A terrorizmus és az energetika a G8-ak napirendjén

Botrány nélküli csúcstalálkozóra számítanak a szentpétervári vendéglátók a G8 ma kezdődő háromnapos rendezvénye kapcsán. Bár az orosz vezetést számos bel- és külföldi kritika érte a demokrácia szűkítése miatt, a Kreml vigyázott arra, hogy az ellenzék elleni látványos akciókkal ne adjon okot a kifogásokra.

Kevésbé látványos lépéseket viszont tett az antiglobalista és ellenzéki rendezvények ellen, bár az orosz vezetés szerint a rendőri intézkedések, letartóztatások törvényesen, a G8 biztonsága érdekében történtek.

A történelmi fővárosban tartott találkozó résztvevői a házigazda Vlagyimir Putyinon kívül: az amerikai elnök - bár George W. Busht több szenátor levélben kérte a találkozó bojkottjára -, Tony Blair brit, Angela Merkel német, Romano Prodi olasz, Koidzumi Dzsunicsiro japán, Stephen Harper kanadai kormányfők és Jacques Chirac francia elnök, valamint Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.

Az ünnepélyes fogadás után kezdődnek a megbeszélések, amelyeken Vlagyimir Putyin a nemzetközi terrorizmus elleni harc, az energetikai biztonság, a leszakadó harmadik világ megsegítése és világméretű járványok elleni közös intézkedések kérdéseit szeretné megvitatni. Az orosz elnök többször kijelentette, hogy orosz belpolitikai kérdéseket legfeljebb kötetlen beszélgetések keretében hajlandó érinteni.

Putyin a vádak ellen igyekezett bebiztosítani magát: részt vett a nem kormányzati szervek moszkvai nemzetközi fórumán.

Az orosz rendőrség mindemellett idegesen reagált az antiglobalista és ellenzéki rendezvényekre, országszerte több olyan személyt vett őrizetbe, akik a hét elején tartott moszkvai "Másik Oroszország" konferenciára vagy a tegnap kezdődött kétnapos szentpétervári szociális fórumra mentek. A fórumon felszólaló Lev Ponomarjov jogvédő szerint a letartóztatottak száma eléri a kétszázat.

- A mi buszainkat átengedték, de később ötöt feltartottak a rendőrök - mondta lapunknak egy ukrajnai résztvevő. A Kirov stadionban félszáz sátor áll, a legkülönbözőbb alternatív baloldali pártok zászlaival díszítve. A stadion bejárata előtt nincs nagy készültség, tizenöt rendőr áll a keresőkapuk tövében, az eddig 1100 fős rendezvényen. - Persze, mert a szűrés már megtörtént sok száz kilométerre, a vonatokon, a közutakon, ahol sokak jegyet vagy igazolványát elvették - mondja a Szocialista Ellenállás tagja, Igor Jaszin.

Bush amerikai elnök megígérte pénteken orosz társadalmi szervezetek képviselőinek, hogy az Egyesült Államok figyelemmel fogja kísérni, hogyan alakul Oroszországban a demokrácia helyzete. Az amerikai elnök pénteken szentpétervári programja keretében elsőként 15 orosz társadalmi szervezet képviselőivel találkozott.

Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök szerint az orosz-amerikai kapcsolatok válság közeli állapotba jutottak, és ezért az USA-t terheli a felelősség, mert a Szovjetunió öszszeomlása után rosszul sáfárkodott a világ egyetlen szuperhatalmaként rá háruló szereppel. A G8 csúcstalálkozója előtt Gorbacsov felszólította Busht, hogy egyenrangú félként kezelje orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint. (MTI)

Szentpétervári sétán az amerikai és az orosz elnöki házaspár
Szentpétervári sétán az amerikai és az orosz elnöki házaspár
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.