Bejrútot bombázta az izraeli légierő

Izrael fokozta a Libanonra nehezedõ nyomást, miután Libanonból találat érte az észak-izraeli Haifa kikötõvárost. Az izraeli légierõ bombázta a bejrúti repülõteret, és találat érte a fõváros déli részét.

Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas
Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas

A főleg síiták lakta Dél-Bejrútban élnek a Hezbollah fegyveresei és vezetői is. A Damaszkuszból Bejrútba vezető utat szintén találat érte, ahogy egy elektromos erőművet is. A támadásoknak most is több civil áldozata volt. Az izraeli hadsereg megakadályozza, hogy a Hezbollah egy csoportja átlépje a határt Zarit városnál.

Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas
Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést tartott tegnap. Libanon arra kérte a testületet, hogy határozatban szólítson fel tűzszünetre. Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök eközben telefonon biztosította Basar el-Aszad elnököt arról, hogy ha Szíriát esetleg Izrael megtámadja, Teherán "kemény választ ad" az akcióra. Izrael mellett Washington is követelte, hogy Damaszkusz gyakoroljon nyomást az általa támogatott Hezbollahra, hogy a síita szervezet fejezze be Izrael elleni támadásait.

Eközben a Hezbollah további katyusarakétákat lőtt ki Észak-Izraelre, több embert megsebesítve. Míg a dél-libanoniak észak felé keresnek biztos menedéket, Izrael északon élő lakói dél felé vándorolnak. Sajtóértesülések szerint a libanoni vezetésben megerősödtek azok a hangok, melyek a Hezbollah lefegyverzését szorgalmazzák.

Gázából öt Kasszam-rakétát lőttek ki a dél-izraeli Szderot városára, miközben az izraeli hadsereg kivonult az övezet közepéről.

Az előző esti katyusarakéta-zuhatag után óvakodva ébredt az észak-izraeli Naharija városa. A támadásban megroncsolódott autókat elszállítják, az üvegtörmeléket komótosan gyűjti össze az utcaseprő. - Ez háború, nincs mese - mormogja egy járókelő az előző esti találat helyszínén. A Naharijában maradt lakók bámészkodnak: arról beszélgetnek, honnan jöhetett a rakéta, és milyen szerencse, hogy épp senki nem volt otthon, amikor a háromemeletes ház tetejébe csapódott a Hezbollah küldeménye. - Kérünk mindenkit, térjen vissza a bunkerjébe - mondja a rendőrautó hangosanbeszélője, láthatóan sokan nem veszik komolyan a figyelmeztetést. Az üdülőparadicsomból lett szellemvárosban megszaporodtak az izraeli lobogók.

- Az éjszakát otthon töltöttük, csak reggel hét körül mentünk le a bunkerbe, hiszen tegnap is akkor kezdődött a rakétazuhatag - mondja Naharija egyik lakója, akinek az autóját tette tönkre egy rakéta. - Mi maradunk, de akik kisgyerekesek, rosszabb a helyzetük. Nekünk nincs hová mennünk, itt él a család. Menjen inkább a Hezbollah arrébb! - teszi hozzá kedvesen, de indulatosan.

Az előző esti robbanásban tönkrement Simon digitális nyomtatással foglalkozó boltja is. - A Hezbollah nem most kezdte. Itt egy kép rólam 30 évvel ezelőttről, ahogy egy becsapódott katyusarakétát tartok a kezemben. Akkor 10 méterrel került el a rakéta - mondja egy sárgult újságcikkre és fotóra mutatva. - Hiszek az izraeli hadseregben, ők majd megoldják, nagyon jó munkát végeznek - teszi hozzá, miközben a törmeléket söpri össze. A sajtó bírálata ellenére (mely szerint a Hezbollah évek óta egyre jobb pozícióba került a határvonalon, és ez ellen a katonaság nem tett semmit) az izraeliek rendíthetetlenül hisznek a hadsereg sikerében.

Találat érte az északi Karmiel melletti Majd el-Krum arab falut is. Itt az emberek óvatosan nyilatkoznak. - Ez emberi dolog, vissza kell lőni. Ha megtámadnak, megvéded magad - mondja a fiatal Saher. - Látja, a rakéta nem válogat: egy muzulmán arab falut találtak el. A Hezbollah megvédi a saját népét, és nem is ezzel van baj, hanem a módszerükkel - magyarázza a napszemüveg mögül.

Egy esküvőre készülő ház kertjét is találat érte. Itt senki sem sérült meg. A házigazdáék süteménnyel kínálnak. - A háború általában nagyon rossz dolog - kerüli ki a Hezbollahra vonatkozó kérdésem Oszama. - Mindenkinek joga van a földjéért harcolni, de van más módja is a problémák megoldásának. Izraelnek tárgyalnia kéne a Hezbollahhal - mondja. - A libanoniak sokkal többet szenvednek ma, mint az izraeliek - közli a házigazda.

Szafed városa több napja kap a katyusarakétákból. A kabbala, a zsidó miszticizmus e fontos városában található az izraeli hadsereg északi parancsnoksága. Tegnap (Naharija kivételével) arra kérték az északi városok boltjait, nyissanak ki, hogy az emberek felkészülhessenek a szombatra. Izrael autóútjai is egyre veszélyesebbek. A rakéták hangjára, becsapódására figyelő és idegesen reagáló sofőrök egyre több balesetet okoznak.

www.nol.hu/gaza2006

Allah pártja - a Hezbollah

A befolyásos politikai és katonai szervezetet, a Hezbollahot 1982-ben alapították muzulmán vezetők. Létrejöttét anyagilag Irán támogatta.
A síita szervezet feladatának azt tartotta, hogy elűzze Izraelt Libanonból. Az izraeli hadsereg 2000-ben vonult ki északi szomszédjának területéről. Ezért a mozgalom, mely Libanon síita muzulmánjait képviseli (mely az ország legnagyobb közössége) támogatottsága óriásira nőtt.

A Hezbollah jelenleg a libanoni parlament és a kormány fontos tagja.

A szervezet széles szociális hálót épített ki az országban, mely tovább erősítette támogatottságát. Bár a Hamasz szunnita, a Hezbollah pedig síita, a palesztin szélsőséges szervezet példaképnek tekinti a libanoni mozgalmat - nem utolsósorban a szociális tevékenysége miatt. A Hezbollah befolyása alá tartozik Libanon egyik legfontosabb televíziós csatornája, az Al-Manar, melyet csütörtökön izraeli rakétacsapás ért.

Izrael kivonulása után, 2000-ben a Hezbollah komoly nyomás alatt állt, hogy fegyveresei csatlakozzanak a libanoni hadsereghez, ám ez végül nem történt meg. A Hezbollah fegyveresei ugyanakkor nem hajlandók letenni a fegyvert, az ENSZ 1959-es határozata ellenére sem, mely 2004-ben a szervezet leszerelésére szólított fel, és arra, hogy az idegen csapatok (14 ezer szíriai) hagyja el Libanont. Szíria kivonulása óta a Hezbollah lett a legerősebb katonai erő tulajdonosa Libanonban. Tulajdonképpen a szervezet fegyveresei ellenőrzik Dél-Libanont.

Hasszan Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője a nyugati befolyás ellen érvel, és a szervezetet a Nyugat és Izrael ellen küzdő mozgalomként láttatja a muzulmán világban. Naszrallah eredetileg katonai vezető volt, de Iránban és Irakban végzett tanulmányai gyorsan a vallási vezetés élére emelték. A szervezet célja (Izrael kiűzése mellett) hosszú távon, hogy Libanon vegyes vallási összetételű társadalmát egy iráni típusú iszlám állammá alakítsa. A párt Izrael elpusztítását hirdeti.

1982 óta 200 terrorista akcióért, 811 ember életéért felelős. A 2005-ben rendezett választásokon a Hezbollah nyolc új helyet szerzett, így 23-ra emelkedett a képviselői száma a 128 fős libanoni parlamentben. A Hezbollah két minisztert adott a kormánynak.

Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas
Repeszekkel a kezében egy szafedi nyugdíjas
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.