Időt kérnek a szakszervezetek
A szakszervezetek az utolsó pillanatig bíztak abban, hogy a voksoláskor a képviselők "a lelkiismeretükre hallgatnak", és nem szavazzák meg a megszorító intézkedésekkel kapcsolatos törvényjavaslatokat. A szombati tüntetést kezdeményező Liga elnöke, Gaskó István lapunknak azt mondta: "a demonstráció oka nem fogyott el", ezért nem lehet abbahagyni a tiltakozást. A Liga azt indítványozza a többi konföderációnak, hogy keressenek további tiltakozási formákat, ugyanakkor szorgalmazzák a tárgyalást a kormánnyal arról, mit lehetne tenni a mostani helyzetben. Az elfogadott törvények módosítása valószínűtlen, Gaskó reálisnak inkább a megszorítások időkorlátozását tartja. Ám ha erről nem sikerül megállapodni, folytatódnak a tiltakozó akciók.
Arra, hogy a szombati demonstrációra sem sikerült nagy tömegeket mozgósítaniuk - becslések szerint négy-ötezren lehettek -, a Liga elnöke úgy reagált: a biztosítást végző rendőrség illetékesétől ő úgy tudja, 15 ezren tüntettek. "Valóban volt foghíj a téren, ezt a foghíjat az MSZOSZ-en belüli nézetkülönbségnek tudom be, mert voltak olyan ágazati szakszervezetek és MSZOSZ-vezetők, akik nem értettek egyet a demonstrációval, s kifejezetten arról győzködték saját tagjaikat, hogy maradjanak otthon" - mondta. Gaskó állításának beszédes bizonyítékát látja abban, hogy Pataky Péter alelnök mellett nem volt második felszólaló az MSZOSZ-től, pedig ilyen lehetőségért "máskor dulakodni szoktak a szakszervezeti tisztségviselők" - szögezte le.
A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke, Szabó Endre továbbra is tárgyaláspárti, s abban bízik, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban komolyan veszik a szociális partnerek véleményét. Lapunknak elmondta, hogy a végső lökést az adta a demonstrációhoz, hogy az OÉT-ben a kormány képviselője még késznek mutatkozott az áfa módosítására és a munkavállalói járulék emelésének "elfelejtésére, másnap viszont a kabinet zeneszóval megszavazta az eredeti javaslatot". Ez azt jelentette, hogy nincs értelme a tárgyalásoknak. Szabó szerint a tüntetésen csak a közszféra képviseltette magát jelentős számban - mintegy 2500-an voltak -, míg a kezdeményező Liga csak 300 tüntetőt mozgósított. Azt prognosztizálja, hogy az emberek akkor érzékelik majd a megszorításokat, ha megkapják az első emelt összegű számlákat.
A reformok megvalósításával járó konfliktusok feloldására nem az utca a megfelelő terep - mondta Szabó, aki szerint a kormánynak tudomásul kell vennie: a társadalmi konszenzus minimuma nélkül a reformok zátonyra futnak.