Fóti díszletváros a csőd szélén

Válságos helyzetbe került a fóti filmes díszletváros, miután a Mafilm Szcenika Kft. 350 milliós tartozást halmozott fel, és nem tud fizetni. A filmgyári bázis megmentését nehezíti, hogy nem rendeződtek a Mafilm Rt. tulajdoni viszonyai.

Június 23-án járt le az utolsó határidő, ameddig a Mafilm Szcenika Kft.-nek (MSz) ki kellett volna fizetnie azt a 150 millió forintos hitelt, amelyet részletekben vett fel 2003-ban és 2004-ben az Erste Banktól. A kft. még mintegy 200 millióval tartozik részben a Mafilm Rt.-nek, részben közműnek és beszállítóknak. A bank bejelentette, további haladékot nem ad, és július 31-ig élni kíván vételi jogával: az MSz által működtetett filmgyári berendezések, gépek és épített díszletek banki tulajdonba kerülnek (a többi filmgyári ingatlan továbbra is állami kézben marad).

Gárdonyi László, az MSz ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta, találtak megoldást az értékes filmes vagyon megmentésére. Az elképzelés szerint az MSz, az Erste Bank és a Díjhátralék Kezelő Zrt. (DHK) megállapodna abban, hogy az utóbbi megvenné a vételi jog alá vont vagyontárgyak ingatlanrészét (az épített díszleteket), a bank így 100 milliót azonnal megkapna, a további 50 visszafizetésére pedig halasztást engedne. A mintegy 170 milliós vételár 70 millióját a beszállítói és közműtartozások részleges kiegyenlítésére fordítanák. A szerződés lényeges eleme, hogy az MSz - az úgynevezett sale and lease back konstrukció keretében - részletekben visszavásárolhatná a DHK-tól eszközeit.

- A minimális veszteség elve alapján ez a megoldás mindenkinek előnyös - állapította meg lapunknak Marosi György, a DHK vezérigazgató-helyettese, aki nem pusztán pénzügyes szemmel látja a filmgyárat, hiszen néhány éve még a Mafilm vezérigazgatói székében ült. Megtudtuk tőle, hogy bár részletes üzleti számítások még nem készültek, de közel 50 milliós éves lízingdíjat kellene fizetnie az MSz-nek, ami a cég éves bevételének hozzávetőleg 5 százaléka. A lízingelés futamideje legkevesebb 5 év lenne, így a tartozás kiegyenlítésének elhalasztása az MSz-nek összesen mintegy 250 millióba kerülne. A megállapodás azonban csak akkor jöhet létre, ha a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) átvállalja a lízingdíjfizetést arra az esetre, ha az MSz nem teljesít. Marosi ezzel az ajánlattal már megkereste az MMK kuratóriumát, onnan azonban az a válasz érkezett, hogy amíg nem történik meg a teljes Mafilm Rt.-vagyon régóta esedékes átadása az MMK-nak, a közalapítvány nem vállalhat garanciát. Információink szerint az Erste Bank már hétfőn megkezdi a vételi jog alá vont filmes vagyon leltározását Fóton.

Kérdésünkre, hogyan került ilyen súlyos pénzügyi helyzetbe a Mafilm Szcenika, Gárdonyi László elmondta: a 2000-ben, 2001-ben még milliárdon fölüli bérmunkabevétel mára 900 millió körülire apadt (tavaly 923 millió forint volt). Forgóeszköz-tartalék híján a folyó bevételekből tartják el magukat, a megrendelők viszont gyakran csak hónapokkal, esetleg fél évvel később fizetnek. Ezért volt szükség bankhitel fölvételére. Tavaly az utolsó negyedévben egyáltalán nem volt megrendelésük, akárcsak idén júniusban. Az év első felében három magyar filmen dolgoztak, Goda Kriszta Szabadság, szerelem, Szász János Egy elmebeteg nő naplója és Szilágyi Andor Mansfeld című alkotásán. Ezeken kívül a francia produkcióban készülő Kincses sziget című játékfilmet és a BBC új Robin Hood-sorozatát forgatták náluk. Az év második felére egyelőre csak szándéknyilatkozatokat kaptak.

Mióta az MSz pénzügyi helyzete megrendült, a cégben 51,2 százalékban tulajdonos Mafilm Rt. megpróbálkozott Gárdonyi elmozdításával, ez azonban csak 75 százalékos többséggel lehetséges. A munkavállalói kisebbségi tulajdonosok nem járultak hozzá az igazgatócseréhez.

l Az MMK kuratóriumának vagyonkezelői albizottsága e héten megtárgyalta a lízingkonstrukcióra vonatkozó, egyelőre nem részletezett ajánlatot - közölte lapunkkal Tóth Erzsébet MMK-főtitkár. A testület nem vizsgálta az ajánlat pénzügyi részleteit, mert amíg a közalapítvány nem teljes tulajdonos, fedezet nélkül nem vállalhat garanciát ilyen ügyletben. A főtitkár hozzátette: tudomása szerint a vagyonátadással kapcsolatos kormányrendelet már a kabinet asztalán van. Ha a döntés megszületik, az MMK mindent megtesz annak érdekében, hogy a fóti telep működését és fejlesztését semmi ne akadályozza. Ha a lízingkonstrukciót a Mafilm Rt. jelenlegi tulajdonosai elé terjesztik - a cég most több mint 80 százalékban az ÁPV Rt., mintegy 14 százalékban pedig az MMK tulajdonában van -, ők is meghozhatják a szükséges döntést - mondta a főtitkár.

Az épített díszletek is banki tulajdonba kerülnek
Az épített díszletek is banki tulajdonba kerülnek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.