IEA: a bioüzemanyag termelés megduplázódhat 2011-ig
A bioüzemanyag, például az etanol vagy a növényi olajokból előállított dízel üzemanyagok termelésében végrehajtott beruházások lendületes növekedést mutatnak a magas energiaárak, az energiaellátási aggodalmak és a finomítók szűkös kapacitása, valamint az üvegház hatást okozó gázok kibocsátásának korlátozása miatt. 2011-ig a termelés elérheti a napi 1,2 hordó olaj egyenértéket, ami közel duplája a 2005-ös 0,65 milliónak. A bioüzemanyagok ennek ellenére is marginális szerepet játszanak majd az üzemanyag felhasználásban a fosszilis eredetű üzemanyagokkal összevetve.
Az etanol termelésben jelenleg Brazília és az Egyesült Államok vezet. 2005-ben ketten együtt a világtermelés 92 százalékát adták. A termelésnövekedésben is ez a két ország jár majd elöl, de az Egyesült Államok 2007-re megelőzi Brazíliát, a jelenlegi világelsőt. A biodízel termelés növelésében pedig az EU jár majd az élen.
A globális bioüzemanyag termelés 2006 és 2008 között mutat majd meredek növekedési ütemet, ezt követően azonban a bővülés üteme lassulni fog.
A bioüzemanyag termelés növekedési előrejelzését jelentős bizonytalansági tényezők befolyásolják. Ilyenek például a magas olajáraktól és az állami támogatástól való függőség. "Tekintettel a számos bizonytalansági tényezőre és ismeretlenre, a jelenlegi árstruktúra jelentős változásának a bioüzemanyag termelés eshet elsőként áldozatul" - írja az IEA tanulmánya.
(MTI)