, amúgy szükségszerű munkamegosztás alakult ki. Vagyis: az államtitkárok egy része - más, érdemi hatáskörök nélkül - a miniszter parlamenti helyetteseként dolgozik, míg a közigazgatási államtitkári funkciókat több tárcánál is a kabinetfőnök vette át. Az ugyanakkor lényegi változás, hogy a kabinetfőnökök többnyire maguk is politikusok vagy legalábbis a politikai klientúra tagjai, s emiatt nem mindegyikük szerezhetett megfelelő közigazgatási és vezetői tapasztalatokat. Így a szakmaiság a negyedik vonalba szorult, hiszen a közigazgatásban jártas szakállamtitkárok csak a miniszter, az államtitkár és a kabinetfőnök után következnek a hierarchiában. Ezt a megoldást a kifejezetten szakmai vezetőkhöz szokott apparátus egyelőre nehezen veszi tudomásul.
Korántsem bizonyos azonban, hogy a most kialakuló rendszer változatlan marad. Információnk szerint a kormány ezen a héten tárgyal a tárcák feladatait leíró statútumokról, illetve a szervezeti és működési szabályzatokról, s nem kizárt, hogy más - mindenütt egységesen alkalmazandó - irányítási modellről születik döntés. A politikai kormányzás, mint alapelv persze aligha változik, miközben a szakértői elemek erősítése a döntés-előkészítésben és az apparátusok irányításában is elkerülhetetlennek tűnik.