Olajársokk árnya a világgazdaságon
Újabb olajársokk fenyegeti a világgazdaságot a közel-keleti háborús feszültségek miatt. Az olaj világpiaci ára ismét rekordszintre emelkedett. Napközben az amerikai piacon átlépte a hordónkénti 78 dollárt, szakértők pedig valószínűsítik, hogy heteken belül meghaladja a 80 dollárt is. A Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó egyik olajipari elemző úgy vélekedett: nem állítaná, hogy száz dollárig is elszalad az ár, ám ez nem zárható ki.
Ha a közel-keleti válság miatt a drágulás folytatódik, a gyenge forintárfolyam mellett rövidesen az üzemanyagok áremelkedése is új lendületet vehet, ahogy a lakossági gázárakra is egyre nagyobb nyomás nehezedik majd. Az újabb olajársokk hatása ugyanakkor jóval kiterjedtebb lehet: ezt jelzi, hogy a hirtelen jött drágulás két napja lefelé húzza a világ vezető tőzsdeindexeit is. A piacokon attól tartanak, hogy a fekete arany árának emelkedése lefékezi a világgazdaságot, és növeli az inflációt.
Az elmúlt évek olajár-emelkedése korábban is előhívott hasonló félelmeket, amelyek azonban nem igazolódtak, az inflációs folyamatok a világ legerősebb gazdaságaiban kedvezően alakultak, miközben a növekedést sem vetette vissza a drágább fekete arany. Most azonban egyre több a figyelmeztető jel. Míg az amerikai gazdaság húzóerejét jelentő lakossági fogyasztást például korábban a legkevésbé sem érintette meg a drága olaj, a legfrissebb adatok már azt mutatják, hogy a megemelkedett kamatszint a magas olajárral együtt kezdi érzékenyen érinteni az amerikai lakosságot. A tegnap kiadott adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban a várt további emelkedés helyett csökkent júliusban, döntően az autóeladások viszszaesése miatt. A Michigan Egyetem által számolt előzetes júliusi fogyasztói bizalmi index szintén zuhant, bár az elemzők itt is emelkedést jeleztek előre.
Miközben ugyanakkor a világ legerősebb gazdaságán az erőtlenség jelei mutatkoznak, az inflációs nyomás egyre nagyobb, nem kis részben a magasabb energiaárak miatt. A tegnap kiadott adatok között az importtermékek árai olyan ütemű emelkedést mutattak, amely alapján elemzők valószínűsítik: a kamatemelés az Egyesült Államokban a gazdaság lassulásának veszélye ellenére folytatódik. Az amerikai jegybank, a Fed döntéseit ugyanis elsősorban az inflációs folyamatok befolyásolják, a növekedés csak egy a mérlegelendő szempontok között - mondják a szakértők. Önmagában a kamatemelési várakozások élénkülése is rosszul hat a világ tőzsdéire és a fejlődő piacokra - így hazánkra és a forintra is.
Az erősödő inflációs nyomás azonban a második legnagyobb gazdaságban, Japánban is érezteti hatását. A japán jegybank közel hat év után tegnap negyed százalékpontos kamatemelésről döntött. A jen irányadó kamata még így is a legalacsonyabb a fejlett gazdaságok között, csupán 0,25 százalék, a piac azonban fokozatosan további monetáris szigorítást vár az ázsiai szigetországban is, az alapkamat így a jövő év végére 0,75 százalék környékére emelkedhet.
A világpiacon mozgó "forrópénzek" egy jelentős része az eddig gyakorlatilag nullaszázalékos jenkamatnak volt köszönhető, a szigorítás így egy újabb figyelmeztető jel a spekulatív portfóliótőke kedvenc célországainak, így Magyarországnak is.
Jelenleg ugyanakkor az emelkedő kamatok jelentik a kisebb veszélyt a feltörekvő piacok számára, amelyek most főként a közel-keleti helyzettől szenvednek a szakértők szerint. Az olajár megugrása a fejlett tőzsdéket rosszul érintette, csak az olajtársaságok profitáltak a drágulásból. A fejlett piacokat azonban a háborús feszültség miatt ismét csökkenő kockázatvállalási kedv is sújtotta: ez magyarázhatja, hogy a pesti tőzsdén a Mol árfolyama a többi vezető részvénnyel együtt esett. A BUX a régió tőzsdéit is alulteljesítve több mint 400 pontot vesztett, és 21400 ponton zárt a nap végén. A hazai fizetőeszköz szintén gyengült, egy időre a 283 forintos euróárfolyamot is túllépte.
Londoni elemzők ugyanakkor úgy vélik: a növekvő piaci bizonytalanságnak most valószínűleg nem a forint lesz a legnagyobb vesztese. Sőt, a Barclays Capital londoni elemzésében forinterősödésre játszó határidős ügyleteket ajánlott ügyfeleinek, szakértői úgy vélik ugyanis: a forint térhet a leginkább magához azon feltörekvő piaci fizetőeszközök közül, amelyek a közel-keleti válság fellobbanása miatt drasztikus gyengülésbe kezdtek az elmúlt napokban.