Ki tüntetett?

A munkavállalók reálpozícióinak megőrzéséért szállnak síkra, harangozta be a szakszervezeti vezető a szombati tüntetést. Ezzel valóban sokat mondott. Csak olyan kifejezést használt ugyanis, ami mikrofon előtt vagy tanácskozáson jön ki valakiből, egyébként soha. Munkavállalónak egyetlen ember sem nevezi magát, reálpozíciókat sem tart számon, síkra sem száll. És a szombat tanúsága szerint nem is igen tüntet. Nem csak kulturális különbségre utal az, hogy a szakszervezetek vezetői másként beszélnek, mint azok, akik a tagdíjat fizetik. Más természetű űröket is fel kell tölteni.

A kormány megszorító intézkedései ellen meghirdetett és váratlanul szerényre sikerült össz-szakszervezeti demonstráció színpadán a felsorakozó vezetők felett az "előbb az ember, aztán a profit" felirat lengett volna, ha fújja a szél, alant viszont ilyeneket (is) lóbáltak az emberek: Gyurcsány csótány. Túl azon, hogy egy költségvetési megszorító csomaghoz eleve kevéssé illik az ember kontra profit szociálromantikus tétel, a lentiekkel összeolvasva megint csak azt mutatja, hogy más nyelven beszélnek a tüntetők, másként a szervezők. Így aztán a szokásos pesti szélsőjobboldali megmondókból s a szakszervezeti költségen a fővárosba utaztatott bizalmiakból álló közönség heterogenitása és a színpadon állók jelszavai együtt semmitmondó mérgelődéssé fokozták le azt a tüntetést, amelyre pedig nagy valószínűséggel szükség volt. Jó volna viszontlátni azt a valamit, amire a húszas-harmincas évekből úgy emlékszünk, hogy a munkások ünneplőruhában mentek tüntetni, hogy megadták a rangját a pillanatnak, amikor náluk volt a szó.

Ebből most keveset lehetett érezni. Változatlanul jobboldali a közlekedés a tünetések terein. A politikai jobb szeret tüntetni, nagy, történelminek érzett önbizalommal mutatja meg vélt vagy valós igazát. A baloldal pedig inkább szavazni szokott. Pusztán csak hatalmi szempontok szerint számára ez még jó megoldás is volna, merthogy viszonylag gyakran nyer is. Csakhogy a közélet kultúrája ennél több lehetőséget is adna, de kérne is. E tüntetés előtt például annak alapkérdését lehetett és illett volna végigbeszélni, amit a szakszervezetek fel is vetettek: ki mekkora terhet visel a megszorításokból? Mennyi jut a tőkére, mennyi a munkára? Vagy hogy a Munkástanácsok szempontját is behozzuk: ezen belül milyen szerepük lehet a szerintük kivételezett multiknak? Értelmesek-e még ezek a kérdésfeltevések egyáltalán? E tekintetben nem lettünk okosabbak. Tételszerűen lerakták őket a munkavállalók reálpozíciói feliratú dosszié mellé, és mindenki indulhatott haza.

Franciaországban egy ehhez képest lábjegyzet szintű ügy, a fiatalok első munkaviszonyának könnyített felmondása miatt nemrég országos összesítésben milliós demonstrációkkal ugrottak neki a kormánynak. És győztek. Igaz, az egyik diák azt vághatta kamerába, hogy méltó akart lenni 68-as szüleihez. Ez előny odaát. Nálunk most inkább a tőke fenyegetése hallható tisztán: ha terheit nem csökkentik, elvonul. Vagy csak vissza: nem ruház be. A bankok tiltakozása is súlyos. A Bokros-csomag után még külön-külön több tízezres pedagógus-, illetve egészségügyi tüntetés volt. Most a hat szakszervezeti szövetség kivételes egysége együtt hozott össze néhány ezer embert. De nem a tüntető tömeg hiányzik, hanem az, aminek előttük el kellene hangoznia. Meg a régi ünneplőruhák.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.