G8: a Közel-Keletről nincs egyetértés

Nem alakult ki teljes egyetértés a szentpétervári G8-csúcsértekezleten a váratlanul fő témává előrukkolt közel-keleti válság, a libanoni harcok, a Gázai övezet konfliktusa kérdésében.

A libanoni helyzet értékelésében Jacques Chirac francia elnök és George W. Bush az Izraellel kialakult háború közeli helyzetért a Hezbollahot okolta, amelyre nyomást kell gyakorolni. Ugyanakkor az orosz külügyminiszter szerint a fegyveres - a Nyugat többsége szerint terror-szervezetet tárgyaló félnek kell tekinteni. Szergej Lavrov tegnap kijelentette: a több szárnyból álló Hezbollah politikai mederbe való terelését támogatja. Szerinte a konfliktust a palesztin kérdéssel együtt kell kezelni. (Moszkva a radikális Hamasz palesztin szervezetet is inkább tekinti tárgyaló partnernek, mint a Nyugat.)

Angela Merkel német kancellár vasárnap este kijelentette: a G8-vezetők megállapodtak: kemény hangvételű üzenetet küldenek a Közel-Keleten harcban álló feleknek.

Ennek világos politikai tartalma van. Felkéri az izraeli katonák elrablóit, hogy engedjék szabadon túszaikat, Izraeltől pedig azt követeli, hogy állítsa le katonai műveleteit. A dokumentum egyben a résztvevők támogatásáról biztosítja a libanoni kormányt.

Ezenkívül csak az erős szél tette viharossá tegnap az általános vélemény szerint lagymatagra sikerült G8 szentpétervári csúcstalálkozóját. A hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország vezetőinek öszszejövetelén a fő témákban - az energetikai biztonság, Irán és Észak-Korea kérdésében - lényegében egyetértettek a felek. Ezt megerősítette Vlagyimir Putyin és George W. Bush csúcs előtti kétoldali találkozója is, igaz, az orosz elnök nem jutott megállapodásra amerikai kollégájával Oroszország felvételéről a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO). Moszkva legkorábban így jövő márciusban lehet WTO-tag.

A két államfő közös nyilatkozatot adott ki, amelyekben felszólítják Iránt, hogy reagáljon az ország vitatott atomenergetikai programjára adott nyugati javaslatra. Észak-Koreát pedig arra, hogy függeszsze fel a ballisztikus rakétákkal folytatott kísérleteit és térjen vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz. A másik nyilatkozat egy korábban Irán számára tett orosz javaslatot is támogat: a nemzetközi urándúsító központ létrehozását 2008-ra, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felügyelete alatt. Ez minden ország számára elérhetővé tetté a polgári felhasználást, megakadályozva az atomfegyver terjedését. Az egyezmény nem említi a lehetséges helyszínt, de Moszkva korábban a központot orosz területen javasolta létrehozni. Ez megfelel az "energetikai nagyhatalom" putyini doktrínájának.

A Szentpétervár melletti Sztrelnában a nyolcak megállapodtak abban, hogy össze kell hangolni az energetikai hálózatok védelmét a terrorakciókkal szemben.

Ahogy várható volt, a G8 tagjai nyilvánosan nem kritizálták az orosz demokrácia helyzetét (igaz, Bush pénteken az amerikai konzulátuson találkozott tizenöt oroszországi civil szervezet képviselőjével), sőt - miután Putyin a közös sajtótájékoztatón nagy sikert aratott azzal, hogy Moszkva nem kér az iraki típusú demokráciából - az amerikai elnök kijelentette: Oroszországban orosz stílusú a demokrácia, és nem kell, hogy amerikai legyen.

A zárónyilatkozat

Az eredetileg meghatározott napirendhez tartva magukat, három területet: az energiabiztonságot, az oktatást és a fertőző betegségek elleni küzdelmet nevezte meg a találkozó legfontosabb témájának a nyolcak vasárnap elfogadott zárónyilatkozata, amely nem foglalkozik a közel-keleti krízishelyzettel.

Energia - A nyolcak elkötelezettek "az átlátható, hatékony és verseny jellemezte globális energiapiacok mellett"; pártolják a kereslet és kínálat diverzifikálását, a hatékonyabb energiafelhasználást, a létfontosságú energia-infrastruktúra védelmét, akár terrortámadásokkal szemben is. Németország érzékenysége miatt óvatos támogatásukról biztosították a nukleáris energiát, mint a szénhidrogének alternatíváját.

Oktatás - Támogatják a magas színvonalú oktatást, főleg a matematikában, a tudományban és a technológiában, mivel ezek kulcsfontosságúak, hogy az országok növeljék versenyképességüket az egyre globálisabbá váló piacon. A témában igen rosszul álló Magyarországnak is üzenet, hogy üdvözlik az idegen nyelvek tanulását és elsajátítását ösztönző kezdeményezéseket.

Fertőző betegségek - A nyolcak javítják a fertőző betegségek felfedezésében, földrajzi elterjedésének figyelésében a nemzetközi együttműködést, több pénzt juttatnak az AIDS, tuberkulózis és malária elleni globális alapba; továbbra is céljuk, hogy 2010-re a világon minden rászoruló hozzájusson a HIV/AIDS-kezeléshez.

George W. Bush amerikai elnök integet a sajtósoknak Sztrelnában
George W. Bush amerikai elnök integet a sajtósoknak Sztrelnában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.