Bush és Merkel nagy egymásra találása
George W. Bush kedves barátnőjének nevezte és kétszer arcon csókolta Angela Merkelt tegnap a stralsundi piactéren. A szemlátomást jó hangulatban levő amerikai elnök még azt is hozzátette, hogy előre örül az esti grillpartinak, ahol életében először vaddisznót fog enni. A tárgyalásokon ennél komorabb témák is terítékre kerültek, de jó házigazdaként Merkel nem bírálta Bush iraki politikáját, és a guantánamói fogolytábort sem hozta szóba.
Az amerikai elnök harmadik németországi látogatása - ahol Merkel kinevezése óta először a kancellárnő férje is megjelent a nyilvánosság előtt - jó néhány udvariassági körrel kezdődött. Bush köszönetet mondott Berlin nemzetközi szerepvállalásáért, különösen az iráni atomvitában, és fontos nemzetközi partnernek nevezte Németországot. Merkel cserében még egyszer köszönetet mondott az amerikaiaknak a német újraegyesítéshez nyújtott segítségükért. A korábbinál nagyobb egyetértés uralkodott a nemzetközi kérdésekben is. Bush és Merkel egyaránt aggodalmát fejezte ki a közel-keleti válság eszkalálódása miatt. A feszültségért egyértelműen az izraeli katonák elrablóit, a radikális muzulmán Hezbollahot tették felelőssé, de mindkét féltől mérsékletet kértek. Bár Izraelnek joga van az önvédelemhez, a fiatal libanoni demokráciát sem szabad veszélybe sodorni - fogalmazott meg némi közvetett kritikát Bush.
Konkrét fenyegetések nélkül, de keményedett a hangnem az iráni atomprogram ügyében, miután a teheráni kormány elutasító válaszát követően a vitát ismét az ENSZ elé terjesztik. Merkel gyakorlatilag burkolt fenyegetést is megfogalmazott, amikor hozzátette: ha a nemzetközi közösség javaslatát Irán nem fogadja el, akkor más utat kell találni. Ezúttal Bush játszotta az "engedékenyebb" szerepét, ha Irán eláll az urándúsítástól, akkor akár még közvetlen tárgyalások is kezdődhetnek a két ország között - vetette fel.
A szombati szentpétervári G8-találkozó előtt közösen üzentek Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is, aki nemrég a belügyekbe való beavatkozásnak nevezte, ahogy a külföldiek bírálják az orosz demokráciát. A sajtószabadság és a különböző vélemények hangoztatása elősegíthetik egy ország stabilitását - bizonygatta Merkel és Bush, de nyilvános bírálat helyett a jövőben inkább konstruktív és tiszteletteljes párbeszédet ígértek Putyinnak.
Bush és felesége este kötetlen grillpartin vett részt a néhány száz fős Trinwillershagenben, ahol helyi polgárokkal beszélgettek arról, milyen is volt a fal (szögesdrót) túloldalán élni, és azóta hogyan változott meg az életük. Némi kínos mellékzönge, hogy a részben házigazda szerepet játszó mecklenburg-előpomerániai kormányfő, Ringsdorff (SPD) tiltakozásul nem vett részt a vacsorán, mert állítólag csak az utolsó pillanatban kapta meg a meghívót.
A Bush-látogatást még korai lenne értékelni, de az már egyértelműen látszik: a Merkel-kabinet immár teljesen helyreállította a Schröder-kormány alatt megroppant amerikai-német viszonyt, de egyelőre nem tudni, mihez kezd növekvő nemzetközi befolyásával, és főként milyen terheket hajlandó vállalni. Az ENSZ BT-beli állandó tagságot inkább az SPD szorgalmazta, a CDU hagyományosan egy közös európai tagságért küzd. Nem tudni, hogy az iráni atomvitában meddig hajlandó elmenni Merkel, mi történik, ha az afganisztáni helyzet (a németek itt a fő békefenntartók) válságossá válik, és azt sem, hogy a gazdasági és energiapolitikai érdekek mennyire teszi Moszkva-függővé Berlint.