A sorok között olvasnak

A kulturális intézmények összevonásáról is rendelkező kormányhatározaton június 30-i dátum áll, de az érintett intézmények vezetőinek többsége még mindig nem tudja, miért és hogyan szervezik át a működését.

Ha más nem, az idén már vidéken is megrendezett Múzeumok éjszakája mutatja, hogy milyen sikereket érnek el az utóbbi időben kulturális intézményeink. Nagy ötletverseny dúl közöttük, nemzetközi figyelem övezi tevékenységüket. Talán a nagy sürgés-forgás az oka, hogy a kormányhatározat két héttel ezelőtti megjelenése óta sem tudott az Oktatási és Kulturális Minisztérium válaszolni az intézmények átszervezésével kapcsolatos kérdésekre. De nemcsak az újságíróknak, hanem az átrendeződő intézmények vezetőinek sem.

Monok István, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója például abban bízik, hogy az illetékes szakállamtitkár ellátogat Sárospatakra, a református könyvtár Oroszországból visszaérkezett könyveinek kiállítására. Ott talán megtudhat tőle valamit arról, hogyan képzeli megvalósítani a tárca a határozatban szereplő paszszust, amely szerint az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum meg az Országos Idegennyelvű Könyvtár a nemzeti könyvtár részeként működik tovább.

- Annyit tudok, amennyit bárki más. Fogalmam sincs, mit takar az a fejezetcím, hogy "összevonás, összeolvadás" - mondta lapunknak a főigazgató. - Nem akarnék találgatásokba bocsátkozni, de nem látom, hogyan lehetne ezzel pénzt megtakarítani. Azt viszont érzékelem, milyen problémákat jelentene, ha az intézményeket el kellene költöztetni jelenlegi helyükről, vagy ha nekünk kellene ezentúl foglalkoznunk a nemzeti könyvtár jelenlegi profiljától idegen elemekkel, mint a pedagógiai múzeum működteté-se vagy az idegen nyelvi könyvtár nyelvoktatói rendszere és könyvkölcsönzése.

A többi érintett intézmény vezetőjének is fő gondja mostanában, hogy megtalálja az átszervezés után majd együvé tartozó részintézmények öszszekapcsolásának logikáját.

Nehéz értelmezni például, hogy az eddigi Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a Magyar Nemzeti Filmirodával egyesülve alkotja majd az új Kulturális Hivatalt, miközben éppen a munkájának tudományos hátterét jelentő kutatói részlegét a Hagyományok Háza egyes feladatait átvevő és a Képző- és Iparművészeti Lektorátust, valamint a Magyar Művelődési Intézetet magában foglaló új Kulturális Háttérintézmény működteti majd.

Az országos hírű és nemzetközi jelentőségű nagy múzeumok háza táján is csak találgatnak a vezetők, mely intézmény minek köszönheti, hogy önállóságát vesztve egy vagy több úgynevezett gesztor - a szótár szerint "fővállalkozó; több vállalatot érintő ügylet, beruházás lebonyolítását végző" - intézmény alá szervezik.

Azt még mindenki érteni véli, hogy a nemzeti intézményi rang várományosai - a Magyar Nemzeti Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és a Szépművészeti Múzeum - önállóak maradnak. Arra is van talán magyarázat, miért kerül a Közlekedési Múzeum és a Magyar Mezőgazdasági Múzeum a kulturális tárcához, miközben a Hadtörténeti vagy a Rendőrség-történeti Múzeum megmarad az eddigi felügyelő minisztérium hatáskörében.

De azt a nagy intézmények vezetői közül még senki sem tudta megmondani, hogy ha többek között az Iparművészeti Múzeum, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Petőfi Irodalmi Múzeum a gesztorhoz kerül, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum vagy a Magyar Természettudományi Múzeum miért nem.

Az egyik feltételezés szerint a Nemzeti Múzeumból kiszakadt intézményeket terelnék így egybe, de ennek ellentmond, hogy a Néprajzi Múzeum és a Természettudományi külön kategóriába fog tartozni. Nem stimmel egészen az a másik vélekedés sem, hogy az évi egymilliárd forintnál kisebb költségvetésűeket vonják össze, mert ez nem magyarázná a szentendreiek különállását.

A jelek szerint a minisztériumban is lázasan próbálják értelmezni a kormányhatározatot. Megjelenése után rögtön sürgős helyzetjelentést is kértek egyik-másik intézménytől, és az ígéretek szerint a jövő hét elején sajtótájékoztatón ismertetik elképzelésüket.

l A határozatban szereplő feladatok legtöbbje végrehajtásának határideje 2007. január 1-je. Ez idáig alig lehet konkrét lépésről tudni: Hiller István miniszter július 4-én már úgy mutatta be a sajtónak a Balassi Bálint Intézetet, mint az egyetemes kultúra centrumát, amely a külföldön működő magyar kulturális intézetek irányítását is átveszi. A rendelet szerint a határon túlról hozzánk érkező magyar diákok Márton Áron Szakkollégiuma is a Balassihoz tartozik majd. Lauter Éva igazgatótól megtudtuk, már föl is vette a kapcsolatot a kollégium vezetőivel. A másik konkrétum, hogy csütörtökre értekezletre hívták össze a múzeumigazgatókat.

Múzeumok éjszakája a Róth Miksa Emlékháznál: a látogatókért már régóta folyik a verseny
Múzeumok éjszakája a Róth Miksa Emlékháznál: a látogatókért már régóta folyik a verseny
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.