Mihályi Péter: Nem a doktor a kevés, a kórház a sok
Ha a kormány keményen kitart a színlelt szerződések megszüntetése mellett, fél éven belül komoly átalakulás zajlik le az egészségügyben - mondta lapunknak adott nyilatkozatában Mihályi Péter, az Államreform Bizottság tagja. A közgazdász szerint az érdemi változásoknak két feltétele van: a kormány következetessége, a másik, hogy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hivatalnokai vegyék komolyan az ellátás biztonságáról szóló szabályokat.
- Ellenőrizzék, hogy valóban megvannak-e a feltételei a gyógyításnak. Ahol ellátási problémák jelentkeznek, ott a tulajdonosok, az önkormányzatok helyben oldják meg - mondta a szakértő. - Vagy nyúljanak a zsebükbe, és a főtér díszkövezése helyett segítsenek a kórház menedzsmentjén, vagy zárják be az adott osztályt, intézményt. Ahol nincs elég orvos, tegyék le a kést!
Mihályi Péter hozzátette: meggyőződése, hogy az egészségügy átalakításában csak a "fűnyíróelv" működik. Az biztosan nem megy, hogy a szaktárca elképzel egy intézményszerkezetet, és a kórházak majd önként bezárnak. Szerinte szerencsés, hogy most pattant ki a botrány a színlelt szerződések körül, mert ez valóban megoldhatja az egészségügy öreg problémáját: segít megszüntetni a felesleges intézményeket. A közgazdász szerint ideje észrevenni, hogy éppen az az összeg hiányzik a rendszerből, amit a színlelt szerződéses jogviszonyban - tehát álvállalkozóként - dolgozók nem fizetnek be. Akik, most hangos fölháborodással tiltakoznak, lényegében maguktól veszik el a pénzt. Ennek véget kell vetni, mert ez a betegek becsapása is. Sok helyen eddig csak papíron volt meg a kellő számú orvos. A gyakorlatban viszont töredéke látta el a betegeket, ez pedig már a gyógyítás minőségének is ártott. Az az állítás pedig, hogy túl kevés az orvos, Mihályi szerint nem igaz. A valóságban az álláshely túl sok. Nincs szükség ennyi kórházra, ennyi ágyra. Ha a szerkezet átalakul, mindenütt lesz kellő számú orvos.
A közgazdász lapunk kérdésére, hogy a színlelt szerződések helyett a szaktárca által ajánlott szabad orvoslásos jogviszony vajon visszalépést jelent-e, azt felelte: nem. Az a lényeg, hogy a szabad orvoslást választó valóban mondjon le a közalkalmazotti státusáról. S akár több intézményben is szerződjön meghatározott feladatra. Az viszont elfogadhatatlan, hogy valaki a számára a kórháza által nyújtott közalkalmazotti biztonság mellett a kórház eszközeit a magánüzleteire használja.