Nem hivatalból optimista

A minisztérium után a különálló hivatal intézménye is megszűnt a magyar sportban, amelynek új első embere, Elbert Gábor a megannyi területet menedzselő Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szakállamtitkáraként látja el feladatát. A harmincöt éves vezető amondó: nincs "visszalépés". Sőt.

- Elsősorban gratulálok.

- Köszönöm, de inkább négy év múlva tegye. Ebben az esetben ugyanis elmondhatnám, hogy jól végeztem a munkámat.

- Részvétet mégsem nyilváníthatok... Bár: van még egyáltalán olyan, hogy állami sportirányítás?

- Miért ne volna? De különben is, azt az elvet vallom, hogy nem a forma, hanem a tartalom a lényeg. Márpedig a sport olyan tárcához került, amelynek keretei között inkább előnyöket élvezhet majd. Mást ne mondjak, számos átfedés mutatkozik e terület és a turisztika, a területfejlesztés, továbbá az önkormányzati irányítás között, és ez a kapcsolódás még jelentős profitot hozhat.

- Ez nyilván így lesz, de az átlag szemlélődő legföljebb annyit lát, hogy a sport kvázi eltűnt egy minisztérium mélyén.

- Ha magam is így látnám, akkor nem vállaltam volna a feladatot. Idekapcsolódóan hadd idézzem egy kedves tanárom megállapítását: fiam, minden papír annyit ér, amennyi tudás van mögötte.

- Hogy' került képbe? A fallabdázók elnöki és a Nemzeti Sport Szövetség főtitkári székéből nem feltétlenül következik a szakállamtitkári poszt.

- Nem először vetődött fel a nevem, ugyanakkor a helyzet, a feladat és a személyem egyaránt most érett meg arra, hogy igent mondjak. A felkérés szólhat mindkét korábbi posztomnak, az ott elvégzett munkának. Nem mellesleg: a sporthoz világéletemben szoros kapcsolat fűzött; az egyik diplomámat a TF-en szereztem, édesanyám is ott dolgozott, édesapám pedig a rendszerváltás előtt az OTSH főosztályvezetőjeként tevékenykedett.

- Elbocsátások, azonnal cselekvést igénylő teendők... Milyen az élet az Ábrahám Attila vezette sporthivatal után?

- Mindenekelőtt racionalizálni kell: nem csupán az NSH szakállamtitkársággá alakítása kapcsán, hanem a magyar sportot illetően is. Egy példa: jelenleg hat köztestület működik, amely szisztéma legalábbis pazarlónak minősíthető; a cél fél éven, egy éven belül az, hogy a MOB, illetve Nemzeti Sport Szövetség köré csoportosuljon, egyúttal hatékonyabbá váljon a rendszer. Az SOS-feladatok között említhetem annak előkészítését is, hogy az ősszel a parlament megszavazza a nemzeti sportstratégiát és doppingstratégiát. Egyébként nem gondolom, hogy nálam van a bölcsek köve: minden területet olyan emberre bízok, aki nálam jobban ért hozzá.

- Kérdezném, hogy mi a célja, de az első válaszában már rámutatott.

- Na igen: négy év múlva valóban jólesne a gratuláció... (M. A.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.