Egy éve robbantottak Londonban

Az uralkodó vezetésével kétperces néma főhajtással emlékezett meg Nagy-Britannia a tavalyi véres londoni merényletsorozat áldozatairól, a Scotland Yard főparancsnoka azonban "elkerülhetetlennek" nevezte a további támadásokat, hiszen a rendőrség több merényletet akadályozott meg a tavalyi robbantások óta is.

A helyi idő szerint délben megtartott kétperces gyászcsend kezdetét a londoni parlament toronyórája, a Big Ben jelezte világszerte ismert harangjátékával és tizenkét gongütéssel. II. Erzsébet királynő Edinburgh-ban, Tony Blair miniszterelnök Londonban, a tűzoltóság központjában hajtott fejet az áldozatok emléke előtt.

Tavaly július 7-én négy, brit állampolgárságú muszlim öngyilkos merénylő hátizsákokba rejtett pokolgépekkel három metrószerelvényt és egy londoni emeletes városi buszt robbantott fel, saját magukkal együtt 56 embert megölve és több mint hétszázat súlyosan megsebesítve.

Az évfordulón az érintett londoni helyszíneken, az Edgware Road-i, a King's Cross-i, és az Aldgate nevű metróállomáson, - ahol a Liverpool Street alatt felrobbantott metrószerelvényből felhozták a sérülteket és az áldozatokat -, valamint a Tavistock Square-en, a buszrobbantás helyszínén százak álltak néma csendben a megemlékezés két percében. Kétperces gyászszünetet tartottak Wimbledonban, az éppen folyó nemzetközi tenisztornán is. A londoni Szt. Pál-székesegyházban négy gyertyát gyújtottak, amelyek a merényletek négy helyszínének nevét viselték.

A déli megemlékezések előtt, péntek reggel, helyi idő szerint 9 óra előtt néhány perccel, az első pokolgép felrobbantásának idején külön megemlékezést tartottak a legsúlyosabban érintett londoni metróállomáson, a King's Crosson, ahol tavaly 26-an haltak meg a Piccadilly Line metróvonal felrobbantott szerelvényén. A megemlékezést Ken Livingstone londoni polgármester vezette, aki könnyek között méltatta a londoniak által a válságos percekben tanúsított bátorságot és nyugodtságot.

A pénteki évforduló délelőttjén minden nagyobb londoni metró- és vasútállomáson jól látható volt a fegyveres rendőri jelenlét, a hátizsákkal utazókat rendre megállították, és csomagjuk tartalmát átvizsgálták.

Sir Ian Blair, a Scotland Yard főparancsnoka a BBC-nek adott, pénteken sugárzott hosszas interjúban azt mondta: a rendőrség "tudja", hogy lesznek még támadási kísérletek. Részletek nélkül hozzátette, hogy a Scotland Yard a tavalyi merényletek óta már három újabb próbálkozást hiúsított meg. Sir Ian a veszély érzékeltetésére idézte a brit Konzervatív Párt 1984-es brightoni kongresszusán elkövetett súlyos robbantás kitervelőjét, aki szerint "nekünk csak egyszer kell szerencsésnek lennünk, a rendőrségnek mindig". Az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) pokolgépe Margaret Thatcher akkori miniszterelnök szállodai lakosztálya mellett robbant, és a kormányfő csodával határos módon menekült meg.

Pakisztán cáfolja, hogy az elkövetők náluk kaptak kiképzést

Ali Durrani pakisztáni tájékoztatási miniszter pénteken kijelentette: nincs bizonyíték arra, hogy az éppen egy évvel ezelőtt végrehajtott támadássorozat és Pakisztán között kapcsolat lenne. A pakisztáni cáfolat egy nappal azt követően látott napvilágot, hogy az al-Dzsazíra hírtelevízió a merényletek egyik elkövetőjéről készített videofilmet sugárzott. A felvételeken az angliai Leedsből származó Shehzad Tanweer, aki hét ember halálát okozta egy londoni metrószerelvényen, a nagy-britanniai muzulmánokat megszólítva hangoztatta, hogy azok a merényletek, amit (a londoniak) átéltek, csak a kezdet, további támadások várhatok, (mozgalmuk) egyre erősebb lesz.

Egy magas rangú pakisztáni hírszerző tiszt elmondta: a brit titkosszolgálati ügynökök a pakisztáni hatóságokkal szorosan együttműködve kezdték meg a nyomozást, de nem jutottak eredményre, vagyis nem mutatták ki a pakisztáni kapcsolat nyomait. Az illetékes hangsúlyozta: bár a robbantások tisztán brit belügynek számítanak, a pakisztáni hatóságok támogatást nyújtottak a brit szerveknek. A névtelenségbe burkolódzó nyilatkozó azt elismerte, hogy a merénylők járhattak Pakisztánban, de - mint mondta - nincs arra utaló jel, hogy milicistákkal kapcsolatba kerültek volna.

A feltételezések szerint a londoni merénylők egyike a Pakisztánban működő vallási iskolák, úgynevezett madrasza iskolák valamelyikébe járhatott. Sokan állítják, hogy ezekben a tanintézményekben a Koránt oktatják a hallgatóknak, voltaképpen terrorista eszméket terjesztenek. A madraszákban folyó előadásokat külföldiek is látogathatják. Pervez Musarraf nemrégiben megígérte, hogy kitiltja az országból azt a mintegy 1400 külföldi diákot, aki madrasza iskolába jár. Az ezekben a tanintézményekben tanulók viszont egyöntetűen állítják: nem a gyűlöletre oktatják őket.

(MTI)

Két perces néma gyász Londonban az egy éve történt metrórobbantás emlékére
Két perces néma gyász Londonban az egy éve történt metrórobbantás emlékére
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.