Kicsomagolt mondatok balról
A szakszervezetek az 1995. március 15-én bejelentett Bokros-csomag rövid távú gazdasági intézkedései ellen is hevesen tiltakoztak, s bejelentették: a nyomásgyakorlás végső eszközének alkalmazását is fontolgatják a megszorító intézkedések miatt. A megszorítások hírére miniszterek váltak meg a bársonyszéküktől. Mit is mondtak?
- Nagy Sándor, a legnagyobb szakszervezeti tömörülés, az MSZOSZ akkori elnöke, aki parlamenti képviselőként a megszorítások miatt lemondott országgyűlési munkabizottság-vezetői tisztségéről: "Nem tudom elfogadni, hogy a munkavállalói oldal kérése ellenére a kormány javaslataként a parlament elé kerül a csomag terve. A javaslatok ugyan valós problémákat kívánnak megoldani, de legalább minimális társadalmi elfogadás, tudomásulvétel kell az elgondolás valóra váltásához."
- Paszternák László szakszervezeti vezető, ugyancsak MSZP-s képviselő, aki szintén visszaadta bizottsági elnöki posztját: "Olyan folyamatok zajlanak és olyan lépések történtek, amelyek nemkívánatosak egy szociálliberális kormánytól, egy szocialista párttól pedig semmiképpen."
- Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnöke, akkoriban az MSZP-frakció elnökségének tagja a Horn Gyula és a Nagy Sándor közötti feszültségről: "Úgy tűnik, hogy a liberális gazdaságpolitika a Békesi-programhoz képest a Bokros-csomagban lényegesen megerősödött. Ez jó néhány ponton a kormány és az MSZP programjának korrekcióját igényli. Ebből fakad Horn és Nagy ellentéte. Még tágabban: elsődlegesen a radikálisan liberális gazdaságpolitika, illetve a szociáldemokrata ideológia és politika közötti ellentmondásból fakad a kettejük közötti feszültség."
- Kósáné Kovács Magda a Bokros-csomag bejelentése után néhány hónappal távozott a munkaügyi miniszteri székből: "Nem bízom abban, hogy a jövőben a társadalom iránti felelősség, a szakszerűség és a törvényesség érvényesül a kormány munkájában."
- Katona Béla tárca nélküli miniszter is a posztjáról mondott le tiltakozásul: "Valami olyan történt, ami az én felfogásom szerint nagy veszélyeket rejt magában. A gazdasági csomag kemény, s éppen mert ilyen, nem lehet végrehajtani anélkül, hogy a társadalom jelentős része ne támogatná a megvalósítását, ne hinne abban, hogy ha ez a gazdaságpolitika sikeres lesz, akkor valóban jobb lesz az ország helyzete."
- Kovács Pál népjóléti miniszter szintén lemondott tisztségéről: "Antiszociális és végrehajthatatlan a csomagterv. A tárcámnak szakmailag korrekt, számításokkal igazolt programja van, de helyette a Pénzügyminisztérium végrehajthatatlan, antiszociális elgondolásait fogadta el a kormány."
- Vitányi Iván, az MSZP választmányának akkori elnöke: "Ezeket a lépéseket már hónapokkal korábban meg kellett volna tenni. Katona Béla és Kovács Pál lemondásának a politikai üzenete az, hogy a kormány a jövőben körültekintőbben cselekedjék."