Védik a titkot és a forintot
Egy hölgy, Buzálné Szabó Mária lett a Miniszterelnöki Hivatal keretein belül működő Nemzetbiztonsági Iroda (NBI), lényegében tehát a titkosszolgálatok vezetője. A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tevékenységi köre alapvetően ebben a ciklusban sem változik, mondta el lapunknak, kisebb korrekcióra viszont - a kormányprogramban megfogalmazott célokra figyelemmel - szükség lehet. Az NBI fő feladata a gazdaságbiztonság védelme, a terrorizmus és a szervezett bűnözés, illetve a korrupció és a politikai szélsőségek elleni fellépés, továbbá a titokvédelem - foglalta össze a munka lehetséges irányait lapunk kérdésére.
Buzálné részletek említése nélkül elmondta: a nemzetbiztonsági szolgálatok megfelelő kapcsolatokat alakítottak ki, hogy időben értesüljenek a magyar gazdaságot, vagy a nemzeti valutát külföldről fenyegető esetleges tranzakciókról.
Az egymással szemben álló világrendszerek megszűntével változnak a biztonsági kockázatok is: katonai konfliktusok kirobbanása térségünkben egyre kevésbé valószínű, miközben a szervezett bűnözés mind nagyobb kihívást jelent - hangsúlyozta Buzálné. Az NBI vezetője szerint Magyarország terrorfenyegetettsége az utóbbi időben nem nőtt, de ezzel a veszéllyel az európai határok átjárhatóvá válása miatt tartósan számolni kell. Ezért is fontos az együttműködés a rendőrséggel és a menekültügyi szervekkel.
A nemzetbiztonsági szolgálatoknak is jelentős szerepük lehet a titokvédelemben - tájékoztatott Buzálné. Az utóbbi időszakban is volt példa arra, hogy minősített adatok kerültek nyilvánosságra, s ez adott esetben a kormányzat normális működését veszélyezteti. Ezért mindent meg kell tenniük, hogy megakadályozzák érzékeny információk kiszivárogtatását. Fontos, hogy a titokbirtokosok nemzetbiztonsági ellenőrzésen essenek át. A nemzetbiztonsági ellenőrzést alkalmassá kell tenni, hogy teljes mértékben feltárja az esetleges biztonsági kockázatot.
A korrupció elleni fellépés szintén fontos titkosszolgálati feladat. Az irodavezető elismerte, hogy ezen a területen a látencia jelentős lehet, és hangsúlyozta: az EU-támogatások felhasználása kapcsán a tét jelentősen nő. Az is tűrhetetlen, ha egy hivatalnok bármilyen ügyben megvesztegethetőnek bizonyul, de különösen veszélyes lenne, ha az uniós források felhasználására - százmilliárdokról van szó - a korrupció árnyéka vetülne. A nemzetbiztonsági szolgálatoknak megkülönböztetett figyelmet kell fordítaniuk erre - hangsúlyozta Buzálné.
Az öt titkosszolgálat - a polgári Információs Hivatal és a Nemzetbiztonsági Hivatal, valamint a technikai háttérről gondoskodó Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, illetve a Katonai Felderítő Hivatal és a Katonai Biztonsági Hivatal - három szervezetbe integrálásának tervéről az irodavezető elmondta: ezt részben az ország szövetségi viszonyainak alapvető változása - a NATO-tagság és az uniós csatlakozás -, és ezzel összefüggésben fenyegetettségének módosulása indokolja. A tervbe vett integráció előkészítése során vizsgálni kívánják, hogy a szervezeti intézkedések mennyiben szolgálnák az alaptevékenység - az úgynevezett műveleti munka - hatékonyságának javítását és az esetleges párhuzamosságok felszámolását. Az irodavezető szerint ma még nem teljesen kizárt, hogy a polgári, illetve a katonai szolgálatok ugyanazon a feladaton dolgoznak, s így az erőfeszítések feleslegesen megkétszereződnek. Az is az összevonás mellett szól, hogy javulhatna a technikai eszközök, a háttérintézmények kihasználtsága. Megvizsgálják, milyen tere nyílik az ésszerűsítésnek, ha nincs készség, illetve lehetőség kétharmados törvény elfogadásával ötről háromra csökkenteni a szolgálatok számát.
Felvetésünkre Buzálné megerősítette, célszerű áttekinteni, hogy az egyes feladatokhoz hány emberre van szükség, s vannak-e új, nagyobb erőfeszítést igénylő területek, vagy olyanok, amelyek esetleg feladhatók. Az erőkkel azért is érdemes takarékosan bánni, mert az utóbbi néhány évben a polgári titkosszolgálatok költségvetési támogatása is csökkent. A három polgári nemzetbiztonsági szolgálat működtetésére az idén 35 milliárd forint áll rendelkezésre, ami például a létesítmények fenntartására vagy a járművek amortizáció miatti cseréjére is csak szűkösen elegendő. Ugyanakkor kiemelte: a titkosszolgálati technika szinten tartása, illetve fejlesztése dolgában nem köthetnek kompromisszumot.