Száznyolcvanháromra, más adatok szerint 190-re nőtt a mumbai robbantás-sorozat halálos áldozatainak száma, miután többen belehaltak sérüléseikbe a kórházban. A terrortámadás-sorozatot világszerte elítélték.
Száznyolcvan fölött a mumbai merénylet áldozatainak száma
Félő, hogy a halálos áldozatok száma tovább nő, mivel a 661 sérült közül többnek válságos az állapota - közölte Sivadzsi Mohit, a mumbai rendőrség ügyeletes tisztje. A nyugat-indiai város elővárosaiban kedden csúcsidőben követték el a robbantásokat öt vonaton és két vasútállomáson.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár elítélte a legutóbbi évek legsúlyosabb indiai merényletét, valamint az ugyanaznap a kasmíri főváros, Szrinagar egyik forgalmas negyedében elkövetett kézigránátos támadást. Ez utóbbi során hét turista halt meg és 35 másik megsebesült. "A főtitkárt elborzasztotta a mumbai vonatok ellen elkövetett brutális és embertelen merénylet, valamint a Szrinagarban kézigránáttal végrehajtott támadás" - közölte Stéphane Dujarric, Annan szóvivője. "Ilyen tetteket semmilyen ürüggyel sem lehet indokolni" - tette hozzá.
"Az Egyesült Államok az indiai nép és kormány mellett áll, és a leghatározottabban elítéli az ártatlan emberek ellen mindennapi életük során elkövetett atrocitásokat" - közölte kedd este George Bush amerikai elnök a Fehér Ház által közzétett közlemény szerint. "Az ilyen tettek csak megerősítik a nemzetközi közösség eltökéltségét, hogy egységes maradjon a terrorizmus elleni harcban és egyhangúan kijelentse: ártatlan emberek brutális meggyilkolására nincs mentség" - áll a közleményben.
Tony Blair "brutális és szégyenteljes támadásoknak" nevezte a terrorakciókat. Felháborodásának és fájdalmának adott hangot Jacques Chirac francia köztársasági elnök, José Luis Rodriguez Zapatero spanyol kormányfő és Frank-Walter Steiner német, valamint Massimo D,Alema olasz külügyminiszter. Javier Solana, az Európai Unió bizottságának kül- és biztonságpolitikai főbiztosa reményét fejezte ki, az elkövetőket utoléri az igazságszolgáltatás keze.
Sinzo Abe japán kormányszóvivő szerint egy ilyen cselekedet "megbocsáthatatlan". A merényletsorozatot elítélte John Howard ausztrál kormányfő és külügyminisztere, Alexander Downer is. Mien Hursid Mehmud Kaszuri pakisztáni külügyminiszter szerint ez az esemény is mutatja, hogy rövid időn belül meg kell oldani a kasmíri kérdést. Újdelhi rendszeresen Iszlámábádot vádolja a kasmíri szakadárok támogatásával. Elítélte a merényleteket Pervez Musarraf pakisztáni elnök is.
Az indiai titkosszolgálat fő gyanúsítottja továbbra is az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózathoz kötődő, Kasmírban is aktív Laskar-e-Taiba csoport, amely már kedd este közölte: nincs köze a vérengzéshez. A The Times of India című lap szerint a Laskar-e-Taiba és egy másik illegális szervezet, az Indiai Iszlám Diákok Mozgalma (SIMI) összehangolt akciójáról volt szó. Közben a legnagyobb kasmíri iszlám szakadár szervezet, a Hizb-ul Mudzsahedin szóvivője is elhatárolta magát a merényletektől, mondván, "nem a szervezet stílusa civileket ölni."
A merényletek hírére a New York-i rendőrség megerősítette a metróban a biztonsági intézkedéseket, megnövelték a járőrök számát és fokozták a csomagok ellenőrzését. A rendőrség szerint óvintézkedésekről van szó, Michael Bloomberg polgármester pedig hangsúlyozta, hogy nem tudnak különleges veszélyről. (MTI)