Vége a belügyi dolgozók jóléti ellátásának?

Június 9-én egyetlen tollvonással megszűnt a 158 éves Belügyminisztérium. A döntés nehéz helyzetbe hozta a mintegy 22 ezer szervezett dolgozót tömörítő Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetét. Bárdos Judit főtitkár lapunknak azt mondta: alapszabályuk szerint többminisztériumos szakszervezetként működhetnek, s mindenhol jelen lehetnek, ahol rendvédelmi szervek vannak.

A jövőben így három miniszterrel tárgyalhat a szakszervezet a dolgozókat érintő ügyekről és intézkedésekről, hiszen az önkormányzati és területfejlesztési tárcánál marad a régi belügyi szervek egy része: a katasztrófavédelem, az okmányiroda, a Duna-palota és több művészegyüttes. Igaz, itt 30 százalékos létszámcsökkentést írtak elő, ami azt jelenti, hogy augusztus 1-jétől legalább százan kezdik meg felmentési idejük letöltését. (Januárban további elbocsátások várhatók: nemcsak a központi igazgatásban, a minisztériumoknál dolgozó köztisztviselőket, közalkalmazottakat és munkavállalókat éri el ez a sors, hanem az adott miniszter irányítása alá tartozó szervezeteket is.) Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz kapcsolódott a rendőrség, a határőrség, a Bevándorlási Hivatal, a Gazdasági Főigazgatóság, a rendészeti szakközépiskolák és a főiskola. Végül a Miniszterelnöki Hivatal részlege lett az Adatfeldolgozó Hivatal, s ide tartoznak a minisztériumi üdülők is.

A szakszervezetnek is mennie kell a volt BM Roosevelt téri székházából: szeptember elsején a tervek szerint a Kerepesi útra, a HM háttérintézményeinek és érdekvédelmi szervezeteinek is otthont adó volt laktanya egyik épületébe költöznek, de a két szakminisztériumban is fenntartanak egy-egy szakszervezeti irodát.

Bárdos Judit szerint ez csak a kisebbik baj. Attól tartanak ugyanis, hogy azok a minimális jóléti szolgáltatások is eltűnnek majd, amelyek a 60 ezer belügyi dolgozónak eddig jártak. A dobogókői, a balatongyöröki, a balatonlellei, a balatonvilágosi és a siófoki BM-üdülőket csak az év végéig használhatják, mert januártól ezek a MeH alá kerülnek.

A szakszervezet tárgyalásokat kezdeményez a törzsgárdatagsággal járó juttatásokról is, mert nem tudni, továbbra is számíthatnak-e ezekre a belügyben 10-15-20-25-30 évet szolgálók, hiszen e járandóság munkahelyhez kötött. Még a főtitkár sem tudja, kivel tárgyaljon ezekről a kérdésekről. (K. J. E.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.