Putyin megértésre számíthat a G8-csúcson
A Kreml legnagyobb baja pillanatnyilag nem az ellenzék, hanem az, hogy az informatív elit klubnak számító G8 másik hét tagja e nélkül is tudja: az orosz tagság megelőlegezett bizalom volt, ám Moszkva nem felelt meg a várakozásoknak - sem gazdasági, sem politikai téren.
- A tagság praktikus lépés volt 1998-ban, amellyel a G7 ösztönözni kívánta Oroszországot arra, hogy menjen tovább a megkezdett úton - nyilatkozta a Newsweek orosz kiadásában az amerikai Strobe Talbott. A Clinton-kormány egykori Kelet-Európa-felelőse szerint ez utólag sem volt hiba. Sokan azonban úgy vélik, a tagság nem akadályozta meg az orosz vezetést a demokrácia elsorvasztásában. Ez ellen hatékonyabb lett volna a tagság hosszabb lebegtetése.
Bár a legtöbb kritika a politikai folyamatokat éri, Moszkva inkább gazdasági ereje miatt félti pozícióját, amelyet a klub nem kizárással, hanem újabb tagok felvételével ingathat meg. Oroszország a 12-15. legnagyobb gazdaság, amely mellett már Kína, Brazília is helyet foglalhat. Tony Blair brit kormányfő az említettek mellett Dél-Afrikával, Mexikóval és Indiával bővítené a G8-at, amelynek jelenleg Oroszország mellett az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Német-, Olasz- és Franciaország a tagja.
Igaz, Oroszországot földgáz- és kőolajkészletei a klub különleges szereplőjévé teszik. Az elmúlt évek orosz gazdasági stabilizációja az energiahordozók magas világpiaci árának köszönhető. Oroszország az idén - idő előtt - visszafizeti a párizsi klubnak a 22 milliárd dolláros adósságát. Valutatartaléka meghaladja a 200 milliárd dollárt, kereskedelmi többlete 120 milliárd dollár. Magas világpiaci árak nélkül azonban a gazdaság ott van, ahol a sokat kárhoztatott 1990-es években volt. Egyebek között ezért sem teljes jogú tag a G8 pénzügyminiszteri találkozóin, bár a konvertibilis rubel megteremtésére tett idei lépések ezt célozzák meg.
Fájó pont Moszkvának, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) 13 éve megtagadja a tagságot az országtól. Orosz vélemények szerint az amerikaiak politikai okokból állnak ellen. Washington a bankpiac liberalizálását és a külföldi pénzintézetek közvetlen beengedését követeli a WTO-tagságért. Az áttörés akár már Szentpéterváron bekövetkezhet.
A G8-tagsággal szembeni gazdasági kifogásokat csak tetézik a politikaiak, a központi hatalom túlereje, a választói törvény módosítása, a nem kormányzati szervek feletti ellenőrzés növelése. Mindez az állam gazdasági stabilizálódásával egyenes arányban nőtt. A Kreml azonban reméli, hogy az orosz belpolitikai helyzetről nem lesz szó a találkozón.