Lajos, a mohácsi Sancho Panza és a súlygolyó

Ifjabb Kürthy Lajos tizenkét évesen birkózni cibálta apját a család mohácsi szőlőjében, ám a termetes férfinak nem volt kedve a viaskodáshoz, ezért azt mondta fiának: inkább súlylökésben versengjenek.

A présház udvarán rozsdásodott egy négykilós golyó, s azt idősebb Kürthy elhajította kilenc méterre. Az ifjabbik meg tizenegyre. Az apa meglepődött, és pár nappal később levitte fiát a Mohácsi TE pályájára, ahol megnézte a srácot az atléták edzője. Épp egy serdülőversenyt rendeztek, s a tréner Lajost is a dobókörbe állította. Az igazolt versenyzők legfeljebb tíz métert szórtak, Lajos viszont elhajította a súlyt 12,80-ra. Az edző meglepődött. A második dobásnál még inkább: akkor a Lajos vasgolyója 13,80-nál ért salakot.

Kürthy Lajos sorsa eldőlt: dobóatléta lett. Az elmúlt hat évben a mohácsi sportoló átírta a korosztályos magyar csúcsokat. Ifiként (16 évesen) 20,02 métert lökött az ötkilós súllyal, a juniorok között (itt 18 év a korhatár) 19,79-re dobta a hatkilós golyót. Az idén már felnőtt (7,25 kilós) szerrel versenyez, s a legutóbbi megmérettetésen 18,74-ig röpült a súly. Pedig erre az évre 18 és fél métert tervezett a 191 centire nőtt és 127 kilóra erősödött fiatalember. Most viszont már azt ígéri, hogy meglesz a 19 és fél is, no meg fogadkozik, hogy ebben az évben ő lesz a felnőtt magyar bajnok. A 19. évét októberben betöltő atléta diszkoszvetésben is országos csúcstartó az ifi és a junior korosztályban. A felnőtt szerrel 56,89 méternél tart. Edzője erre az évre 55 métert tűzött ki a számára, Lajos azonban biztos benne, hogy őszig túljut az 58 méteren.

Kürthy Lajos edzéstervét Varga Sándor, a válogatott szakedzője készíti. Varga szerint a mohácsi fiatalember különleges tehetség, akiből 25 éves korára - merthogy a dobóatléták későn érnek - bármi "kijöhet." A tréner nem tiltakozik a feltételezés ellen, hogy akár még a világelsőség is.

Persze csak akkor, ha Kürthy Lajos minden energiájával a sportra koncentrál. Egyelőre azt teszi. A hét hat napján délelőttönként két és fél órán át a súlyzókkal erősít, délután meg ugyanennyi időt az atlétikai pályán izzad. Egyik nap diszkoszt vet, a másik nap meg súlyt lök. Egy edzésen százszor, százhússzor.

A fentiekből adódik, hogy Kürthy Lajos "üzemanyag-fogyasztása" nem éppen átlagos. Tejből például hat liter a napi adagja, s húsból sem áll meg egy-két szeletnél. A versenyző költségeinek egy részét az állami támogatás fedezi. Lajos tavaly ezüstérmes volt súlylökésben a junior Európa-bajnokságon, s ezért az egyik sportprogram évi 1,1 milliót biztosít számára, amit sporteszközökre, utazásra, táplálék-kiegészítőkre és edzőtáborra költhet. Az állam mellett több dél-baranyai vállalkozó is segíti Lajost. Egy mohácsi hentes marha- és disznóhússal, egy görcsönydobokai csirkefeldolgozó gazdája szárnyassal, egy halászati cég hallal járul hozzá a versenyző kalóriaigényének kielégítéséhez. Egy lippói autószerviz ingyen javítja Lajosék autóját, míg egy mohácsi bolttulajdonos évi 260 ezer forinttal enyhíti az atléta kiadásait.

A versenyző támogatói azt mondják: Lajos megérdemli a segítséget, mert kiugróan tehetséges, szorgalmas és szerény. Ezt megerősíti a sportoló apja is. Idősebb Kürthy sokat van együtt a fiával, hisz Lajos az év nagy részében Mohácson edz. Az apa ott van minden mohácsi edzésen, s bár korábban nem atletizált, mostanra kitanulta valamennyire a súlylökést és a diszkoszvetést.

- Jó, hogy apa mindig velem van - vallja meg a fiatalember. - Észreveszi a mozgásomban a hibákat, és azonnal szól. De még ennél fontosabb a jelen-léte lelkileg. Ha elfáradok, vagy lazítok, akkor ő tudja, mit kell mondania.

Idősebb Kürthy az idén tavasszal felmondta állását, az 57 éves férfi döntését az motiválta, hogy minden energiájával a fia fejlődését szolgálja.

- Én vagyok a fegyverhordozója, az ő Sancho Panzája - mondja mosolygós elérzékenyüléssel az ugyancsak erős felépítésű apa.

Később idősebb Kürthy hozzáteszi: most nehéz évek következnek. Ahhoz, hogy Lajos felkészülését semmi se gátolja, évi ötmillió forint kellene, s a már felsorolt támogatások ennek az igénynek a felét biztosítják. Ezen a szinten az előrelépéshez csak a táplálék-kiegészítőkre 800 ezer forint szükséges, az utazások meg elvisznek egymilliót. Ha a mohácsi fiatalember töretlenül fejlődik, akkor két év múlva beküzdheti magát a dobók elitjébe, márpedig a menőknek csak az indulásért 200-300 ezer forintnyi eurót fizetnek a versenyeken.

Vagyis két évet kell kibírnia.

Addig Lajos nem számíthat bőkezű szponzorokra. Ha jön a nagy eredmény, akkor majd igen. Illetve: abban az esetben lenne már ma is szponzor, ha Kürthy Lajos külföldre szerződne.

- Négy amerikai egyetem kínált a fiamnak ösztöndíjat, az egyik a Harward - tudom meg az apától. - Az lenne a dolga, hogy versenyezzen. De kapott ajánlatot katari és kuvaiti sportmenedzserektől is. Ha odamenne, akkor viszont fel kellene vennie a befogadó ország állampolgárságát.

- Nem megyek - rázza a fejét a fiatalember. - Magyar színekben akarok győzni.

A Mohácsi TE pályáján Kürthy Lajos súlyt lök. Előbb helyből hajítja el a golyót 15-20-szor, aztán fordulatból, majd forgásból, végül kétkaros dobásokkal erősíti izmait a mohácsi nehézatléta. Nagy a hőség, Lajosról szakad a víz, még se lankad. Közben megszólal idősebb Kürthy mobiltelefonja. Zaragozába hívják a fiát versenyezni. Fillérekért.

- Nem megyünk - mondja később a fegyverhordozó. - Ráérünk, nekünk Peking a fontos, a 2008-as olimpia.

Ifjabb Kürthy Lajos: Nekünk a 2008-as pekingi olimpia a fontos
Ifjabb Kürthy Lajos: Nekünk a 2008-as pekingi olimpia a fontos
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.