A parlamentet is átverte
Az Oktatási Minisztérium (OM) feljelentése nyomán májusban rendelt el nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, valamint az "Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértése" bűntettének gyanújával A. György, a kaposvári Soder (Somogy Megyei Drogprevenciós Egyesület és Rehabilitációs Központ) elnöke ellen.
A Soder PHARE- és OM-támogatást igényelt a Szigetvári Roma Közösségi Ház (Szirom) létrehozására. A beruházás megvalósítását a PHARE 89 478 euróval támogatta. Amikor az OM revizorai az uniós források felhasználását ellenőrizték (volna), kiderült: a projekt nem valósult meg, A.
György a támogatást nem a szerződésben foglaltak szerint használta fel. Az egyesület részére 2003 júniusában átutalt közel 45 ezer euró előleggel az elnök nem tudott elszámolni.
Az NNI nyomozásával egyidejűleg a Somogy Megyei Főügyészség bekérette az egyesület teljes dokumentációját. E vizsgálat során derült ki, hogy az egyesületnek 2003 januárja óta nincs könyvelője, mérleget utoljára 2002-ben készített. Könyvelése nincs, és az utóbbi három évben a számviteli törvény egyetlen előírását sem teljesítette a szervezet. Sőt, lényegében egyesület sincs.
A nyomozás és a párhuzamosan zajló ügyészségi vizsgálat megállapította, hogy A. György egy egyszemélyes - csak papíron létező, törvénysértő módon működő - egyesületet vezetett. Mégis sikeresen pályázott többféle állami támogatásra. 2001 óta drogprevenciós intézet létrehozására, hajléktalanok támogatására és hasonló célok megvalósítására összesen mintegy tizenötmillió forintot utalt ki "egyesülete" részére az Ifjúsági és Sportminisztérium, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének társadalmi szervezetek bizottsága, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium. Valójában egyik projekt sem valósult meg. A támogatást A. György - a nyomozás adatai szerint - vélhetően felélte. Az "egyesület" nevén lévő egyetlen vagyontárgyat, egy ingatlant, színlelt szerződéssel eladta egy ismerősének.