MSZP-Fidesz vita az önkormányzatokról
Mivel az Országgyűlés nem fogadta el az alkotmánymódosítást, továbbra is lesznek megyei önkormányzatok, de úgy gondoljuk, hogy ennek ellenére is jelentős feladatokat tudunk megszervezni regionális szinten - közölte a szocialista politikus.
Hétfőn az Országgyűlésben nem kapott többséget a régiók létrehozásához szükséges, kétharmados támogatást igénylő alkotmánymódosítási javaslat, illetve az az előterjesztés, amely csökkentette volna a megyei és a fővárosi közgyűlés létszámát.
Jauernik István szerint közigazgatási feladatok, amelyek nem tartoznak az önkormányzati alapjogok közzé, mind szervezhetők regionálisan.
Példaként említette a dekoncentrált államigazgatási szervek régiós szintű átszervezését. Mint mondta, a területfejlesztésről szóló törvény feles támogatást igényel, így arra is lehetőség van, hogy erősítsék a regionális szintet, a megyei fejlesztési tanácsok feladatkörét pedig csökkentsék.
"Az hogy a közigazgatási hivatal regionálisan lesz szervezve, ehhez nem kell önkormányzati törvényt módosítani" - fűzte hozzá.
Jauernik István a kistérségi társulásokról szólva közölte: továbbra is a jelenlegi rendszer továbbvitelével, pénzügyi ösztönzőkkel fognak működni.
A települési önkormányzatoknak lehetősége van arra, hogy kistérségi szinten szervezzék meg például az oktatást, az orvosi ügyeletet, a háziorvosi körzeteket, a hulladékgazdálkodást és az ivóvízellátást.
Kérdésre válaszolva példaként említette azt, hogy az iskolafenntartás nem önkormányzati alapjog, hanem közszolgáltatás.
Kifejtette: a törvény szerint az alapfokú oktatás a települési önkormányzat kötelező feladat. Attól azonban nem csorbul ez a jog, ha azt mondjuk, hogy azon önkormányzatok támogatása lesz jobb, amelyek hatékonyan, kistérségi szinten szervezik meg ezeket a feladatokat - tette hozzá.
Jauernik István közölte: amely önkormányzat akarja, az továbbra is csinálhatja települési szinten ezeket a feladatokat.
"Ez önmagát, Lamperth Mónikát minősíti"
Kontrát Károly fideszes képviselő szerint Lamperth Mónikának az a kijelentése, miszerint a kormány pénzügyi és jogszabályi ösztönzéssel szorgalmazni fogja a kistérségi együttműködéseket, azt mutatja, hogy az önkormányzati tárcát vezető miniszter nem érti az önkormányzati rendszer lényegét.
Kontrát Károly úgy fogalmazott: "ebben a nagyon fontos kérdésben megegyezésre, a mindenkori ellenzékkel való együttműködésre kellene törekedni, és nem arra, amit ő kinyilvánított, (...), hogy majd a kiskapukat igénybe véve (...) megcsinálják ezt a reformot. Ez önmagát, Lamperth Mónikát minősíti".
Az ellenzéki politikus közölte: helyesnek tartanák, ha érdemi egyeztetés kezdődne az önkormányzatok működéséről. Hozzátette: "az elmúlt 16 év tapasztalatait figyelembe véve van javítani való ezen a rendszeren, van mit jobbá tenni. Ezzel a kormányzati hozzáállással, ami(...) bizonyos alkotmányos kereteket is jelentősen feszeget, és uniós irányelveket sem vesz teljes mértékben figyelembe, ezzel a hozzáállással (...) nem lehet eredményt elérni".
Kontrát Károly szerint a pénzügyi kényszerítő eszközök alkalmazása nem elfogadható, és ez az önkormányzás elvétől ez idegen. "Szembenállás helyett az együttműködést kellene választani" - fűzte hozzá.
"Helyes lenne, ha szóba állnának az ellenzékkel" - utalt a hétfői sikertelen szavazás kapcsán Kontrát Károly a kormányoldalra.
A parlament hétfői ülésén nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget a régiók létrehozásához szükséges alkotmánymódosítási javaslat.
(MTI)