Transelektro: hibázott az MFB
Megtörte a csendet a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). A cégcsoport megmentésére szövetkezett pénzintézetek konzorciumának megállapodása szerint az állami bank eddig nem terítette ki kártyáit. Miután azonban nyilvánosságra került az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése az MFB 2004-2005
évi működéséről, ezen belül a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Zrt. 42 százalékos részvénycsomagjának megvásárlásáról, a hallgatásnak vége. A bank vezetése ugyanis úgy tartja: akvizíciójuk annak ellenére megfelelt befektetési szabályzatuknak, hogy ezt az ÁSZ-jelentés alapján másképp is lehet értelmezni.
- A bankszakma ilyen, hiba csúszott a számításainkba - jelentette ki tegnap Erős János. Az MFB vezérigazgatója sajtóbeszélgetésükön elmondta:
a GTV 42 százalékos részvénycsomagjának megvásárlása előtt az állami bank igyekezet kizárni az összes kockázatot. Befektetési szabályzatuknak megfelelően elvégezték a társaság teljes körű - pénzügyi, számviteli, adózási és környezetvédelmi - elemzését. A cég átvilágítása után pedig a Transelektro tulajdonosai és érintett vezetői egyaránt aláírták azt a nyilatkozatot, amely igazolta: nincs tudomásuk az MFB beszállását befolyásoló érdemi információról.
Az egyetlen dolog, amivel a 4,9 milliárd forintos beruházásnál nem a súlyának megfelelően foglalkoztak, az emberi tényező volt. Holott az elmúlt hónapok eseményei bebizonyították: a mendzsmentkockázat értékelésére nagyobb figyelmet kellett volna fordítani. A Transelektro és vezető vállalata, a GTV irányításához egészen másfajta vezetési stílusra és kontrollingtevékenységre lett volna szükség.
- Nem ingem, így nem veszem magamra - kommentálta az MFB menedzsmentkockázattal kapcsolatos felvetéseit Székely Péter. A Transelektro volt főtulajdonosa szerint a GTV-t az ország "legmenőbb" menedzserei irányították. Kétségtelen, hogy változtatásokra szükség volt. A 2003-ban elindult átalakítás befejezésére azonban nem maradt idő.
- Az ember már abban sem lehet biztos, amit pecsétes papíron leírva kézhez kap - jelentette ki Tveztkov Julián, az MFB ügyvezető igazgatója. Szerinte az állami bank akvizíciójáról 2004 őszén megszületett döntésben szerepe volt a Transelektro könyvvizsgálójaként évek óta dolgozó Ernst
& Young (E & Y) jelentéseinek. A nemzetközi könyvvizsgáló ugyanis záradék nélküli, tehát befektetői szempontból nézve kedvező jelentéseket adott a GTV-ről. Így az MFB végső soron téves információk alapján szállt be a társaságba. Amin érdemben az sem változtat, hogy a bank felkérésére a KPMG is átvilágította a Transelektro-csoport vezető vállalatát.
A Magyar Könyvvizsgálók Kamarájának (MKK) etikai bizottsága az MFB kérésére már vizsgálja, hogy az E & Y szabályszerűen járt-e el a GTV helyzetét összegző jelentései készítésekor. Ha a testület elmarasztaló határozatot hoz, lehetséges, hogy a bank jogi lépéseket kezdeményez a könyvvizsgáló ellen. Mindenesetre az E & Y nem tartja magát felelősnek az MFB döntéséért. Közleménye szerint legalábbis jelentései megfelelnek a számviteli törvénynek. Emellett az auditált éves beszámolókból a fejlesztési bank is megtudhatta: GTV 2002 és 2004 között veszteségesen gazdálkodott.
- Belátható, de jogilag nem bizonyítható, hogy a Transelektro hiteleit nem minden esetben a hitelcéloknak megfelelően használta fel - jelentette ki Czirják Sándor. Az MFB vezérigazgatója szerint erre utal, hogy a GTV projektjeihez biztosított hitelkeretet a társaság esetenként kilencven százalékban kimerítette, az adott beruházásoknak azonban csak tíz százaléka készült el. A hivatalos magyarázatok szerint ezt az teszi elfogadhatóvá, hogy a GTV az alvállalkozóként dolgozó cégeit fizette a hitelekből. Így végső soron a pénzt a projektekre költötték. Más kérdés, hogy ezt a magyarázatot leginkább azok a kereskedelmi bankok fogadták el, akik attól féltek: a szabálytalan hitelfelhasználás miatt elveszíthetik az Eximbank beruházásokra adott garanciáját.
Mindez a vezérigazgató szerint hozzájárulhatott a társaság jelenlegi helyzetének kialakulásához. Ezzel együtt szabálytalan hitelezés miatt eddig csak az Eximbank tett feljelentést a GTV két kuvaiti beruházása esetében. Ezekre az erőmű-építési projektekre a Transelektro mindjárt két helyről is vett fel hiteleket. Szerződését viszont csupán az egyik esetben teljesítette - többre ugyanis még a dupla hitelezés mellett sem volt elég a pénz.