Növekszik a brüsszeli elszigetelődés kockázata
Néppárti kollégája, a szintén német Hans-Gert Pöttering viszont úgy véli: "nem szabad megismételni a múltnak az Ausztria esetében elkövetett hibáit, de figyelemmel kell kísérni a fejleményeket". Így tehát a varsói belpolitika legújabb változását is - Kazimierz Marcinkiewicz kormányfő kényszerű távozását, és Lech Kaczynski államfő ikertestvérének, Jaroslawnak a miniszterelnöki kinevezését.
Túl korai még megmondani, hogyan politizál majd akár otthon, akár Brüsszelben az új lengyel és szlovák kormány - mondták lapunknak döntéshozók az EP-nél mindig jóval óvatosabb Európai Bizottságnál, illetve a tagállamok tanácsánál. - Bár a közvetlen eszközeink valóban korlátozottak, ezek az országok azt kockáztatják, hogy elszigetelődnek, és a számukra fontos ügyekben kevéssé tudják majd érvényesíteni az érdekeiket - mondta lapunknak Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő.
Egy a tagállamok tanácsában dolgozó diplomata szerint a varsói kormány hivatalba lépése óta a lengyelek visszahúzódtak, alig-alig nyilvánulnak meg fontos ügyben Brüsszelben. Gráf József mezőgazdasági miniszter pedig azt mondta Andrzej Lepperről, az uniós agrártanácsban nemrég debütált lengyel kollégájáról, a populista Önvédelem párt vezetőjéről, hogy brüsszeli antréja mérsékelt, visszafogott volt.
Az EU-tagállamok öt éve kétoldalú alapon hoztak szankciókat Ausztriával szemben, amikor a szélsőséges Jörg Haider koalícióra léphetett a konzervatívokkal. Ám ezek szép lassan kiüresedtek és elhaltak - erre utalt Pöttering is. Silvio Berlusconi olasz kormányában is szerepet kapott a szélsőjobb, és ezt Brüsszelben is kénytelenek voltak tudomásul venni, noha Róma többször kármentésre kényszerült az EU fővárosában az Északi Liga miniszterei miatt. - Ezért sem valószínű, hogy éppen két új EU-tagállam ürügyén vennék most elő megint a szégyenpadot - mondja egy EU-diplomata.
Lengyelországot egy EP-állásfoglalás nemrég elítélte a homofób, illetve idegen- és zsidóellenes tendenciák miatt, de ennek nincsenek jogkövetkezményei.