A szakszervezeti egységtüntetés visszakozást követel a kormánytól
"Kormányváltást!", "Dübörög a nyomor", "Nem fogunk éhen pusztulni, nem tűrünk tovább!", "A minimálbéren tartásunk beérett, mit akarsz még, Feri?", "Milyen Feri? Gyurcsány, aki a melóst veri", "Visszajövünk őszszel, vonjátok vissza most!", "Wittich, az áruló". Az idézetek az "Előbb az emberek, aztán a profit" mottójú szakszervezeti demonstráció transzparenseiről valók. A kormányzati megszorítások ellen több ezren tüntettek szombaton. Követelték, hogy a kormány vonja vissza, az Országgyűlés pedig ne szavazza meg az Új egyensúly program megszorító intézkedéseit. A Duna rakpartján sorakozó autóbuszok alapján az feltételezhető, hogy több volt a vidéki demonstráló, mint a budapesti. A szervezők előre világossá tették, nem fogadják el a pártok támogatását, sőt, azt is közölték, hogy a rendőrség elkoboz minden párthovatartozást kifejező eszközt.
Az alaphangot a tüntetést kezdeményező Liga elnöke, Gaskó István adta meg: "Tűzoltás kezdődik. Ég a tűz. Azt kellene tudni, hogy ki gyújtotta meg." A tömeg kórusban felelt: Gyurcsány. A szónok szerint súlyos hibát követett el az elmúlt hónapokban az a politikai erő, amely nem hozta nyilvánosságra a kényszerlépéseket, amelyeket kormányzati pozícióban kénytelen megtenni. "A felelősség a kialakult helyzetért egyértelműen a kormányé" - szögezte le Gaskó. Csatlakozott hozzá Palkovics Imre, a Munkástanácsok vezetője, kiegészítve a multinacionális cégek ostorozásával. Azt mondta: nemzeti konszenzus kezd kialakulni arról, hogy a megszorításokat végre kell hajtani. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a multik tízezermilliárd forintot vittek ki az országból, miközben ígéreteik ellenére nem teremtettek elegendő új munkahelyet, ezt bizonyítják a munkanélküliségi adatok. A megszorító csomagot elfogadhatatlannak tartotta.
Nehéz helyzetben tolmácsolta az MSZOSZ tagságának véleményét Pataki Péter, a szövetség alelnöke, ugyanis a demonstráció előkészületei közben jelentették be, hogy a konföderáció elnöke, Wittich Tamás állami pozíciót kapott. A tömeg nem is hagyta szó nélkül: "Sorra megvesznek téged is, te is egy semmitmondó államtitkár leszel." Pataki Péter látható zavarban azért elmondta, amit előre elhatározott: azért kell tiltakozni a csomag ellen, mert nem egyenlően osztja el a terheket. A munkavállalókra többet rak, miközben például a bankok a pluszterhek alól kivonták magukat.
Az autonómok elnöke, Borsik János itt folytatta. Szerinte az üzleti szféra kiválóan érvényesíti akaratát, de a munkavállalókkal tartott érdekegyeztetések formálissá váltak. Ez nincs rendben - jelentette ki Borsik, s hozzátette azt a politikai vitákban sokszor Gyurcsány fejéhez vágott tételt, amely szerint a köztársaság nem részvénytársaság.
"Azt üzenem, nem kell félni. Nem kell félni a jómódúaknak, akik egy év alatt annyit keresnek, mint az átlagember egész élete során. Nekik nem fog fájni. A kisember, az átlagkeresetű állampolgár viszont húzzon bele a nadrágszíjába, még legalább két lyukkal" - így összegezte a közszféra dolgozóinak álláspontját Szabó Endre. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának vezetője szerint a reform szótól hangos az ország, az előszelek azonban nem sok jót sejtetnek. Arra kell számítani, hogy többet fizethetünk a szolgáltatásokért az egészségügyben, az oktatásban, a kulturális szférában, a közigazgatásban. Eközben az árak közelítenek a világpiacihoz, míg a bérek nem. Ugyanakkor szerinte súlyos merénylet készül a közintézmények, a munkavállalóik jogviszonya ellen is.
Az ellenzéki pártok egyetértenek a szakszervezeti szövetségek demonstrációjával. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője kijelentette: a kormány által bejelentett megszorító csomag elviselhetetlen terhet jelentene az embereknek. Az MDF egyaránt felelősnek tartja az MSZP-t és a Fideszt - nyilatkozta Herényi Károly frakcióvezető, aki szerint a Gyurcsány-kormány tagadhatatlan felelősségén túl elfogadhatatlan a Fidesz jelenlegi, végtelenül cinikus álláspontja is, a "minél rosszabb, annál jobb" elv szerinti politizálás.