Mindenevő magyar bankok
A harmadik szerb bankját vásárolta meg az OTP. A Kulska bank tegnap bejelentett megszerzésével a legnagyobb magyar hitelintézet nagyjából háromszázalékosra növelte piaci részesedését Szerbiában. Az első leánycéget, a Niska bankot még 2005 decemberében vásárolták meg, majd 2006 márciusában a belgrádi székhelyű Zepter bankkal bővítette tovább szerb portfólióját a bankcsoport.
A most aláírt szerződés szerint a Kulska bankért 118,6 millió eurót fizet az OTP. Az újvidéki székhelyű hitelintézetnek 136,3 millió eurós mérlegfőösszege alapján 1,5 százalékos a piaci részesedése, tavalyi adózott nyeresége 12,1 millió euró volt.
A Reuters hírügynökség tegnap az osztrák BAWAG hitelintézettel is hírbe hozta az OTP Bankot. A hír szerint a magyar bankcsoport mérlegeli, hogy versenybe szálljon-e az eladó osztrák társaság megvásárlásáért. Az OTP nem kommentálta az értesülést.
A találgatásra valószínűleg az OTP elnök-vezérigazgatójának a minap a Figyelőnek tett nyilatkozata adhatott alapot, miszerint a csoport "minden irányba nézelődik", és megfelelő célpont esetén "megtalálja a vásárlás finanszírozásának módját is". Csányi Sándor utalt arra is, hogy több külföldi pénzügyi befektető is felajánlotta: kész az OTP-vel közösen fellépni egy nyugat-európai bank megszerzéséért.
A magyar hitelintézet külföldi bankvásárlásokra mintegy 1,2 milliárd eurót különített el, ennek jelentős része azonban már le van kötve, egy esetleges BAWAG-vételre mindenképpen újabb forrás után kellene néznie. Piaci források szerint ráadásul várhatóan július közepén írják alá a következő szerződést a legnagyobb montenegrói bank, a Crnogorska Komercijalna felvásárlásáról - a vételár 100 millió euróra becsülhető.
Az OTP-nek jelenleg Bulgáriában, Horvátországban, Romániában, Szerbiában, Szlovákiában, Ukrajnában és Oroszországban vannak érdekeltségei - az orosz Investsberbank adásvételi szerződését a napokban írták alá.
Nem az OTP ugyanakkor az egyetlen hazai bank, amely terjeszkedik a régióban. Az MKB Bank tegnap megerősítette azt a hírt, hogy aláírta a szerződést a romániai Romexterra Bank megvásárlásáról. A becslések szerint nagyjából százmillió euró értékű román bankot 1993-ban alapították, az energiaágazat finanszírozására. Viszonylag kis pénzintézet: tavaly év végén a piacnak mindössze 0,8 százalékát képviselte, nyeresége 6,2 millió euró volt.
Az MKB többségi tulajdonosa, a Bayerische Landesbank még tavaly hozott döntést arról, hogy magyar leánycége lesz a csoport hídfőállása a régióban kezdett terjeszkedés során. Az MKB ennek megfelelően az idén már 60 százalékos részesedést szerzett egy bolgár hitelintézetben, az 1,5 százalékos piaci részesedésű Unionbankban. De pályázik a szerb Panonska bankára is, amelynek tenderén az újabb fordulóra éppen e héten kellett beadni a kötelező ajánlatokat. Hogy erre sor került-e, arról az MKB a titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem nyilatkozott.