Akiknek kincs a mátyásmadár tolla

A nyár a környezetvédelmi táborok szezonja. Közülük ezúttal a Reinhold és Carmen Würth Alapítvány hétfőn útjára indított tizenkettedik környezetvédelmi nyári táborát találtuk kiemelésre érdemesnek. Salgóbányán, a Medves-fennsíkon ugyanis százhúsz állami gondozott gyermeknek segítenek a természeti szépségek megismerésében.

Az alapítvány eddig 2100 gyereket nyaraltatott Magyarországon ingyenesen. Az oktatási, a kulturális és a környezetvédelmi tárca által szakmailag támogatott nyári programokról Kun Pál, a Reinhold és Carmen Würth Alapítvány elnöke elmondta, hogy a hazánkban tavaly 400 dolgozóval ötmilliárd forintos forgalmat bonyolító, szereléstechnikai cikkeket forgalmazó Würth Kft. támogatásának köszönhetően a táborozás teljes költsége ingyenes. Kétévente egyébként országos felsőoktatási környezetvédelmi diákkonferenciát is rendeznek.

Hegedűs Zsuzsanna, a medvesi tábor vezetője úgy látja: a Nevelőotthonok Nemzetközi Szövetségének Magyarországi Egyesülete segítségével az ország minden részéből sikerült válogatni a környezetvédelem ügye iránt fogékony nevelőotthonos gyermekek közül. Az idén például az Alpokaljától a Nyírségig tizennyolc állami intézetből érkezett a százhúsz táborozó.

A diákokat Drexler Szilárd, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ügyvezetője fogadta Salgóbányán, az ő segítségével aztán a közösen gyűjtött terméseket, madártollakat megfigyelve ismerkedtek, illetve ismerkednek a táborlakók a Karancs-Medves élővilágával.

- Érdekes megfigyelni, hogy az egészen egyszerű dolgok is fontossá válnak a gyerekek számára - mondja Drexler Szilárd. - Az előadásokat követően például már kincsnek számított nekik a mátyásmadár tolla, főleg hogy megtanulták, miért is veszíti el a szajkó a tollát.

A nógrádi tájról készült természetfilmek és kisebb-nagyobb túrák révén nem csupán egy faunáját és flóráját tekintve is értékes táj szépségeivel vagy a Zagyva forrásának felfedezése révén az éltető víz útjával, körforgásával ismerkedhettek meg a táborozó gyermekek, de azzal is, hogy az ember miként élhetett együtt harmóniában a természettel az évszázadok során.

A diákok a nyolcnapos tábor idején kirándulást tesznek többek közt a salgói és a somoskői várba, megmásszák a Boszorkánykőt, bejárják a Medves-fennsík geológiai ösvényeit. A túrák során a kőbányászat mesterségével is ismerkednek: megtudhatják például, honnan is kerültek egykor Pest utcáira a kihűlt vulkánok anyagából faragott, pattintott macskakövek.

Ismerkedés a természettel
Ismerkedés a természettel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.