A terrorizmus és az energetika a G8-ak napirendjén
Kevésbé látványos lépéseket viszont tett az antiglobalista és ellenzéki rendezvények ellen, bár az orosz vezetés szerint a rendőri intézkedések, letartóztatások törvényesen, a G8 biztonsága érdekében történtek.
A történelmi fővárosban tartott találkozó résztvevői a házigazda Vlagyimir Putyinon kívül: az amerikai elnök - bár George W. Busht több szenátor levélben kérte a találkozó bojkottjára -, Tony Blair brit, Angela Merkel német, Romano Prodi olasz, Koidzumi Dzsunicsiro japán, Stephen Harper kanadai kormányfők és Jacques Chirac francia elnök, valamint Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.
Az ünnepélyes fogadás után kezdődnek a megbeszélések, amelyeken Vlagyimir Putyin a nemzetközi terrorizmus elleni harc, az energetikai biztonság, a leszakadó harmadik világ megsegítése és világméretű járványok elleni közös intézkedések kérdéseit szeretné megvitatni. Az orosz elnök többször kijelentette, hogy orosz belpolitikai kérdéseket legfeljebb kötetlen beszélgetések keretében hajlandó érinteni.
Putyin a vádak ellen igyekezett bebiztosítani magát: részt vett a nem kormányzati szervek moszkvai nemzetközi fórumán.
Az orosz rendőrség mindemellett idegesen reagált az antiglobalista és ellenzéki rendezvényekre, országszerte több olyan személyt vett őrizetbe, akik a hét elején tartott moszkvai "Másik Oroszország" konferenciára vagy a tegnap kezdődött kétnapos szentpétervári szociális fórumra mentek. A fórumon felszólaló Lev Ponomarjov jogvédő szerint a letartóztatottak száma eléri a kétszázat.
- A mi buszainkat átengedték, de később ötöt feltartottak a rendőrök - mondta lapunknak egy ukrajnai résztvevő. A Kirov stadionban félszáz sátor áll, a legkülönbözőbb alternatív baloldali pártok zászlaival díszítve. A stadion bejárata előtt nincs nagy készültség, tizenöt rendőr áll a keresőkapuk tövében, az eddig 1100 fős rendezvényen. - Persze, mert a szűrés már megtörtént sok száz kilométerre, a vonatokon, a közutakon, ahol sokak jegyet vagy igazolványát elvették - mondja a Szocialista Ellenállás tagja, Igor Jaszin.
Bush amerikai elnök megígérte pénteken orosz társadalmi szervezetek képviselőinek, hogy az Egyesült Államok figyelemmel fogja kísérni, hogyan alakul Oroszországban a demokrácia helyzete. Az amerikai elnök pénteken szentpétervári programja keretében elsőként 15 orosz társadalmi szervezet képviselőivel találkozott.
Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök szerint az orosz-amerikai kapcsolatok válság közeli állapotba jutottak, és ezért az USA-t terheli a felelősség, mert a Szovjetunió öszszeomlása után rosszul sáfárkodott a világ egyetlen szuperhatalmaként rá háruló szereppel. A G8 csúcstalálkozója előtt Gorbacsov felszólította Busht, hogy egyenrangú félként kezelje orosz kollégáját, Vlagyimir Putyint. (MTI)