Rádió- és televízió múzeum nyílt Keszthelyen
"A Kultúra magyar városa címet elnyert Keszthely egy megszállott +hobbista+ jóvoltából ipar- és médiatörténeti értékeket felvonultató idegenforgalmi nevezetességgel gyarapodott, s a múzeum megalapítását e régi épület 50 évre szóló használatba adásával segítette az önkormányzat" - mondta avató beszédében a közel 2 éve elindult kezdeményezés egyik felkarolója, Mohácsi József polgármester, országgyűlési képviselő.
Az újdonsült "múzeumtulajdonos" Nádler József első tárlatvezetése előtt elmondta, hogy "nemcsak üzlet van a világon, hanem sok megőrzött és közkinccsé teendő érték", s ennek szellemében vált az ügy megszállottjává.
"Adományokból származó, padlásokon talált és általam megvásárolt csaknem 600 készülék közül válogattam ki az itt látható 350-et, a 180 éves kétszintes magtárépület felújításához pedig 5 millió forint hitelt vettem fel és emellett számos iparos társam önkéntes munkával segítette a rekonstrukciót" - újságolta az elektrotechnikus-vállalkozó.
A múzeumnyitás közel 200 résztvevője hol az 1938-ban gyártott világvevő rádióra, hol annak "helyi" vételre alkalmas detektoros elődjére, hol pedig az éppen 50 éves első magyar tv-készülékre, az AT 501-es Orionra, vagy a bútor-régiségnek is számító "komplett" zeneszekrényre és a látogatót egészen a '70-es évekig "elvezető" táska- és zsebrádiókra, hordozható mini-tévékre csodálkozhattak rá.
Külön installációkon láthatók a sokak diákkori házibulijait "felidéző" szalagos ős-magnetofonok - Terták, Calypsók és utódaik, de meglepő a találkozás a lemezjátszó-matuzsálemekkel és a 60-as évek iskolarádiójának stúdiós erősítőjével is. Magnó- és bakelitlemez-felvételek alkotta hangtár és félszáz szakkönyv, műszaki leírás teszi teljessé Keszthely immár hetedik múzeumának látnivalóit.
Nádler József tájékoztatása szerint a Georgikon és a Kossuth (sétáló) utca sarkán található rádió- és televízió múzeum minden nap, délelőtt 10 órától, este 20 óráig nyitva tart egész évben, jóval a hazai átlag alatti belépődíjjal.(MTI)