G8: Bush szerint Izraelnek jog van az önvédelemhez
A hét vezető ipari demokrácia és Oroszország állam- és kormányfői vasárnap délelőtt először az energiabiztonságról, a járványellenes küzdelemről és az oktatásról kezdtek tárgyalni, amelyek a csúcs hivatalos témáit alkotják. Mindamellett a csúcsra rányomta bélyegét Izrael libanoni offenzívája, amely a síita Hezbollah milícia megbüntetését célozza.
Bush, aki Tony Blair brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélést, kijelentette: az Egyesült Államok üzenete az, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, bár gondolnia kell a következményekre is. Ezért mérsékletet sürgetünk - mondta Bush, úgy vélve, hogy a legtöbb vezető kezdi felismerni a problémák gyökerét.
Az amerikai elnök már a házigazda Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folyatott szombati találkozója után is egyértelműen a Hezbollahot kárhoztatta, amely elrabolt két izraeli katonát egy határ menti rajtaütésben, és rakétákat lőtt ki Izrael északi területére. Putyin elismerte, hogy Izrael aggodalmai megalapozottak, s megengedhetetlennek nevezte az emberrablásokat és a rakétacsapásokat. Egyúttal azonban hangsúlyozta: az ellencsapásnak arányosnak kell lennie, és a lehető leghamarabb véget kell vetni a vérontásnak. Putyin álláspontját több más G8-tag is osztja.
Blair azt mondta, hogy a legfontosabb a helyzet lecsillapítása, és a G8 vezetői keményen dolgoznak majd egy közös álláspont kialakításán. Bush arra törekszik, hogy a zárónyilatkozat világosan mutasson rá a Hezbollah, valamint Szíria és Irán felelősségére az Izraellel támadt jelenlegi konfliktusban - jelezte Stephen Hadley amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó.
Elismeri tagjai eltérő álláspontját az atomenergia területén
A Nyolcak általánosságban pártolják az energiapiacok nyíltságának és átláthatóságának elvét, támogatva az Oroszország által tíz év alatt sem ratifikált energiachartát, míg az atomenergia vonatkozásában nyíltan elismerték nézetkülönbségeiket a globális energiabiztonságról szentpétervári csúcstalálkozójukon jóváhagyott akciótervükben.
A Nyolcak elfogadják a "nyílt, átlátható, hatékony és verseny jellemezte piacok" elvét, ami lehetővé teszi a gazdasági szereplők hatékony piacra jutását és a beruházásokat ösztönző, átlátható és méltányos jogi keret formálását - áll a Nyolcak állam- és kormányfőinek vasárnapi munkaülése után közzétett akciótervben.
A Nyolcak támogatásukról biztosították az energiacharta elveit az akciótervben. Az energiachartát - amely piaci szellemű, átlátható szabályok alkalmazására ösztönzi az aláíró államokat a szállítások, a tranzit és a beruházások területén - Oroszország 1994-ben aláírta, de azóta sem ratifikálta. Míg ezzel a Nyolcak az energiapiaci verseny tekintetében elkendőzték ellentéteiket, az atomenergia vonatkozásában nyíltan elismerték nézetkülönbségeiket. "Elismerjük, hogy a G8 tagjai különböző utakat követnek az energiabiztonság és a klímavédelmi célok elérésében" - áll az akcióterv nukleáris energiára vonatkozó részében.
"Azok közülünk, akiknek az atomenergia biztonságos felhasználására és fejlesztésére irányuló terveik vannak vagy ilyen terveket fontolgatnak, úgy vélik, hogy ez a fejlesztés hozzá fog járulni a globális energia biztonsághoz és egyidejűleg csökkenteni fogja az ártalmas légszennyezést és kezelni a klímaváltozási kihívást" - fejtegették a Nyolcak vezetői.
Ugyanakkor Németország különállására utalt az a mondat, amely szerint a G8 tagjai "elkötelezettek a nukleáris energia biztonságos használatával összefüggő kockázatok további csökkentése mellett" - mutatott rá a Reuters német diplomatákra hivatkozva. Németország megerősítette, hogy a jövő évtized elejéig jelentősen csökkenti atomenergia-kapacitását.
Az atomenergia nem gerjeszt üvegházgázokat, és ennyiben nem károsítja a Föld légkörét. Ezzel szemben megoldatlan a veszélyes nukleáris hulladékok tárolása, az atomerőművek terrortámadásoknak vannak kitéve, és fennáll az atomfegyverek terjedésének fenyegetése is.
A zárónyilatkozatnak a három főbb témával kapcsolatos megállapításai
Energia - A Nyolcak elkötelezettek "az átlátható, hatékony és verseny jellemezte globális energiapiacok mellett"; pártolják a kereslet és kínálat diverzifikálását, a hatékonyabb energiafelhasználást, a létfontosságú energia-infrastruktúra védelmét, akár terrortámadásokkal szemben is; a dokumentumban a Nyolcak óvatos támogatásukról biztosították a nukleáris energiát, mint a szénhidrogének alternatíváját.
Oktatás - A Nyolcak támogatják a magas színvonalú oktatást, főleg a matematika, a tudomány és a technológia területén, mivel ez kulcsfontosságú eszköz ahhoz, hogy az országok növeljék versenyképességüket az egyre globálisabbá váló piacon; üdvözlik az idegen nyelvek tanulását és elsajátítását ösztönző kezdeményezéseket az oktatás minden szintjén.
Fertőző betegségek - A közlemény szerint a Nyolcak megpróbálják javítani a fertőző betegségek monitorizálásában való nemzetközi együttműködést; igyekeznek több pénzt juttatni az AIDS, Tuberkulózis és Malária Elleni Globális Alapnak; továbbra is céljuknak tekintik, hogy 2010-re a világon minden rászoruló hozzájusson a HIV/AIDS-kezeléshez.
(MTI)