Egerszegen enyhül, Veszprémben nő a feszültség
Átmeneti egyezségre jutott tegnap a Zala Megyei Kórház vezetése azokkal az orvosokkal, akik a múlt hét végén nem fogadták el a színleltnek nevezett vállalkozói szerződéseik helyett felkínált munkaviszonyt. Hétfőn még 47 orvos nem állhatott munkába, de a tegnapi megállapodás nyomán újra valamennyien fogadhatták pácienseiket.
- Szabadfoglalkozású orvosként folytatjuk a munkát - mondta Zörényi István, a vállalkozó orvosokat képviselő fül- orr-gégész. Hozzátette: egyelőre csak egy hónapra szerződnek a kórházzal, miközben a céljuk változatlan: szeretnék visszaállítani a korábbi vállalkozói jogviszonyukat.
Csidei Irén, a kórház főigazgatója azt mondta: A kórházban az elmúlt napokban a vártnál kisebb zavart okozott az orvoshiány. A főigazgató szerint a műtétek száma alig tért el a szokásostól, a várakozási idő is csak néhány esetben lett kissé hosszabb.
Veszprémben, a megyei kórházban sem volt fennakadás a betegellátásban, ám sztrájkhangulat alakult ki. Az alkalmazottak sztrájkbizottságot hoztak létre, de munkabeszüntetésre vagy munkalassításra nem került sor - állították tudósítónk kérdésére az intézmény vezetői és a helyi érdek-képviseleti szervezetek irányítói. A kórházban azt követően éleződött ki a helyzet, hogy a keddi munkásgyűlésen felvetett dolgozói javaslatokat a kórházvezetés nem fogadta el.
- Követeltük az új kollektív szerződés visszavonását, a megszüntetett vállalkozói szerződésekben rögzített díjazás munkabérként történő kifizetését, valamint az ügyeleti idő munkaidőként való elszámolását - mondta Dávid Gyula főorvos, az EDDSZ 2004 érdekvédelmi szervezet helyi képviselője.
Rácz Jenő, a kórház főigazgatója elismerte, az új kollektív szereződéssel jelentősen csökkentek a pótlékok. Így évi 300 millió forintot takaríthat meg az intézmény, amely közel félmilliárd forintos adóssággal küszködik. A pénzhiány miatt nem tudja vállalni a kórház a színlelt szerződések megszüntetésével kieső alkalmazotti jövedelmek pótlását és az ügyeleti idő munkaidőként történő elszámolását sem.
A helyi szakszervezetek a kollektív szerződés felfüggesztését kérve munkaügyi bírósághoz fordulnak. Keresetet nyújt be 250 alkalmazott is: ők az ügyeleti idő miatt emeltek szót.