Az elnök visszavonul, de képben marad
Angeli urat még ma is sokan téeszelnökként emlegetik, pedig már a szövetkezeti elnök titulust sem tartja meg sokáig, mivel a vállalkozás a tervek szerint hamarosan részvénytársasággá alakul át.
- Csupán a divatot követjük az átnevezéssel, a cég helyzete ugyanis egyáltalán nem indokolja a változtatást - mondja Angeli József. - Évek óta stabilan 250-260 millió forintos árbevételt érünk el, és 20-35 millió forintos nyereséggel számolhatunk.
Nem volt ez mindig így. A Bakony szövetkezet 15 évvel ezelőtt alakult, amikor kivált a fehérvárcsurgói Lenin Tsz-ből. Nem volt könnyű az indulás. A téesztől 1500 hektár földet, egy veszteséges szarvasmarhatelepet, lerobbant épületeket, elhasznált gépeket örököltek. A szövetkezeti tagok Angeli Józsefben, a téesz korábbi főagronómusában látták a megmentőjüket, aki hosszas unszolás után elvállalta az elnöki tisztséget.
- Már az elején belebuktunk volna, ha nincsenek kapcsolataim az agrárcégeknél - mondja Angeli József. - Előfordult, hogy nem volt pénzünk vetőmagra, de a régi ismeretségre hivatkozva megengedték, hogy csak az aratás után fizessünk. Volt olyan gépünk, amelynek az elromlott alkatrészét baráti alapon hitelben cserélték ki vagy javították meg a szervizben.
A Bakony szövetkezet igen lassan állt talpra. A cég fejlesztési stratégiájának lényege sokáig nagyon egyszerű volt: azt kellett lecserélni, felújítani, ami éppen tönkrement. Később a szövetkezet eredményessé vált, a kisebb beruházásokra már pénz is jutott, ám a nagyobb fejlesztésekhez a nyereség még nem volt elég.
- Bele kellett tanulnunk a pályázatokba, állami és európai uniós támogatások nélkül ugyanis nem tudtunk volna fejlődni - mondja Angeli József. - Megfizettük a tanulópénzt. Az első alkalommal egy nagyobb összegre pályáztunk a SAPARD-program keretében, és hamarosan értesítettek is minket arról, hogy nyertünk. Aztán kijött egy ellenőrző bizottság, és az volt az első kérdésük, hogy hol van a zárt rendszerű trágyatároló. Mondtuk, hogy az nekünk nincs. Mire közölték, hogy akkor pénz sincs, mivel a tároló megléte alapfeltétele volt a pályázati támogatásnak. Akkor jöttünk rá, hogy készítenünk kell egy hosszú távú fejlesztési tervet, és annak alapján kell haladnunk, ahogy az elképzeléseinkhez pályázati pénzeket tudunk szerezni.
A szövetkezet az elmúlt években több AVOP-pályázaton is eredményes volt - ennek köszönhetően megépült egy új üzemi út, kicserélték a magtárak, műhelyek tetőszerkezetét, a marhatelepen kiépítettek egy modern itatótechnológiát, beszereztek egy új hídmérleget, több új mezőgazdasági gépet is vásároltak. Jövőre elkészül a trágyatároló is.
- Nagyjából ugyanannyi termőföldön gazdálkodunk, mint az induláskor, ám az akkori 36 alkalmazott helyett most 45 embernek tudunk munkát adni - mondja a szövetkezeti elnök. - Hosszú évekig kerestem azt a tehetséges fiatal agrármérnököt, akire rábízhatom a cég irányítását. Megtaláltam. Az év végén nyugdíjba megyek, stabil vállalkozást hagyok az utódomra.
A nyugdíjaséveket Angeli úr a saját földjein kezdi: már eddig is regisztrált családi gazdálkodóként művelte 69 hektáros területét. A jövő év elejétől összes energiáját magángazdasága fejlesztésére fordíthatja. Jelenleg búzát, kukoricát, napraforgót termel a családi birtokon, a szíve csücske viszont a kilenchektáros megy-gyeskert. A meggyfák telepítéséhez, a szükséges gépek beszerzéséhez saját maga szerzett pályázati támogatást. A meggyeskert létrehozása kilencmillió forintba került, aminek csupán a felét kellett saját zsebből fedeznie. Angeli úr most épp azt lesi, mikor írnak ki egy olyan pályázatot, amelyen egy rázógépet vehetne, ami megkönnyítené a meggyszüretet. Utána erdősíteni szeretne egy 37 hektáros földterületet. Számít a nemzeti vidékfejlesztési terv kínálta lehetőségekre.
- Ami működik a szövetkezetben, az működik a családi gazdálkodásban is: csak folyamatosan figyelni kell a pályázati kiírásokat - mondja Angeli József. - Világéletemben a mezőgazdasággal foglalkoztam, abban éltem, de ma is elolvasom az összes szaklapot, átrágom magam az új jogszabályokon, megnézem az agrárműsorokat a tévében. Addig maradhatok versenyképes, amíg képben vagyok.