A szakszervezeti egységtüntetés visszakozást követel a kormánytól

Szigorú figyelmeztetést, sárga lapot kapott a szakszervezetektől szombaton a kormány. A hat szövetség közös felhívására ugyan csak néhány ezren jelentek meg a Képviselői Irodaház melletti téren, hogy tiltakozzanak a megszorító intézkedések ellen, ők azonban radikálisan adtak hangot elégedetlenségüknek.

"Kormányváltást!", "Dübörög a nyomor", "Nem fogunk éhen pusztulni, nem tűrünk tovább!", "A minimálbéren tartásunk beérett, mit akarsz még, Feri?", "Milyen Feri? Gyurcsány, aki a melóst veri", "Visszajövünk őszszel, vonjátok vissza most!", "Wittich, az áruló". Az idézetek az "Előbb az emberek, aztán a profit" mottójú szakszervezeti demonstráció transzparenseiről valók. A kormányzati megszorítások ellen több ezren tüntettek szombaton. Követelték, hogy a kormány vonja vissza, az Országgyűlés pedig ne szavazza meg az Új egyensúly program megszorító intézkedéseit. A Duna rakpartján sorakozó autóbuszok alapján az feltételezhető, hogy több volt a vidéki demonstráló, mint a budapesti. A szervezők előre világossá tették, nem fogadják el a pártok támogatását, sőt, azt is közölték, hogy a rendőrség elkoboz minden párthovatartozást kifejező eszközt.

Az alaphangot a tüntetést kezdeményező Liga elnöke, Gaskó István adta meg: "Tűzoltás kezdődik. Ég a tűz. Azt kellene tudni, hogy ki gyújtotta meg." A tömeg kórusban felelt: Gyurcsány. A szónok szerint súlyos hibát követett el az elmúlt hónapokban az a politikai erő, amely nem hozta nyilvánosságra a kényszerlépéseket, amelyeket kormányzati pozícióban kénytelen megtenni. "A felelősség a kialakult helyzetért egyértelműen a kormányé" - szögezte le Gaskó. Csatlakozott hozzá Palkovics Imre, a Munkástanácsok vezetője, kiegészítve a multinacionális cégek ostorozásával. Azt mondta: nemzeti konszenzus kezd kialakulni arról, hogy a megszorításokat végre kell hajtani. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a multik tízezermilliárd forintot vittek ki az országból, miközben ígéreteik ellenére nem teremtettek elegendő új munkahelyet, ezt bizonyítják a munkanélküliségi adatok. A megszorító csomagot elfogadhatatlannak tartotta.

Nehéz helyzetben tolmácsolta az MSZOSZ tagságának véleményét Pataki Péter, a szövetség alelnöke, ugyanis a demonstráció előkészületei közben jelentették be, hogy a konföderáció elnöke, Wittich Tamás állami pozíciót kapott. A tömeg nem is hagyta szó nélkül: "Sorra megvesznek téged is, te is egy semmitmondó államtitkár leszel." Pataki Péter látható zavarban azért elmondta, amit előre elhatározott: azért kell tiltakozni a csomag ellen, mert nem egyenlően osztja el a terheket. A munkavállalókra többet rak, miközben például a bankok a pluszterhek alól kivonták magukat.

Az autonómok elnöke, Borsik János itt folytatta. Szerinte az üzleti szféra kiválóan érvényesíti akaratát, de a munkavállalókkal tartott érdekegyeztetések formálissá váltak. Ez nincs rendben - jelentette ki Borsik, s hozzátette azt a politikai vitákban sokszor Gyurcsány fejéhez vágott tételt, amely szerint a köztársaság nem részvénytársaság.

"Azt üzenem, nem kell félni. Nem kell félni a jómódúaknak, akik egy év alatt annyit keresnek, mint az átlagember egész élete során. Nekik nem fog fájni. A kisember, az átlagkeresetű állampolgár viszont húzzon bele a nadrágszíjába, még legalább két lyukkal" - így összegezte a közszféra dolgozóinak álláspontját Szabó Endre. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának vezetője szerint a reform szótól hangos az ország, az előszelek azonban nem sok jót sejtetnek. Arra kell számítani, hogy többet fizethetünk a szolgáltatásokért az egészségügyben, az oktatásban, a kulturális szférában, a közigazgatásban. Eközben az árak közelítenek a világpiacihoz, míg a bérek nem. Ugyanakkor szerinte súlyos merénylet készül a közintézmények, a munkavállalóik jogviszonya ellen is.

Az ellenzéki pártok egyetértenek a szakszervezeti szövetségek demonstrációjával. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője kijelentette: a kormány által bejelentett megszorító csomag elviselhetetlen terhet jelentene az embereknek. Az MDF egyaránt felelősnek tartja az MSZP-t és a Fideszt - nyilatkozta Herényi Károly frakcióvezető, aki szerint a Gyurcsány-kormány tagadhatatlan felelősségén túl elfogadhatatlan a Fidesz jelenlegi, végtelenül cinikus álláspontja is, a "minél rosszabb, annál jobb" elv szerinti politizálás.

A hat országos szakszervezeti szövetség értékelte az Új egyensúly kormányzati programról az Országos Érdekegyeztető Tanácsban lefolytatott konzultációkat. Megállapította, hogy a kormány merev, formális egyeztetésekben kimerülő magatartása miatt a tárgyalások eredménytelenek voltak.

A hat országos szakszervezeti szövetség visszautasítja a Kormány állítását, mely szerint a pénzügyi egyensúlyi folyamatok súlyos állapotát a munkavállalók teljesítményektől elszakadt reáljövedelem-növekedése és fogyasztása okozta. A kialakult helyzetért a Kormányt terheli a felelősség.

Megállapították, hogy az egyensúly helyreállítása érdekében tervezett intézkedések aránytalanul nagy többletterhet rónak a munkavállalókra, a bérből és fizetésből élőkre, miközben a tőkejövedelmeket érintő adók messze alatta maradnak a munkajövedelmeket sújtó megterheléseknek.

A megszorító csomag hatására a legális foglalkoztatás körülményei tovább nehezülnek, a fekete- és szürkegazdaság felé terelve a vállalkozásokat. Ezért a munkavállalók jövedelmi helyzete erőteljesen romlik, életszínvonaluk csökken, szociális biztonságuk tovább gyengül, a munkanélküliség tovább nő, a foglalkoztatottság csökken.

Visszautasítjuk a közszféra reformnak álcázott tönkretételét, a szakszervezetek törvényben garantált jogainak semmibevételét az átgondolatlan, drasztikus leépítések során. A szakszervezeti szövetségek úgy döntöttek: a tervezett intézkedések ügyében az országgyűlési képviselőkhöz fordulnak. Felszólítják a törvényhozás tagjait, hogy szavazatukkal ne támogassák a munkavállalókat súlyosan hátrányosan érintő törvényeket.

Autonóm Szakszervezetek
Szövetsége

Értelmiségi Szakszervezeti
Tömörülés

Független Szakszervezetek
Demokratikus Ligája

Magyar Szakszervezetek
Országos Szövetsége

Munkástanácsok Országos
Szövetsége

Szakszervezetek Együttműködési
Fóruma

Síppal, dobbal, transzparenssel

Az élénk médiaérdeklődéssel kísért szakszervezeti fellépés békés volt, de azért megjelentek a kormány távozását követelő, szokás szerint síppal-dobbal felfegyverkezett radikálisok is. Nem közéjük tartozott viszont a leghevesebb szónok, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, aki beszédének végére a hangját is elvesztette. A környezetéhez tartozók előre jelezték, hogy nem gyakorlott szónok, ezért izgul. Mégis kemény szavakat vágott tüntetőtársai fejéhez. Azt mondta: "Bűnösök vagytok! Mi vagyunk a hülye lojálisok." Major Gábor dühét feltehetően Gál J. Zoltán államtitkár kijelentése is szította, amely így szólt: "Szakszervezetek, ti csak tüntessetek, az a dolgotok, mi akkor is végrehajtjuk, amit elterveztünk."

Egy középkorú asszony így indokolta, hogy a nagy meleg ellenére eljött a demonstrációra: "Olyan helyen dolgozom - egy polgármesteri hivatalban -, ahol félnek az emberek. A bérek és a megvonások miatt jöttünk el, mert olyan a fizetésünk, hogyha nem kapnánk meg a kiegészítéseket, akkor nem tudnánk megélni." Volt, aki úgy nyilatkozott: a megszorító program túlment azon a határon, ami a választási ígéretek és a megvalósítás között megszokott. Ez már immorális.

A Himnusszal kezdődő és a Szózattal záródó rendezvényen fellépett Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke is, aki ezúttal nem beszédet tartott, hanem a jelenlegi helyzetre rímelő verssorokat olvasott fel.

Szigorú figyelmeztetést kapott szombaton a szakszervezetektõl a kormány
Szigorú figyelmeztetést kapott szombaton a szakszervezetektõl a kormány
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.