"A Hamasz és a Fatah tönkretesznek minket"

Hajnalban öt órakor érte találat. A rettegett Ezzadin Al-Kasszam, a Hamasz fegyveres szárnyának volt tagja. Ez a csoport a Hamasz hatalomra kerülése óta megerősödött, ahogy anyaszervezete is egyre nagyobb támogatást élvez Gázában.

A halottasházban mobiltelefonnal fényképezik a holttestét gyerekek, felnőttek egyaránt. Mitwalli Ilergen volt a tegnapi reggel nevezetessége Gázaváros legnagyobb kórházában. Izrael az elmúlt napokban szisztematikusan végez azokkal a szélsőségesekkel, akik veszélyt jelenthetnek számára.

Dél körül kisebb konvoj viszi a holttestet a szülői házhoz. A ház előtt a Hamasz zöld zászlaját lengető tömeg, fegyverropogás. A nemzetközi sajtó is nagy számban kivonult. Az ajtóban tülekednek a férfiak, hogy csak egy pillantást vethessenek a halottat, vagy ahogy itt mondani szokás, a "mártírt" sirató nőkre. A házba csak lányok, asszonyok léphetnek be. Talpig feketébe öltözött nők lamentálnak a hordágyon fekvő test felett. Bőre sárga, szeme üveges. Tekintet már nincs mögötte.

Aztán megemelik a holttestet a férfiak, és viszik a közeli mecsetbe. A fotósok, sajtósok munkájuk végeztével elballagnak a szülői háztól. - A Hamasz és a Fatah tönkretesznek minket - mormolja maga elé egy palesztin asszony az utcán, mikor meglátja a távozó sajtóhadat és a nekik pózoló palesztin gyerekeket. Nem mindenki ért vele egyet. Az izraeli ellenségkép egybedarált minden érzelmet, a Hamasz mögé állította a többséget.

A Mahmud Abbasz vezette Fatah mozgalom fegyveresei, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádja tegnap sajtótájékoztatót tartott. Vállról indítható rakétákkal és Kalasnyikovokkal készültek az eseményre. Pénteken meghalt egyik vezetőjük, Haisza Errai. Egy csupaszon maradt ház betonfalai között rendezték az ehhez kapcsolódó sajtóeseményt. Gázában a félkész betonházak látványa egyáltalán nem ritka. A falon Errait ábrázoló plakát. Előtte két kisfia (egyik nyolcévesforma, másik 13 lehet) álldogál, Kalasnyikovval a kezében. Kiderül, Errait palesztinok elrabolták, és Gáza északi részébe hurcolták, ahol aztán az izraeliek megölték. A csoport bosszút esküdött. Azt állítják, tudják, kik rabolták el a vezetőt, van bizonyítékuk, és ha elkapják az árulókat, lefejezik őket. A sajtótájékoztatót tartó símaszkos férfi a gyerekeket állítja maga mellé. A szereplés miatti látható idegességét kiabálással ellensúlyozza.

Hamarosan egy 20 főből álló női osztag (símaszkban, terepszínű ruhában és fegyverrel a kezükben) bukkan elő a ház előtt. Esetlenül menetelnek. A bejelentés lényege, hogy a Brigád létrehozott egy 100 fős női egységet, akik öngyilkos merényletekkel vagy szemtől szemben harcolnak majd az izraeliekkel. Ők lesznek a "mártír nők csoportja". Egyiküktől megpróbálom megkérdezni, miért is lesz valakiből a női osztag tagja, mikor a palesztin népszaporulattól az izraeliek talán épp annyira tartanak, mint az újabb fegyvert ragadó szélsőségestől. Nem nyilatkozhat - közli, csak a szeme látszik ki a katonai ruha mögül. Az új osztag még hagyja magát fotózni egy kicsit. Aztán mindenki megy a maga dolgára.

A palesztinok Itáliának drukkoltak az izraeli bombázás alatt

Gázaváros közvilágítás hiányában esténként koromsötét. A generátorok viszont szorgosan berregnek. Vasárnap este volt is rájuk szükség, a város a futball-vb-döntőre készült, miközben újabb célzott támadást intézett az izraeli légierő a terület ellen.

Muzulmán szabályoknak megfelelően sör nem jár a meccshez. A Naszr utcai kávézó, a Szultana kerthelyiségében elhelyezett három kivetítőt ezer férfi bámulja izgatottan. Ugyanis ide csak férfiak jöhetnek be. Az, hogy személyemben kivételt tettek, nem okozott barátságtalan tekinteteket. Főleg miután kiderült, én is az olaszoknak drukkolok.

Gázavárosban ugyanis a focirajongók az olaszoknak szorítottak. Az indok - miután megállapodtunk, hogy az olaszok voltak a legjobbak a tornán -, hogy az itáliaiak 1982-es diadaluk után a palesztin népnek ajánlották a győzelmüket. Legalábbis Gázában erre így emlékeznek. A hasonló gesztusokért errefelé 24 év után is hálásak.

A 70 sékelért (3500 Ft) foglalt asztalok mellett mindenki javában vízipipázik vagy dobol. A hangszerrel kísért rigmusokat lelkesen üvölti a tömeg, a nagy lelkesedést még Zidane gólja sem töri meg. Zidane egyébként hiába játszik a franciáknál, arab származása miatt őt azért szeretik. - Insallah (Isten kegyelméből) - mondják egybehangzóan, mikor az olasz egyenlítés lehetőségeit latolgatják. A kertben még éjjel is fülledt a levegő, az olasz gól okozta üdvrivalgás elnyomja az izraeli harci repülők hangját.

Már botor módon majdnem azt gondolná az ember: olyan a hangulat, mint például a budapesti Millenáris Parkban. Persze félidőben szembesülünk a valósággal, amikor az Al-Dzsazira arab hírtelevízióra kapcsolnak a kivetítő irányítói. Újabb célzott támadást intézett Izrael palesztin célpontok ellen. Később, már a meccs után megkeressük a rakétával szétlőtt furgont. Összecsomózódott acélgubónak tűnik. A félve nyilatkozó helyiektől megtudjuk, a célpont a Hamasz fegyveres szárnyának, az Ezzadin Al-Kasszam szervezetnek két tagja volt. Valahogy kiszúrhatták a rakétát, mert még a becsapódás előtt kiugrottak a kocsiból, és elmenekültek. Hollétükről azóta se tudni. A támadásban négyen sérültek meg, éjjel meglátogattuk a kórházat, ahova szállították őket.

Egy idősebb házaspárt srapnel okozta sérülésekkel tartanak ott. Dar-il-Sifa a város legnagyobb kórháza. Az ügyeletes orvos, Adel Moszkvában tanult. Imaszőnyeg fekszik az asztalán, törölgeti az arcát, de egy pillanatra sem áll meg a kórlap kitöltésében. Később elmondja, talán egy-két hétre elegendő gyógyszerük van. Fizetést ő sem kapott március óta. Kötelességből van itt, nem a pénzért - mondja. Figyelmeztet: nem akar velünk találkozni, úgyhogy vigyázzunk magunkra. Na, de még a második félidőben mindezt nem tudtuk.

A meccs végét türelmetlenül várja a nép. A tizenegyesek felfokozott hangulatát már csak felállva tudják elviselni. Az ünneplés része a folyamatos táncolás, de a fegyverropogás is. Az utcákon dudáló autók fényszórója ad némi világosságot. Hamarosan megtudjuk, légi csapás érte Beit Hanun falut, ahonnan a Hamasz fegyveresei indítják a Kasszam-rakétákat Izrael felé. (Zalán Eszter)

Izrael szisztematikusan végez a számára veszélyes szélsõségesekkel
Izrael szisztematikusan végez a számára veszélyes szélsõségesekkel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.