A kínai és amerikai elnök egyeztetett az észak-koreai rakétaügyről

Telefonon tárgyalt csütörtökön az észak-koreai rakétakísérletekről Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai és George Bush amerikai elnök. A kínai külügyminisztérium honlapján közzétett közlemény szerint a Koreai-félszigeten kialakult helyzet kapcsán Bush ígéretet tett arra, hogy a kérdést diplomáciai eszközökkel rendezik és az ügyben folyamatosan érintkezni fog Kínával.

A két vezető között nem esett szó katonai megoldásról - közölték a telefonbeszélgetésről Washingtonban. "A hangsúly most a diplomácián van" - jelentette ki Tony Snow fehér házi szóvivő. A pekingi közlemény szerint Hu Csin-tao hangsúlyozta, hogy ebben a bonyolult helyzetben rendkívül fontos higgadtságot és visszafogottságot tanúsítani. Megerősítette Kína "súlyos aggodalmait" az észak-koreai rakétakilövések miatt, és azt is, hogy Peking mindent megtesz a béke és a stabilitás megőrzése érdekében a térségben, egyben fellép minden, a feszültség fokozódásához vezető akció ellen. "Jelenleg kapcsolatba akarunk lépni minden érdekelt féllel és megbeszéléseket folytatni velük az ügyről" - idézte a közlemény Hu Csin-taót.

A kínai államfő reményét fejezte ki, hogy mielőbb folytatódnak az észak-koreai nukleáris kérdésről kezdett hatoldalú tárgyalások. A kínai külügyminisztérium szóvivője szokásos heti sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy Peking és Phenjan viszonya baráti. Elmondta azt is, hogy Peking intenzívebbé akarja tenni az érintkezést Washingtonnal és közös erőfeszítésekre készülnek a hatoldalú tárgyalások mielőbbi folytatása érdekében.

Phenjan csütörtökön leszögezte, hogy a nukleáris vita közepette végrehajtott és nagy nemzetközi visszhangot kiváltó kísérletek "nincsenek összefüggésben az ország nukleáris programjáról folyó hatoldalú tárgyalásokkal", továbbá "erős fizikai fellépést" helyezett kilátásba minden külső erővel szemben, amely meg akarja akadályozni a rakétakísérleteket.

Putyin: Észak-Korea nem tud interkontinentális rakétát gyártani

Észak-Korea a közeljövőben nem lesz képes interkontinentális ballisztikus rakétát gyártani - hangoztatta csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök. Putyin erről Moszkvában, egy internetes konferencián számolt be, amelyen azt hangoztatta: aggasztják az észak-koreai rakétaindítások. Az orosz vezető egyben szorgalmazta a kölcsönösen elfogadható kompromisszumok légkörének megteremtését, miközben elutasította a Phenjan elleni esetleges szankciókat.

Putyin George Bush amerikai elnökkel csütörtökön telefonon konzultált az észak-koreai rakétakísérletek okozta feszültségről, az iráni atomdosszié problémájáról és más nemzetközi kérdésekről. Az orosz elnök a Bushsal folytatott telefonbeszélgetésről a konferencián beszámolva külön kiemelte, hogy hamarosan személyesen is tárgyalnak egymással, a szentpétervári G8 - a fejlett ipari államok és Oroszország - csúcsértekezletén, július közepén.

Mint Palotás László,  az MTI moszkvai tudósítója írta, Putyin amiatt is csalódott volt, hogy a rakétakísérletek bejelentés nélkül az orosz határok közvetlen közelében történtek. A formális jog szerint az észak-koreai partnerek megtehetik ezt, mert nem írtak alá az ilyen tevékenységet szabályozó egyezményeket, de a civilizált országok jó előre bejelentik az indítások a feltehető becsapódások helyét is, és az egyik ország jogait nem lehet úgy érvényesíteni, hogy az sértse másokét - mutatott rá Putyin a több mint egymillió hazai és külföldi felhasználótól gyűjtött kérdésekre felelve a Yandex.ru orosz portálon és brit BBC online két honlapján.

A hajózás szempontjából ezek a kísérletek nem tekinthetők normálisnak - tette hozzá az orosz elnök, de úgy vélte, hogy a rakétakísérleteknek az észak-koreai nukleáris program körüli tárgyalási folyamat újjáélesztéséhez kell vezetniük. Ezeket a problémákat összességükben kell szemlélni az új tényezőkkel együtt, és olyan légkört kell teremteni, amely kölcsönösen elfogadható kompromisszumok elérését teszi lehetővé.

Iránnal összefüggésben az orosz elnök sürgette Teheránt, hogy mielőbb adjon választ az atomdossziéja kapcsán neki felkínált nemzetközi ösztönzőkre, leszögezte azt is: egyelőre még túl korai lenne a Teherán elleni büntetőintézkedések bevezetéséről beszélni. Hozzátette, hogy "Azt szeretnénk, hogy mihamarabb megjöjjön az iráni válasz". Ennek keretében más témakörök mellett az orosz vezető szót ejtett arról a hathatalmi javaslatcsomagról, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország abban a reményben állított össze, hogy Irán leállítja urándúsítási programját.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.