A világ legnépesebb országa mozgásban van. Becslések szerint Kína lakosságának több mint 10 százaléka egy jobb élet reményében már elhagyta faluját vagy szülővárosát. Az óriási munkaerőkereslet tömeges elvándorláshoz vezetett, mezőgazdasági munkások milliói lepték el a városokat, ugyanakkor nő a családok elvándorlása is.
Vert helyzetben a kínai migránsok gyermekei
“Egyes felmérések szerint, megközelítőleg 140 millió migráns van Kínában." - mondja Marc Ono, az UNICEF gyermekvédelmi munkatársa. “Amikor az emberek vidékről a városokba költöznek, gyakran magukkal viszik gyermekeiket. Mivel ezeknek a gyermekeknek a többsége új lakóhelyén nincs bejelentve, a hátrányos megkülönböztetés különböző formáival kell szembenézniük." Az elvándorlás során fokozott veszély fenyegeti a gyerekeket. Az elvándorlók közül kerül ki a gyermekkereskedelem áldozatává váló fiúk többsége, de az állást kereső nőket és lánygyermekeiket is gyakran becsapják és eladják.
A hátrány behozhatatlan
A befogadó településeken regisztráció hiányában sok gyermektől megtagadják az ingyenes alapfokú oktatást vagy az egészségügyi ellátást. A migránsok gyakran dupláját fizetik a szokásos iskolai- vagy óvodai díjaknak. Gyerekeiknek előítéletekkel is szembe kell nézniük, mivel más akcentussal beszélnek, máshogyan öltöznek, mint városi társaik. Hátrányos helyzetüket fokozza, ha nem beszélik az adott hely dialektusát. Becslések jelenleg 19 millióra teszik a migráns gyermekek számát.
Idővel külön iskolák jöttek létre az elvándorlók gyermekeinek, ezekben azonban nem mindig megfelelő minőségű az oktatás. Az iskolák közül többet nem ismer el az állam, így azok, akik itt végeznek, semmiféle diplomát nem kapnak.
(forrás: UNICEF Magyar Bizottság)
A segítség kezdetei
Az UNICEF fejlesztési programja többféle segítséget nyújt az elvándorlók gyermekeinek. Létrehozta Kína első nyilvántartási rendszerét a migráns gyermekek regisztrálására. Így figyelemmel kísérhető egészségi állapotuk és iskolázottságuk. Irányelveket dolgozott ki a gyermekvédelmi szakemberek számára a fiatalok helyzetének figyelemmel kísérésére. Olyan sportprogramokat - pingpong és tollaslabda versenyeket - támogat, melyek elősegítik az elvándorlók gyermekeinek gyorsabb integrálódását.